Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Avaz Avaz Bağırmanın Dayanılmaz Hafifliği....Bir Garip Gelenek: "Flogsta Çığlığı"

103PAYLAŞIM

Çığlıkların En Güzeli....

İsveç'in 4. büyük kenti Uppsala'nın, öğrenci bölgesi olan Flogsta semtinde, akşam 10-11 saatleri arası, öğrencilerin balkon ve pencerelerden çığlık atarak stres attıkları gelenektir.

İntihar Etmiş Bir Öğrenciyi Yad Etmek...

Ziyaretcileri sıkca şaşırtıp, sosyal medyayı sallayan fenomenin çıkış sebebi gizemini korusa da 70'lerde intihar eden bir öğrenciyi yad etmek icin gelenek haline getirildiği söylentiler içindedir. Doğru olduğunu kabul etsek bile bu neden artık geçerliliğini yitirmiştir.

"İsveç'te biri pencereden bağırırsa, İsveç geri bağırır!"

Bütün İsveç çığılık atmıyor !!!

Bazı kaynaklar bu geleneğin İsveç'in genelinde geçerli olduğunu söylese de bu bilgi doğru değildir. Dünyanın herhangi bir yerinde, gecenin bir yarısı atılan çığlık nasıl karşılanırsa, İsveç'te de öyle karşılanır. Paparayı yersiniz, benden söylemesi! 

Çığlık atmak sadece Üniversite bölgesinde geçerli.

Kim Kimden Araklamış?

Okul dönemlerinde aşırı stresle yüklenen öğrencilerin rahatlamak için gelenekselleştirdikleri ritüelin, ABD'deki bazı okullarda 30 senenin üstünde uygulandığına dair 1995'den itibaren kayıtlar mevcut.

New York'daki Vassar Koleji'nin sınav dönemindeki kaydı dinliyorsunuz.

Avrupalılar Çığlık Atar da Bizimkiler Durur mu?!

Bu geleneğe ODTÜ yurtlar bölgesinde de sahit olmak mümkün. Final döneminde yaşanan elektrik kesintileri veya stersin kızgınlığıyla binlerce öğrencinin avaz avaz bağırıp helak olduğu, bazılarının da -Türk espiri anlayışına uygun olarak- işi şamataya aldığı hadise, okulun tatil edilmesine kadar gidebiliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir