Çiçek: 'Milletimizin Geçmişiyle Onur Duyuyoruz'

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Çiçek: 'Milletimizin Geçmişiyle Onur Duyuyoruz'

Çiçek: 'Milletimizin Geçmişiyle Onur Duyuyoruz'

TBMM Başkanı Çiçek, ''Bu millete mensup olmaktan hepimiz gurur duyuyoruz ve duymalıyız. Çünkü tarihin en şerefli milletidir'' dedi.

TBMM

Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen, ''Resimlerle İstiklal Marşı Sergisi'' ile TBMM Sanat Müziği Korosu'nun konserine katıldı.

Çiçek, sergide yaptığı konuşmada, milletin tarihine, geleceğine katkı sunan Mehmet Akif Ersoy gibi kahramanların unutulmadığını ve unutulmayacağını belirterek, şöyle konuştu:

''Biz milletimizin geçmişiyle, hikayesiyle, yaptıklarıyla, bıraktıklarıyla ve bu millete ait olmakla onur duyuyoruz. Duymayanlar varsa onlara bir şey diyemem. Bu millete mensup olmaktan hepimiz gurur duyuyoruz ve duymalıyız. Çünkü tarihin en şerefli milletidir. Bu coğrafyada yapılanlardan, Anadolu'ya ekilen medeniyet tohumlarından ve insanı yüceltmeye çalışmaktan kıvanç duyuyoruz.

Bir şeyi daha unutmamamız lazım. Bir millet ki acılarını hatırlayamazsa, acılarını unutursa, kahramanlıklarıyla da övünemez. Kahramanlarını da hatırlamazsa o milletin yaşama şansı da yoktur, yaşama hakkı da yoktur.''

Güzel örnekler vermeliyiz

''Mehmet Akif Ersoy'un millet düşüncesi bugün de bize ışık tutacaktır'' diyen Çiçek, şunları söyledi:

''Bağımsızlığı elde eden, ülkenin temel unsurlarını kuran bir parlamentoya sahip olmakla, o parlamentonun bir mensubu olmakla daima gurur duyuyoruz ve gurur duymalıyız. Gurur duyduğumuz bu parlamentoda, güzel örnekler vermeliyiz. Hem sözlerimizle hem de davranışlarımızla. Bunun altını çiziyorum. Zannediyorum bugün bu konuda biraz sıkıntımız var. Çünkü böylesine yüce bir Meclis'teki konuşmaların, tartışmaların bu heybete bu saygınlığa da layık olması lazım. 12 Mart günü bunu bir defa hatırlatmayı milletimize olan borcumun bir gereği olarak ifade etmek istiyorum.''

Konuşmaların ardından sergiyi gezen Çiçek, sergide her biri İstiklal Marşı'nın bir kıtasını anlatan resimler hakkında bilgi aldı.

Çiçek, ayrıca etkinlik kapsamında TBMM Türk Sanat Müziği Korosu'nun konserine de dinledi. Konserin ardından koro şefi Vedat Kaptan Yurdakul ve kasidehan İsmail Coşar'a çiçek sunan Cemil Çiçek, bugünün gurur verici bir gün olduğunu belirterek, ''Allah bu memlekete, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cemil Çiçekİstiklal MarşıTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir