CIA, IŞİD'i İşaret Etti ve Uyardı: 'Türkiye'de Terörü Yaymak İstiyorlar'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

CIA Direktörü John Brennan, Atatürk Havalimanı saldırısının IŞİD tarafından yapıldığına ilişkin henüz resmi açıklama olmadığını ancak yöntemine bakarak bu tür bir saldırıyı IŞİD'in yapmış olabileceğini vurguladı. Brennan "IŞİD, Suriye sınırı boyunca kendi militanlarını hedef alan Türkiye'de terörü yaymak istiyor." ifadelerini kullandı. 

CIA Direktörü John Brennan, Amerikan Yahoo News haber sitesine İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Saldırı, IŞİD'in gaddar izlerini taşıyor" diyen Brennan, terör örgütünün Suriye ve Irak dışında son aylarda bombalı saldırılarla bir çıkış aradığını ve benzer saldırıları ABD'de de yapmak istediğini kaydetti.

IŞİD'in olabildiğince çok sayıda insanı öldürme "motivasyonu"na sahip bulunduğunu ve hedeflerinden birinin de ABD olduğunu belirten Brennan, "IŞİD'in bu tür bir saldırıyı ABD'de de yapmak istemesine şaşırmazdım." dedi. Brennan şu görüşleri dile getirdi: "Türk havalimanında olanlara bakın, bunlar suikast yelekleri. Bu suikast yeleklerini üretmek zor bir şey değil. Eğer kararlı, kaçmaya niyeti olmayan ve öleceğinin farkında olan bir düşmanla karşı karşıyaysanız o zaman bu tür saldırıları önleme anlamındaki stratejiniz daha karmaşık hale geliyor."

"IŞİD Türkiye'de terörü yaymak istiyor."

Saldırının IŞİD tarafından yapıldığına ilişkin henüz resmi açıklama olmadığını ancak yöntemine bakarak bu tür bir saldırıyı IŞİD'in yapmış olabileceğini vurgulayan CIA Direktörü, "IŞİD, Suriye sınırı boyunca kendi militanlarını hedef alan Türkiye'de terörü yaymak istiyor." ifadelerini kullandı. 

Türkiye'nin özellikle son dönemde IŞİD ile mücadele kapsamında önemli adımlar attığına işaret eden Brennan, söz konusu terör örgütünün Türkiye'de bu tür saldırıları yapmak istemesi için kendince motivasyona sahip olduğunu dile getirdi.

IŞİD'in henüz ABD'de doğrudan bir terör saldırısı gerçekleştiremediğini vurgulayan Brennan, San Bernardino ve Orlando saldırılarını örnek göstererek, IŞİD'ten ilham alan Amerikan vatandaşlarının ülke içinde terör eylemlerine başvurduğuna dikkati çekti. Brennan, Suriye ve Irak'ta gerileyen IŞİD'in bu kayıplarını dengelemek için yurt dışında bu tür "taktik" terör eylemlerine ağırlık vermeye başladığını savundu.

İçişleri Bakanı da eldeki bilgilerin IŞİD’i işaret ettiğini söylemişti

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ da, saldırıyla ilgili eldeki bilgilerin IŞİD’i işaret ettiğini söyledi; "Ancak kesin bir şey yok. Elde ettiğimiz bilgi ve şahıslar var. Bütün bağlantılar dikkatle değerlendiriliyor. Bunun sonucunda kesinleşecektir" dedi. Âlâ ayrıca, eldeki bilgilerin saldırganların yabancı olduğuna dair olduğunu da belirtti.

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriIŞİDIrakİstanbulSuriyeTerör
Görüş Bildir