CIA ve Mossad Peşine Düştü

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

CIA ve Mossad Peşine Düştü

CIA ve Mossad Peşine Düştü

ABD ve İsrail, Esad rejimin sahip olduğu kimyasal silahların peşine düştü...

İsrail Savunma Bakanı Barak, kimyasal silahların Hizbullah’ın eline geçmesini önlemek amacıyla yapılacak bir operasyon için hazırlıklara başladığını söyledi. ABD’nin istihbarat teşkilatı CIA de kimyasal silahların peşine düştü.

Suriye’deki Beşşar Esad rejiminin devrilmesi halinde kimyasal silahların yanlış ele geçmesinden endişe eden ABD ve İsrail harekete geçti.Kimyasal silahların depolardan çıkarıldığı ve ülkede dağıtıldığına yönelik haberlerin geldiği bir zamanda İsrail, operasyon hazırlıklarına başladığını açıkladı. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, ordunun Suriye’deki kimyasal silahların Hizbullah’ın eline geçmesini önlemek amacıyla yapılacak bir operasyon için hazırlıklara başladığını söyledi. Barak, “Orduya başta istihbarat alanında olmak üzere gereken her konuda hazırlıkların yapılması emrini verdim. Böylece bir operasyon yapıp yapmamayı değerlendirme şansına sahip olacağız” dedi. Barak, “Gelişmiş silah sistemlerinin, özellikle de uçaksavar füzelerinin ve karadan karaya ateşlenen ağır füzelerin taşınması ihtimalini değerlendiriyoruz. Ancak kimyasal silahların Suriye’den Lübnan’a taşınması olasılığı da söz konusu olabilir” diye konuştu.

CIA AJANLARI BÖLGEDE

ABD merkezli The Daily Beast adlı internet sitesine konuşan Amerikalı yetkililer, Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) ajanlarını Suriye’ye gönderdiğini belirtti. Ajanların, ordudan ayrılan muhalif askerlerle görüşerek Suriye’nin kitle imha silahları programına ilişkin bilgi edinmeye ve kimyasal silahların tam olarak nerede olduğunu tespit etmeye uğraştıkları ifade edildi.

BİR MİLYON KİŞİ EVİNİ TERK ETTİ

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Suriye’de devam eden olaylar sonucu şimdiye kadar yaklaşık bir milyon kişinin evini terk etmek zorunda kaldığını açıkladı. BMMYK’nın yayımladığı raporda dikkat çeken bilgiler ise şöyle: Halep’in Haritan bölgesinde 40 bin olan nüfustan sadece 2 bini kaldı. Der Zor’da nüfusun yaklaşık yüzde 80 bölgeden kaçtı. Şam’da 2 binden fazla kişi Birleşmiş Milletler’in 11 okuluna sığındı ve acil yardım alıyor.

ÇATIŞMALAR HALEP'E SIÇRADI

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBeşer EsadBirleşmiş MilletlerHizbullahİsrailLübnanSuriye
Görüş Bildir