Cihan Kırmızıgül'ün Cezası Mizaha Kapak Oldu

 > -

Cihan Kırmızıgül Davasında Kritik Gün

Cihan Kırmızıgül Davasında Kritik Gün

Kamuoyunda 'puşi davası' olarak bilinen davanın 8. duruşması bugün 13.00'de İstanbul, Çağlayan Adliyesi'nde başladı. 20 Şubat 2010 tarihinde, İstanbul'un Çağlayan semtinde bir grubun, bir markete molotof kokteyli atarak kaçtığı olaylarda, görgü tanıklarının gruptaki kişilerin puşi taktığını söylemesi üzerine, Galatasaray Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği öğrencisi Cihan Kırmızıgül Kağıhane'de bir otobüs durağında gözaltına alınmıştı. Tutuklanmasına kanıt olarak boynuna taktığı "puşi" gösterilen ve "eyleme katılmış olabileceği" gerekçesiyle gözaltına alınan Kırmızıgül'ün tutukluluk hali 2 yıl 2 aydır devam ediyor. Sosyal medya paylaşımlarına göre duruşmayı izlemek isteyenler mahkeme salonunun küçük olması gerekçe gösterilerek içeri alınmadı. Cihan Kırmızıgül'e destek olmak amacıyla Çağlayan Adliyesi önünde toplanan kalabalığın bekleyişi sürüyor. Galatasaray Üniversitesi'nden Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu ...

Haberin Tamamı İçin:

Cihan Kırmızıgül Artık Özgür!

Cihan Kırmızıgül Artık Özgür!

25 aydır tutuklu yargılanan ve taktığı poşu aleyhinde delil sayılan Galatasaray Üniversitesi öğr...

Haberin Tamamı İçin:

Kırmızıgül'e şok ceza / Türkiye / Radikal İnternet

Kırmızıgül'e şok ceza / Türkiye / Radikal İnternet

Kamuoyunda poşu davası olarak bilinen davada Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Fakültesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül 'ün cezası belli oldu. 14. Ağır Ceza Mahkemesi ’nde görülen davada Cihan Kırmızıgül'e 33 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Radikal Gazetesi haberinde, indirim maddeleri uygulandığında cezanın 11 yıl 3 aya düşürüldüğünü belirtmiş. Gözaltına alındığında tutanak tutan polisler, davada ifade verirken molotof atan kişinin Cihan olup olmadığından emin olmadıklarını söylemişlerdi. Gizli bir tanık ise 3. duruşmada olay sırasında gördüğü şahsın Cihan Kırmızıgül olmadığını söylemişti. Sosyal medyadan gelen bilgilere göre Kırmızıgül'ün:
1- Kamu görevlisine muhalefetten cmk 233/2-a maddesinde beraatine
2- Güvenliği tehlikeye sokmaktan cmk 223'ten beraatine.
3- Örgüt uyesi olmamakla birlikte örgüte yardımcı olmaktan 7 yıl 6 ay, indirimle 6 yıl 3 ay hapsine.
4- Molotof kokteyli atmaktan 5 yıl, indirimiyle 4 yıl 2 ay hapsine.
5- Mala zarar v...

Haberin Tamamı İçin:

Poşu davasında Kırmızıgül'e 11 yıl 3 ay hapis kararı

Poşu davasında Kırmızıgül'e 11 yıl 3 ay hapis kararı

"Poşu davası"nda üniversite öğrencisi Cihan Kırmızıgül'e 11 yıl 3 ay hapis

Haberin Tamamı İçin:

Cihan'a 11 yıl 3 ay hapis cezası! | soL Haber Portalı

Cihan'a 11 yıl 3 ay hapis cezası! | soL Haber Portalı

Hakkında verilen ve kamuoyunda şaşkınlık yaratan hapis cezasının ardından Cihan Kırmızıgül cephesinden gelen son haberler, 25 ay tutuklu yargılanan Cihan Kırmızıgül hakkında verilen kararın temyiz için Yargıtay'a gideceği yönünde.

Diğer taraftan, Cihan Kırmızıgül davasıyla ilgili ilginç bir detay SoL Haber'den geldi. Kırmızıgül hakkında 11 yıl 3 ay ceza kararına imza atan hakimin, Dink davasında, "örgüt yok" kararı veren ve Erhan Tuncel'in de içinde olduğu birçok şüpheli hakkında beraat kararı veren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi hakimi Rüstem Eryılmaz olduğu belirtiliyor. Kararın açıklanmasının ardından Cihan Kırmızıgül ve avukatlarının da katılımı ile Adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamayı yapan Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Karlı, “Bugün burada, Çağlayan’da, bizimle ve gerçeklerle dalga geçildi. Ama biz korkmayacağız. Cihan aramızda olacak. Biz ayrıcalık değil adalet istedik. İstemeye devam edeceğiz. Özgür Türkiye için mücadele edeceğiz" dedi. soL'a açıklama yapan Mehmet Karlı "Kararı açıklamakta zorlanıyorum. Cihan geçen duruşma tahliye edilmişti. Duruşmada iki farklı yargıç vardı ve onlar tutukluğu sonlandırmıştı. Mahkemenin diğer üyeleri, ortada delil olmamasına rağmen, 11 yıl 3 ay hüküm verdiler. Bir savcı 45 yıl istedi, diğer bir savcı beraat istedi, Cihan bu çelişkilerle 25 ay tutuklu kaldı. Ortadaki çelişkiler vehameti gösteriyor. Tek bir delil yok. Biz hata yaptık dememek için çocuğun hayatı ile oynadılar. Buna engel olacağız. İnsanları bir yere kadar korkutabilirler ama yılmayacağız, mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

Cihan'ın arkadaşları ve hocaları bu akşam saat 19:30'de Taksim Tramvay Durağı'nda buluşacaklarını ve kararı protesto edeceklerini açıkladı. Adaletten yana olan herkes akşam yapılacak eyleme davet edildi.

Haberin Tamamı İçin:

BBC Turkce - Haberler - 'Poşu Davası'ndan 11 yıl 3 ay hapis

BBC Turkce - Haberler - 'Poşu Davası'ndan 11 yıl 3 ay hapis

Galatasaray Üniversitesi Cihan Kırmızıgül, PKK'ya yardım etmek, patlayıcı madde bulundurmak ve mala zarar vermek suçlarından toplam 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Haberin Tamamı İçin:

Cihan Kırmızıgül İçin Yürüdüler

Cihan Kırmızıgül İçin Yürüdüler

Poşu davası olarak bilinen Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencisi Cihan Kırmızıgül'e verilen 11 yıl 3 ay hapis cezası, ailesi ve arkadaşları tarafından Beyoğlu'nda protesto edildi. Taksim tramvay durağında toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, 'Tutuklu öğrencilere özgürlük' ve 'Öğrencime dokunma' pankartı açarak, 'Cihan'a beraat, Poşuya özgürlük', 'Tutuklu öğrencilere özgürlük ve adalet' yazılı dövizlerle yürüyüşe geçti.

Yürüyüşe Kırmızıgül'ün annesi, babası ve kardeşi de katıldı. Bazı eylemciler de poşu taktı.

Yürüyüş boyunca slogan atan grup Galatasaray Lisesi önünde toplandı.

Haberin Tamamı İçin:

Cihan, Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiydi. Kendi deyişiyle bir gün boynunda poşuyla Kâğıthane’de durakta bekliyordu. Aynı gün o bölgede bir markete molotof atılmış, 22 yaşındaki Cihan da zanlı olarak gözaltına alınmıştı. Gözaltına alındığında tutanak tutan polisler davada ifade verirken molotof atan kişinin Cihan olup olmadığından emin olmadıklarını söylediler. Gizli bir tanık da 3. duruşmada olay sırasında gördüğü şahsın o olmadığını söyledi. Savcı bir önceki duruşmada Kırmızıgül’e 45 yıl hapis istemişti. Bu klibi Cihan için arkadaşları yaptı: 'Beni de Al'

Cihan Kırmızıgül'ün Cezası Mizaha Kapak Oldu

T 24 - Haftalık mizah dergileri Penguen ve Gırgır bu hafta kapaklarına 'Poşu Davası'nda yargılanan Cihan Kırmızıgül'e 11 yıl 3 ay hapis cezası verilmesini taşıdı. Dergilerin kapaklarını medya galeride bulabilirsiniz.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Arda TuranGalatasaray ÜniversitesiİstanbulSosyal MedyaYargıtayolaytahliye
Görüş Bildir