Çiçek: 'Başbakan İşaret Edince Mi Önemli Oluyor'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Çiçek: 'Başbakan İşaret Edince Mi Önemli Oluyor'

Çiçek: 'Başbakan İşaret Edince Mi Önemli Oluyor'

TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan'ın yeni anayasanın Mart ayı sonuna kadar bitirilmesine ilişkin ''Sayın Başbakan işaret etmeseydi anayasanın hiçbir önemi yok muydu?'' dedi.

TBMM

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CNN Türk'te katıldığı programda, Hande Fırat'ın gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.

Milletvekillerine 25-40 bin lira arası ödenek verileceğine yönelik çıkan haberlerin sorulması üzerine Çiçek, dün toplanan Başkanlık Divanı'nın gündeminde ne böyle bir teklifin ne böyle bir gündem konusunun ne alınmış bir kararın ne de milletvekillerine bir kuruş dahi olsa bir maaş ya da ödenek söz konusu olduğunu bildirdi. Çiçek, bu haberin eksik bilgiye dayandığını ifade ederek, ''Kamuoyunun hassasiyetini biliyorum onun için bütün samimiyetimle ifade ediyorum ki böyle bir konu da çalışma da yok. Bu konuda Divan'ın yetkisi yok, bunlar anayasa ve yasa konularıdır'' diye konuştu.

Çiçek'e, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni anayasanın Mart ayı sonuna kadar bitirilmesine ilişkin sözleri de soruldu.

''Tarih söyledi, bundan kırıldınız mı?'' sorusunu Çiçek, ''Bu kırılma, sevinme meselesi değil, gerçekler üzerine bir çalışmadır'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın son tarih verdiği, sorunların devam ettiği ve seçimin geldiğinin anımsatılması üzerine Çiçek, ''Şöyle bir konu mu çıkıyor: Sayın Başbakan işaret etmeseydi anayasanın hiçbir önemi yok muydu? Sayın Başbakan işaret edince mi anayasa önemli oluyor ki bütün konuşmaları bunun etrafında döndürmeye çalışıyoruz. Belli ki yine anayasayı unutup siyasi polemiklerle konuyu değerlendirmeye çalışıyoruz. Bu süreç böyle bir süreç değil. Bir ihtiyaçtır, bir zarurettir. Bu anayasa değişmediği sürece Türkiye'nin sağlıklı şekilde yoluna devam etmesi zordur'' dedi.

Geçmişte birlikte iş yapma örneklerinin çok fazla bulunmadığını belirten Çiçek, ''Verdiğim sözün arkasındayım. Üzerimize düşeni yapmalıyız. Türkiye krizlerin her türlüsünü yaşadı, ekonomik, siyasi kriz yaşandı, Bundan sonra daha büyük sıkıntıları, bu anayasa kendi bünyesinde taşıyor. Bunu görmek lazım. En başta siyasi partilerimizin, bundan sonra olabilecekleri iyi hesaba katarak, vatandaşın ne kadar güveneceğini hesaba katarak, bu işi belli noktaya götürüyor olmamız gerekiyor. Her partinin bugün ne düşündüğünü, kamuoyu ilk kez yeni öğreniyor. 30 yıldır konuştuk ama slogan düzeyinde konuştuk. İlk kez 1/1.000.000 ölçeğinde konuştuk'' diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BaşbakanCemil ÇiçekRecep Tayyip ErdoğanTürkiye Büyük Millet Meclisigündem
Görüş Bildir