Çiller: 28 Şubat'ın Faturası 251 Milyar TL'dir

 > -

Tansu Çiller 28 Şubat’ı Anlatıyor

Tansu Çiller 28 Şubat’ı Anlatıyor

28 Şubat döneminin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller, TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na o dönem yaşananları anlatıyor. Bu arada Çiller'in kitaplığında yer alan bir kitap dikkat çekti.

Nimet Baş’ın başkanlığındaki komisyon üyeleri saat 11.00’de Tansu Çiller’in Yeniköy'deki yalısına geldi. Çiller komisyon üyelerini yalının Boğaz'ı gören salonunda kabul etti. Salondaki uzun masanın bir ucuna Tansu Çiller, diğer ucuna ise Nimet Baş oturdu. Görüşme fotoğraf çekiminin ardından basın mensuplarına kapatıldı. Tansu Çiller’in görüşmenin ardından açıklama yapması bekleniyor.

Haberin Tamamı İçin:

Komisyon Çiller'i Dinliyor

Komisyon Çiller'i Dinliyor

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, eski başbakanlardan Tansu Çiller'i dinliyor.

Komisyon Başkanı Nimet Baş ile komisyon üyeleri, saat 11.00'de Tansu Çiller'in Yeniköy'deki yalısına geldi.

Toplantının başında basın mensuplarının kısa süre görüntü almasına izin verildi. Dikdörtgen şeklindeki masanın oturma düzeninde, Komisyon Başkanı Nimet Baş'ın, Tansu Çiller'in karşısında yer aldığı görüldü.

Basına kapalı devam eden toplantının sonunda Tansu Çiller'in, açıklama yapması bekleniyor.

AA

Haberin Tamamı İçin:

"Çiller'le Yüzleşme" Başladı

"Çiller'le Yüzleşme" Başladı

ANKARA - TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu ’nu evinde kabul eden eski başbakanlardan Tansu Çiller 'le 'yüzleşmek’ için toplantıya gitmeyi planlayan BDP ’li Pervin Buldan, Murat Bozlak ve Sırrı Sakık , sorularını BDP’li Komisyon üyesi Sırrı Süreyya Önder ’le iletiyor.

BDP’li Buldan, “Yalısına gitmek için komisyon yönetimiyle görüştüm. Yüzleşmekte kararlıydım. Ama kendisine iletildiğinde ‘olumsuz’ yanıt vermiş. Gelecek olanları sadece alt komisyon üyeleriyle sınırlı tutmuş. Gerekçe olarak da ‘Evim müsait değil’ demiş. Bunun üzerine ben ve arkadaşlarım sorularını Sayın Önder’e verdi. Bizim adımıza o yüzleşecek” dedi. Çiler’in başbakan olduğu dönemde TBMM kapısından alınarak tutuklanan eski DEP’li Sırrı Sakık, eşi Savaş Buldan’ı faili meçhul cinayette yitiren BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve DEP yöneticisi olduğu dönemde evinde silahlı saldırıya uğrayan Adana Milletvekili Murat Bozlak görüşmeye k...

Haberin Tamamı İçin:

Çiller'i Ağlatan Sorular

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, eski Başbakan Tansu Çiller'i Yeniköy'deki yalısında dinliyor. Toplantıdan erken ayrılan BDP'li Sırrı Süreyya Önder, Çiller'e, Kürt milletvekillerinin Meclis'ten tekme tokat çıkarılmasını, "Kürt işadamları listesi" ve faili meçhul cinayetleri, Özgür Ülke gazetesinin bombalanmasını sorduğunu belirtti. Önder, Çiller'in duygulanarak ağladığını aktardı.

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, sürecini eski Başbakan Tansu Çiller'den dinlemek için Çiller'in Yeniköy'deki yalısına geldi. Komisyondan önce yalıya dönemin Orman Bakanı Hasan Ekinci geldi. Komisyonun saat 11.00 sıralarında geldiği yalıda yapılacak görüşme öncesi basın mensuplarının birkaç dakika görüntü almasına izin verildi. Basın mensuplarının görüntü almasının ardından komisyon ve Çiller arasındaki görüşme başladı.

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, eski başbakanlardan Tansu Çiller'i dinliyor. Komisyon üyesi BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Çiller'in Yeniköy'deki evinden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmeye ilişkin değerlendirmede bulundu. Önder, Çiller'e "2 Mart Darbesi"ni sorduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Meclis'ten Kürt milletvekillerinin tekme tokat çıkarılmasını, buna Sayın Çiller'in verdiği, 'Bu gölgeyi meclisin üzerinden sileceğiz' demecini sordum. Sayın Grup Başkanvekilimiz Pervin Buldan'ın rahmetli eşinin katledilmesi meselesini... 'Kürt iş adamlarının listesi var', Holiday Inn Oteli'nde verdiği demecin arkasına gelmesi... Bu, Sayın Pervin Buldan'ın sorusuydu, onu yönelttim. Sayın Eşbaşkanımız Gülten Kışanak'ın Özgür Ülke Gazetesi'nde çalışırken gazetenin bombalanması ve bombalanmadan hemen önce Sayın Çiller'in Özgür Ülke gazetesine dönük etkin önlemler alınmasını içeren gizli bir yazısı vardı. O belgeyi kendisine sundum. 'Böyle bir yazınız, talimatınız var. Akabinde bu olmuş. Refah'la asla koalisyon kurmayacağız dediniz, sonra kurdunuz. Kurmanızda yadırgatıcı hiçbir şey görmüyorum demokrasi adına. Ama niye kurmayacağız diye bütün bir dönem gezdiniz' diye, işin bu kısmını sordum."

Çiller'in başbakanlığı döneminde meydana gelen olaylara da değindiklerini anlatan Milletvekili Önder, "Bin 500 Kürt köyü boşaltıldı Sayın Çiller'in iktidarı döneminde. Madımak oldu. Gazi Mahallesi katliamı oldu. Bütün bunları sordum. Cevaplarını benim söylemem şık olmaz.' "Tatmin edici bir yanıt aldınız mı?" sorusuna Önder, "Hayır" karşılığını verdi.

Önder, Çiller'e "Doğan Güreş Paşa ile aranızda tak-şaklı bir ilişki vardı. Siz tak diye söylüyordunuz, o şak diye yapıyordu" dediğini ve Çiller'in bunu açıkladığını söyledi. Refah Partisi'nin mal varlığını araştırma önergesi vermesinin ardından koalisyon kurulması, ardından bu önergenin Refah Partisi tarafından aklanmasının, demokrasinin "hoş şakaları" olduğunu ve gülümsenerek hatırlandığını kaydeden Önder, bir dönem "işlerin böyle çalıştığını" öne sürdü.

"Duygulandı, yani gözleri yaşardı"

Sırrı Süreyya Önder, "Yorumunuz nedir?" sorusu üzerine, şöyle konuştu:

Haberin Tamamı İçin:

Çiller: '28 Şubat'ta Hedef Bendim'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Çiller'den Flaş Açıklamalar

Tansu Çiller, 28 Şubat komisyonuna bilgi verdikten sonra basına da açıklamalarda bulundu. Çiller'in açıklamasından satır başları:

Demokrasinin en temel ilkesi 28 Şubat'ta ihlal edildi. Otellerin arka odalarında azınlık çoğunluk haline getirildi. 28 Şubat darbesi bir kesit değil, bir süreçtir.

Batı Çalışma Grubu'nda ana hedef Tansu Çiller'i siyaseten bitirme olarak belirlendi. Tansu Çiller biterse, Doğru Yol Partisi biter, Doğru Yol biterse hükümet çökecektir. Bunlar planlı, programlı yapılıyorsa buna demokrasi denemez. Yanlış bilgiler üzerine tarih yanlış yazıldı.

Her darbede olduğu gibi asıl bedel millete çıkmıştır. Bu darbenin gerçek faturasının ne olduğunun bundan sonra olan ekonomik krizlerin, batan bankaların bedelinin 250 milyar dolar olduğu resmi kayıtlara çıkmıştır. Bu rakam milli gelirin 1.5 katı. 2 milyon insanımız işsiz kalmıştır.

Haberin Tamamı İçin:

Çiller: 28 Şubat'ın Faturası 251 Milyar TL'dir

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'yla görüşmesinin ardından açıklama yapan eski Başbakanlardan Tansu Çiller, 28 Şubat'ın ekonomik faturasının 251 milyar TL olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, eski Başbakanlardan Tansu Çiller'i dinledi. Çiller, 28 Şubat sürecine ilişkin bildiklerini Yeniköy'deki evinde komisyon üyelerine anlattı.

