Chris Huhne: Aşırı Hız ve Aşk Kurbanı

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Chris Huhne: Aşırı Hız Ve Aşk Kurbanı

Chris Huhne: Aşırı Hız Ve Aşk Kurbanı

Londra yakınlarındaki bir hapishaneye götürülerek mahkûm üniforması giydirilen eski Bakan ve iktidar ortağı Liberal Demokrat Parti milletvekili Chris Huhne, bugün Başbakan Yardımcısı olabilirdi – eğer 2007’de posta hizmetleri Noel nedeniyle aksamamış olsaydı. Çoğu Chris Huhne lehine olan 1300 oy pusulasının gecikmesi sayesinde Liberal Demokratların başına geçen Nick Clegg bugün o koltukta oturuyor.

Parti içindeki yarışı kaybettikten sonra Enerji Bakanı olarak hükümete giren Huhne, 2010’da basın danışmanına aşık olunca 26 yıllık evliliğini sona erdirmişti.

Sonunda eski çift, 'adli yargılamayı engelledikleri' gerekçesiyle hapishane yolunu tuttu.

Guardian gazetesi bugün, eski bakan ile hüküm giymesine saatler kala yapılan bir röportaja yer veriyor.

Üzgün olduğunu belirten Huhne şöyle diyor: “Bunu aileme, dostlarıma, seçmenlerime ve çalışma arkadaşlarıma; çocuklarımız ve torunlarımız için bu gezegeni kurtarmak dahil olmak üzere, benim inandığım davalara tutkuyla bağlı olan diğer herkese söylemek istiyorum.”

Independent ise eski bakanla yapılan en son radyo röportajının dökümünü aktarıyor. Üzgün olduğunu söylediğinde, “İnsanlar bu kez size inanabilir mi? Yalancı olduğunuz kabul ettiniz” karşılığını alan eski bakan, “yaptığı çok küçük bir hatanın daha sonra kontrolden çıktığını” söylüyor.

Gazete ayrıca, Andrew Grice’ın kaleminden, bu mahkumiyetin liberallere ve iklim değişimi konusuna odaklanan çevrelere büyük bir siyasi darbe olduğu yorumunu aktarıyor.

Times, konuya iki farklı açıdan yaklaşıyor. Başyazıda, sanık kim olursa olsun, adaleti yanıltmanın cezasının hafifletilmemesi gerektiği savunuluyor. Rachel Slyvester ise makalesinde, “Cezalandırın evet, ama hapis bu suça uygun değil” diyor.

Gazete haberlerinde, özellikle Vicky Pryce’in Londra’nın kuzeyinde kalacağı hapishanede zor günler geçireceği yorumları yapılıyor. Toplam sekizer ay hapse mahkûm edilen çiftin, birkaç ay sonra açık cezaevlerine nakledilmesi bekleniyor.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Başbakan YardımcısıDarbeaşk
Görüş Bildir