Google'a Çin Sansürü

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Çin'de Google Ve Bazı Servislerine Erişim Kısa Süreliğine Durdu

Çin'de Google Ve Bazı Servislerine Erişim Kısa Süreliğine Durdu

Çin'deki son erişim problemini tüm servislerini etkileyen 2010'daki kısa süreli yasak ile yaşayan Google, geçtiğimiz cuma günü önemli bir ziyaretçi kaybı yaşadı. Arama motoru deviyle ilgili olmadığı rapor edilen problem, uzak doğulu internet kullanıcılarına yaklaşık 12 saat süren bir kesinti olarak yansıdı. Google.com, google.com.hk adresleri, Gmail ve Google Docs'a erişilemedi, firmaya ait çok sayıda IP adresinden yanıt alınamadı. Halen IP adreslerine gelen yasak sebebiyle hizmetlerin tam olarak çalışmadığı bildiriliyor.

Ülkenin yönetim kadrosunu etkileyecek Çin Komünist Partisi'nin 18'inci ulusal kongresinin ikinci gününde yaşanan bu gelişme, hükümetin Google servislerine erişimi engellemeyle ilgili çalışmalar yürüttüğü fikrini akıllara getirdi. Tüm ülkede internet erişimini kısıtlamaya yönelik oluşturulmuş bir sistem olan Altın Kalkan Projesi'nin sebep olduğu bir DNS önbellek zehirlenmesinden dolayı da böyle bir kesinti yaşanmış olabilir. 2009'dan beri Youtube video paylaşım sitesinin yasaklı olduğu Çin'de geçtiğimiz yıl elektronik posta servisi Gmail yasaklanmaya çalışılmışsa da bu plan hayata geçirilmemişti. Cuma günkü problem ile Amerikan teknoloji devinin hizmetlerinde oluşan kesintiler karşısında kullanıcıların tepki seviyesinin ölçülmek istendiği tahmin ediliyor.

Popüler sosyal paylaşım ağı Sina Weibo'da kesintiyle ilgili yayınlanan yorumlar, Gmail ve arama motoruna erişemeyen Çinlilerin kızgınlıklarını gözler önüne serdi. Facebook, Twitter ve Youtube gibi servisleri ülkede yaygın bir kullanım alanı oluşturamadan yasaklayan Çin hükümeti, çok sayıda vatandaşı tarafından kullanılmakta olan Gmail'in engellenmesi halinde ülke içerisinde ciddi sorun teşkil edeceğinden endişe ediyordu. Devletin bu kısa süreli deneyi, öngörüldüğü gibi şimdiye kadar ülkede yaşanan en büyük kesinti oldu ve milyonlarca kullanıcıyı etkiledi.

Sanal dünyanın etkisi en büyük kesintileri arasına giren Çin'deki Google ve servislerine erişim sıkıntısı, hükümeti geri adım atmaya itebilir veyahut önümüzdeki günlerde Çin'in en çok ziyaret edilen ilk beş sitesi arasında yer alan, en çok kullanılan ikinci arama motoru Google'a kalıcı bir yasak gelebilir.

Haberin Tamamı İçin:

Google'a Çin Sansürü

Google'a Çin Sansürü

Çin’de bilgisayar başına oturanlar sansür nedeniyle çıldırıyor. Çin Komünist Partisi’nin Ulusal Kongresi devam ederken internet kullanıcıları Google’ın hiçbir hizmetine ulaşamıyor.

Çin'de internete uygulanan sansür şu günlerde yeni bir boyuta taşındı. Başkent Pekin'de Çin Komünist Partisi'nin 18'inci Ulusal Kongresi devam ederken, internete yoğun şekilde sansür uygulanıyor.

Çin'de e-posta ve harita gibi Google'ın hiçbir hizmetine ulaşılamadığı belirtilirken, Google yetkilileri de Alman haber ajansı dpa'ya yaptığı açıklamada, şikayetler üzerine gerekli incelemeleri yaptıklarını ve sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını söyledi.

Ülkede Google'ın yanı sıra yurtdışından bilgi akışını filtrelemeden kullanıcılara ileten VPN hizmetlerinin de son günlerde büyük ölçüde sekteye uğradığı belirtiliyor.

Google, Baidu'nun ardından Çin'de en çok kullanılan ikinci arama motoru. Google'ın içeriklerine Çin'de sansür uygulandığı zaten biliniyordu. Ancak Google hizmetleri Çin'de ilk kez bu kadar kapsamlı olarak sansürleniyor.

© Deutsche Welle Türkçe

dpa,HKS

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınÇinDeepMindDnsFacebookGmailGoogleTwitterVPNYoutube
Görüş Bildir