Yaklaşık 5 süren görüşme sonrası açıklama yapan Tansu Çiller şunları söyledi:

"28 Şubat’a ilişkin görüşlerimizi paylaştık. 28 Şubat ezber bozan bir darbedir. Çünkü diğer darbelerden iki farklı boyutu vardır. 28 Şubat bir süreçtir, bir tarihi kapsamıyor. Bu darbe topla tüfekle yapılmadı, Meclis'in kapısına bir kilit vurulmamıştır ancak demokrasimizin en temel ilkesi ihlal edilmiştir. Meclis'in çoğunluğunu temsil eden partilere ve onların imzalı belgelerine rağmen Meclis'in çoğunluğuna değil, azınlığa iktidar kurma görevi verildi. Otel odalarında azınlık, çoğunluk haline getirildi. Meclis iradesinin azınlığı otel odalarında, ikna odalarında bir takım vaatlerle ve korkuyla çoğunluğa çevrildi. Demokrasilerde çoğunluğu belirleyen milletin iradesidir.

Batı Çalışma Grubu'nun komutanların imzası olan belgesinde tek hedef Tansu Çiller'i siyaseten bitirmek olarak ortaya konmuştur.

Her darbede olduğu gibi asıl bedel de millete çıkmıştır. Tarih yanlış yazılmış, milletin yanlış karar vermesi sağlanmıştır. Bir yandan DYP milletvekillleri partiden birer birer koparılmış, korkuyla, şantajla koparılmıştır.

Bu darbenin ekonomik faturasının 251 milyar TL olduğu resmi kayıtlara geçmiştir. Bu rakam o günün milli gelirinin 1.5 katıdır. Ekonomik kriz ve banka boşaltmalar darbenin sonucudur. Ayrıca 2 milyon insanımız işsiz kalmıştır.

Durum böyleyken meselenin tüm sorumlusu Türk Silahlı Kuvvetleri'ni görmek mümkün değildir. Hepimizin özeleştiri yapması lazım. Kişisel bir hesaplaşmaya girmiyorum. Kimseden şikayetçi olmayacağımı söyledim.

'SAMİMİYETLE VE SOĞUKKANLILIKLA CEVAP VERDİ'

Komisyon Başkanı Nimet Baş da, Çiller'in Yeniköy'deki evinden ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, 28 Şubat Alt Komisyonu Başkanlığı'nın görüşlerine başvurduğu Tansu Çiller'i, zaman olarak geniş bir kapsam içerisinde tüm milletvekillerinin sorularını sormasına ve cevaplarını almasına yetecek kadar süre içerisinde dinlediklerini belirtti.

Bu konuda çok kapsamlı ve ayrıntılı bir değerlendirme yapmaktan kaçındıklarını ifade eden Baş, ''Zira, komisyonumuzda görüşlerine başvurduğumuz bütün kimliklere, görevleri ne olursa olsun, orada paylaştığımız, değerlendirdiğimiz fikirleri gelecekte daha ayrıntılı bir şekilde raporlarımızda değerlendireceğiz. Şunu açık yüreklilikle söyleyebilirim ki, hem ev sahipliği noktasında hem de bütün sorularımıza samimiyetle ve soğukkanlı bir şekilde, gerçekten o dönemin yakın bir tarihi tanığı olarak, cevap verdiğini düşünüyoruz'' diye konuştu.

Baş, Çiller'in 28 Şubat sürecinin ''ezber bozan bir darbe'' olduğunu söylediğini aktararak, şöyle devam etti:

''Açıkça kendisinin hedef olduğunu ifade etti bizlere. Fiilen bir darbe yapmayı gerektirecek bir durum olmadığını ama azınlığın tahakkümünün çoğunluk üzerinde demokratik olmayan yollarla oluşturulduğunu ve bu anlamdaki tüm siyasi ve ekonomik gelişmeleri, o dönemde kurulan ve planlanan o siyasi aritmetiğin nasıl bozulduğuna ilişkin bilgilerini paylaştı.

'Yakın tarihimiz yanlış yazılmıştır. Bunu düzeltmek adına bugün bu komisyonun çalışmalarını çok değerli buluyorum o yüzden ilk kez konuşuyorum' dedi. Uzun ve kapsamlı bir değerlendirme yaptı.''

Bir gazetecinin ''Darbenin sivil ayağından söz etti mi?'' sorusu üzerine Baş, ''Bütün kastettiğiniz kavramlara değindik, biz de sorduk, cevaplandırdı hepsini'' şeklinde konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıDarbeGültan KışanakİstanbulKitapSavaşTansu ÇillerTürk Silahlı KuvvetleriTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir