Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

CHP'ye Soldan Çelme Atıldı

6PAYLAŞIM

CHP'ye Soldan Çelme Atıldı

CHP; 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimde sağ siyasetten gelen adaylara da yer vererek oy yelpazesini genişletmeye yönelirken, aralarında popüler isimlerin de bulunduğu sol aydınların önemli bölümünün desteğini kaybetti. Yayınlanan deklarasyonda, isim verilmeden CHP'nin Ankara adayı Mansur Yavaş ile İstanbul adayı Mustafa Sarıgül'e dolaylı olarak oy verilmemesi çağrısı yapıldı.

Aralarında Enver Aysever, Eren Aysan, Levent Üzümcü, Nazlıcan Özkan ve Tarık Akan'ın da bulunduğu bir grup aydın tarafından kaleme alınan Sol Belediyecilik Deklarasyonu'yla CHP'ye ve sol siyasi aktörlere çağrıda bulunuldu. Deklarasyonda, "Gezi direnişi, kanıksadığımız anlamdaki siyasetin tanımını ve iklimini değiştirdi. Toplumun tüm dinamiklerini; kadınları, çocukları, yaşlıları ve engellileri; öğrencileri, taşeron işçileri, doğanın ve emeğin değerini öncelleyen bir belediyecilik anlayışını sol politika ve adaylarla taçlandırma beklentisinin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde CHP’nin sokağın beklentisini göremediğini düşünüyoruz" ifadeleri yer aldı.

Aralarında Alaz Erdost, Cüneyt Cebenoyan, Enver Aysever, Eren Aysan, Levent Üzümcü, Meryem Göktepe, Nazlıcan Özkan, Nazım Alpman, Orhan Alkaya, Pınar Kür ve Tarık Akan'ın da aralarında bulunduğu 50'ye yakın aydın tarafından kaleme alınan Sol Belediyecilik Deklarasyonu'nda şunlar kaydedildi:

Sağ politikacılarla avunanların düştüğü pozisyondur

"Gezi direnişi, kanıksadığımız anlamdaki siyasetin tanımını ve iklimini değiştirdi; bu çekim gücüne belediyecilik anlayışları da dahil. Tarihsel mirasın bize gösterdiği yegane gerçek; sokağın güçlendiği dönemlerin etkili/belirleyici sol politika üretmeye zemin oluşturduğudur. Vedat Dalokay ve Ahmet İsvan’a iki büyük anakentin kapılarının yüzde 60'ın üzerinde yüksek oyla açılması, esasında Gezi ruhunun asla sapmaması gereken yolundan izler taşımaktadır. Geldiğimiz noktada acı olan ise; medeniyete giden yolun ilk adımları olan mağara/duvar yazılarının benzeri yalın ve odaklı mesajları binlerce yıl sonra Taksim’de ve Kızılay’daki duvarlardan okumaktan korkan siyasi aktörlerin varlığıdır. Eldeki aygıtların işlevsiz ve kısır kaldığı geçtiğimiz dönemde; sokağın ve kent muhalefetinin, projecilik safsatalarını neden istemediğini ve ortaya koyacağı tahayyülü temsili siyasi arenaya ve yerel yönetime taşıma görevini üstlenecek sol belediyeciliği görmeyenlerin ve sağ politikacılarla avunanların düştüğü pozisyondur.

Sağdan adaylara kucak açanlara hatırlatmak isteriz

Toplumun tüm dinamiklerini; kadınları, çocukları, yaşlıları ve engellileri; öğrencileri, taşeron işçileri, doğanın ve emeğin değerini öncelleyen bir belediyecilik anlayışını sol politika ve adaylarla taçlandırma beklentisinin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde CHP’nin sokağın beklentisini göremediğini düşünüyoruz. Kaldı ki; mevcut ekonomi-rant merkezli bir anlayışın toplumun aklında ve vicdanında gömüldüğü bir süreçte, paylaşımcı bir belediyeciliği ve bunun da öznesinin doğa ve insan olması gerçeğini düşünenlerin çoğunluk olduğunun görülmesi gerekir. Sicili hayli kabarık kent suçlarına yenilerini eklemekten başka bir ulvi amacı olmayan, alametifarikası beton-asfalt belediyeciliğinden öteye geçmeyecek sağdan adaylara açılan kucağın temsilcilerine, dayanmak istediği siyasi gelenekte DİSK grevine greyder anahtarını işçilere veren ve üst sınıfın golf sahasını kent insanına park olarak açan Vedat Dalokay’ın ve sosyalist kimliğini saklayarak değil, öne çıkartarak ‘seçim kazanan’ Ahmet İsvan’ın olduğunu, 1989’da sol belediyecilik politikaları ile zafer kazandığını hatırlatmak isteriz.

Meriç TAFOLAR/ Ankara | Milliyet

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir