Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İstanbul'da 'Kimyasal' Zirvesi

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Cıa'nın Başkanı Geliyor

Cıa'nın Başkanı Geliyor

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'nın Başkanı Orgeneral David Petraeus, 6 ay aradan sonra yeniden Türkiye'de. Bugün saat 20.00'de İstanbul'da olması beklenen Petraeus'ın gündeminde Suriye'deki son gelişmeler ve terörle mücadele konuları var

Akşam gazetesinden Süleyman Şen'in haberine göre, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'in açıklamalarının hemen arkasından gelen ziyaretin zamanlaması kritik. Zira Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi'ndeki zirvede Batılı zengin devletleri, Suriye'deki gelişmeler karşısında ellerini taşın altına altına koymadıkları gerekçesiyle eleştirmiş, ABD'li komutan da Paralimpik Oyunları için gittiği Londra'da NATO kapısını kapatmıştı. ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye politikasını hatalı bulan Dempsey, NATO'nun, Suriye'de tampon bölge kurmasına karşı çıktığını söylemiş ve ittifakın bunun altından kalkamayacağını savunmuştu.

ÖZEL UÇAKLA GELECEK

CIA'nın özel uçağıyla İstanbul'a inmesi beklenen Petraeus'un, Atatürk Havalimanı'ndan büyük bir gizlilik içerisinde ayrılacağı tahmin ediliyor. CIA Başkanı'nın İstanbul'da kimlerle görüşeceği ve programının detayları saklı tutuluyor.

Petraeus'un ajandasında Suriye'deki son gelişmeler, İstanbul'da bulunan muhalifler ve terör örgütü PKK olduğu belirtiliyor. Adı, Türk askerinin başına çuval geçirilmesi olayında yer alan ve kamuoyunda 'Çuvalcı general' olarak tanınan Petraeus, İstanbul temaslarının ardından Türkiye'den ayrılacak.

ALTI AYDA İKİNCİ KEZ GELECEK

  • ABD Senatosu tarafından Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanlığı'na atanan Orgeneral David Petraeus, görevine başlamadan önce, 2011 Temmuz ayında ilk ziyaretini Türkiye'ye gerçekleştirmişti. Afganistan'daki NATO güçlerinin komutanlığını meslektaşı John Allen'a devreden Orgeneral Petraeus, 2011 Eylül'ünde de yeni görevinin başına geçmişti.
Haberin Tamamı İçin:

CIA Başkanı Suriye'yi ve PKK'yı konuşmak için İstanbul'da

CIA Başkanı Suriye'yi ve PKK'yı konuşmak için İstanbul'da

Türkiye, ABD'den, kamuoyu için sürpriz nitelikte bir konuk ağırlıyor.

CIA Başkanı David Petraeus, Suriye ve PKK konusunu görüşmek için Türkiye’ye geldi. Programı sır gibi saklanan Petraeus için olağanüstü önlemler alındı.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) Başkanı Orgeneral Petraeus'u taşıyan Amerikan hava kuvvetlerine ait askeri uçak, Atatürk Havalimanı'na indi.

Petraeus'ın, yoğun güvenlik önlemleri altında havalimanından ayrıldığı öğrenildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile görüşecek David Petraeus’un Başbakan Erdoğan’la da bir araya gelmesi öngörülüyor. Görüşmelerde ağırlıklı olarak Suriye ile terörle mücadele konusunun ela alınacağı öğrenildi.

Orgenaral David Petraeus, Türk askerlerin başına çuval geçirilmesi olayıyla tanınıyor.

Haberin Tamamı İçin:

İstanbul'da 'Kimyasal' Zirvesi

CIA Başkanı David Petraeus'un sürpriz ziyaretinin üzerindeki sis perdesi aralanmaya başlandı. İstanbul'a sessiz sedasız gerçekleştirilen ziyarette, Esad sonrası dönem ve Suriye'deki kimyasal silahlara ilişkin tüm ayrıntılar masaya yatırıldı.

AKŞAM'ın verdiği bilgilere göre, Petraeus'un ziyareti, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın ziyaretinde karara bağlanan 'İkili mekanizma toplantıları' kapsamında planlandı. İki istihbarat örgütünün 1 numarası arasında gerçekleşen görüşmelerde ele alınan en önemli konu Suriye oldu. Bu kapsamda, Esad rejiminin devrilmesi sonrasında ortaya çıkacak olası tablo ve gelişmeler değerlendirildi. İlk olarak, geçiş döneminde kurulacak hükümetin hangi isimlerden oluşabileceği ayrıntılarıyla ele alındı, olası isimler hakkında bilgi paylaşımı yapıldı. Geçiş hükümeti sürecinde Baasçılar'la birlikte muhalif grupların ortaklaşa hareket edebileceği bir geçiş döneminin mümkün olabileceği konusunda fikir birliğinin bulunduğu kaydedildi.

'YA PARÇALANIRSA'

Görüşmede ele alınan bir diğer konu ise Suriye'nin iç savaş nedeniyle parçalanması senaryosu oldu. Sızan bilgilere göre Petraeus, ABD hükümetinin görüşünü Fidan'a anlattı, Washington'un El Kaide gibi radikallerin Esad sonrasında ülkenin parçalanmasına giden süreci hızlandıracağı, bu nedenle de Esad sonrası planlanırken dengelerin iyi hesaplanması gerektiği görüşünü tekrarladı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriBarack ObamaBaşbakanBeşer EsadBirleşmiş MilletlerGenelkurmay BaşkanıİstanbulNATOSavaşSuriyeTerör
Görüş Bildir