Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

CHP Yargıya Müdahale Etmekten Kendini Alamıyor

-

TARHAN: SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM

Meclis'te gazetecilerin sorularını cevaplayan Emine Ülker Tarhan ise söz konusu kasetleri doğruladı. Sözlerinin arkasında olduğunu söyleyen Tarhan, "YARSAV'ın militanı olmak demek yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesinin militanı olmak demektir. O yüzden çok doğru söylemişim. Sonuna kadar arkasındayım sözlerimin." dedi. Tarhan, sesleri kaydedenler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağını da dile getirdi.

CHP Yargıya Müdahale Etmekten Kendini Alamıyor

CHP Yargıya Müdahale Etmekten Kendini Alamıyor

Başbakan Erdoğan'ı yargıya müdahale etmekle suçlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Ergenekon davasından sonra şimdi de DHKP-C Terör örgütü soruşturmasından tutuklanan avukatlara sahip çıktı.

Partisinin gurup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin hakim ve savcılardan sonra avukatları da sindirmeye çalıştığını iddia ederek hükümeti ve HSYK'yı, “Sabahın köründe giderim, bürolarını basarım hepsini tutuklarım. Mesele bitti. Onun için özgürlük, adalet isteyen her yurttaşın bu olaylar karşısında duyarlı olması gerekiyor. Üniversitelerden, hukuk fakültelerinde ders veren hukuk hocalarından ses çıktımı? Acaba o hocalar o öğrencilerin yüzüne nasıl bakıyorlar merak ediyorum. Hukuku nasıl anlatıyorlar. Büroyu ararken kapıları kırıyorsunuz” sözleri ile eleştirdi.

ERDOĞAN'I KENAN EVREN'E BENZETTİ

Türkiye'de toplu davalarla sürek avı başlatıldığını iddia eden Kılıçdaroğlu HSYK ve Erdoğan'ı şu sözlerle eleştirdi; “nerede beğenmedikleri muhalif birini görseler yakala içeri at. Birde çıkıp bana Türkiye'nin aleyhine konuşuyorsun diyorsun. Gerçekler acıdır. Recep Bey de bu gerçekleri kabul edecek. Kenan Evren bile bunları yapmadı. İstediğin kadar çalabilirsin arkanda Recep Bey var. Sana kimse dokunamaz. Adalet adı altında yüksek adı veren kişiler siz aslında çukurdasınız. O adalet adı altında HSYK diye kendilerine yüksek adını veren kuruma söylüyorum Adalet açısından sizin yeriniz yüksekte değil maalesef çukurda”

YARGIYA MÜDAHELE ÖYLE OLMAZ BÖYLE OLUR

BAYKALI NE ÇABUK UNUTTULAR

Başbakan Erdoğan'ı adil yargılamayı etkilemekle suçlayan CHP tarihi boyunca yargıyı abluka altına almaktan çekinmedi.

Manşettv CHP'nin yargıya yaptığı müdahaleleri tarih tarih, olay olay açıklıyor.

CHP'NİN YARGIYA MÜDAHALE TABLOSU

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Şemdinli iddianamesi yorumu: "TSK'ya darbe girişimi."

Baykal'ın Ergenekon soruşturmasına ilk tepkisi: "AK Parti, kendi derin devletini inşa ediyor."

CHP lideri giderek sertleşti: "Bunlar deli saçması, Aziz Nesin'lik hikâye. Abuk sabuk işler. Geri zekâlılar bile inanmaz."

Baykal, iddianameyi de hedef aldı: "Fesatla fitneyle dava kurulmaz. İddianame safsataya dayanmaz, efsaneye dayanmaz."

Silivri'deki mahkeme salonu CHP'li milletvekillerinin akınına uğradı. Sayısı 11'i bulan vekiller, duruşmaları sanık avukatlarının oturduğu sıralardan takip etti. Savcı, milletvekillerinin devlet aleyhine işlenen suçlarda taraf olamayacağını vurgulayarak, kanuna göre adı geçen kişilerin milletvekilliklerinin düşürülebileceğini ifade etti.

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Erzincan Milletvekili Erol Tınastepe ve Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir tutuklanan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'i cezaevinde ziyaret etti.

CHP’li Ersin'in üç gizli tanıkla Erzincan Eriza Otel'de görüştüğü iddia edildi. Ersin, bu iddiayı yalanladı.

Baykal, Bolu'da İlhan Cihaner'in tutuklanmasına neden olan delillerin uydurma olduğunu savundu.

Gizli tanık Munzur, cumhuriyet savcısına verdiği ifadede, Jandarma ekiplerinin can güvenliği olmadığı gerekçesiyle kendisini bir gün misafir ettiklerini, ertesi gün CHP'li milletvekilleriyle görüştürdüğünü anlattı.

Ersin, gizli tanık Munzur'la görüştüğünü itiraf etti. Kahvaltıda yanına gelen biriyle görüştüğünü fakat konuştuğu kişinin gizli tanık olduğunu sonradan öğrendiğini savundu. Ersin, Erzincan soruşturmasıyla ilgili olan gizli CD'nin ise Meclis'teki odasına posta yoluyla geldiğini söyledi.

Baykal, grup toplantısında yargı kararını hiçe saydı: "Başsavcı, cumhuriyet kanunlarını uyguladığı için tutuklandı."

Erzincan iddianamesinin ek klasörleri, konuya ışık tuttu. Buna göre gizli tanık Fırat, savcıya verdiği ifadede Ahmet Ersin'le aracılar vasıtasıyla buluşturulmak istendiğini söyledi. Paradise Pastanesi sahibi E.E., gizli tanık Fırat'a ifadelerini değiştirmeleri karşılığında 80 bin lira teklif etmiş. Ayrıca, 'Sizi milletvekili Ahmet Ersin'le görüştüreceğim, o da sizi Yargıtay'daki en büyük hakimlerle görüştürecek' vaadinde bulunmuş.

CHP'li Ersin'in gizli tanık Munzur'la Erzincan Eriza Otel'de yaptığı görüşmenin görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde, Ersin'in görüşmeye elinde bir çantayla geldiği, daha sonra çantayı Paradise Pastaneleri sahibi E.E.'nin alıp dışarıya çıktığı, Munzur'un da onu takip ettiği belirlendi.

Ersin, gizli tanıkla yaptığı görüşmenin basında çıkması üzerine, görüştüğü kişinin gizli tanık olduğunu bilmediğini, sadece ailevi meseleleri konuştuklarını ileri sürdü. Yanındaki çantada ise pijamasının olduğunu öne sürdü.

Tarhan'ın da doğruladığı ses kayıtlarının en çarpıcı olanı, 12 Eylül referandumunun ardından yeniden yapılandırılan HSYK'ya üye seçimlerinin yapıldığı döneme ait. Kayıt, dönemin YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan ile YARSAV Yönetim Kurulu Üyesi Remzi Özdemir ve YARSAV'ın şu anki başkanı Murat Arslan arasında 30 saniyelik konuşmayı içeriyor. Kayıtta yeni üyelerin nasıl olması gerektiği tartışılıyor. Tarhan, hangi özellikte kişilerin HSYK'ya üye seçilmesi gerektiğini ifade ederken, "YARSAV'ın militanı olacak adam lazım bize." diyor.

Tarhan: Orada verimli olacak adama ihtiyacımız yok bizim. Bize orada dik duracak adam lazım.

Arslan: Aaa tabii canım, dik duracak, işini yapacak o yoksa.

Tarhan: YARSAV'ın haklarını koruyacak, yani YARSAV'ın militanı olacak adam lazım bize.

Tarhan: Başka bir şeye ihtiyaç yok.

Arslan: Çok fazla kafa yormasına gerek yok yani.

Tarhan: Bana ne ya, rapor falan hazırlamasın yani.

Özdemir: Yok canım, biz hazırlarız raporumuzu.

Tarhan: Kendi kendimize hazırlarız bir raporumuzu, orada militan bize lazım.

İkinci ses kaydının ise Emine Ülker Tarhan, eşi ve Yargıtay üyesi Mehmet Umur Tarhan, Murat Arslan ile HSYK üyeliği seçimlerinde YARSAV listesinden aday olan Orhan Sungur arasında geçtiği iddia ediliyor. Kendi aralarında anayasa referandumu sonrası olacakları konuşan ekip bir özeleştiri yapıyor. "Hakikaten ülkede elini taşın altına girmemiş bir sürü adam var, bu adamların tasfiye edilmesi lazım." diyen Umur Tarhan'a, Orhan Sungur "Tasfiye edici bir ekiple çalışmanızın bir anlamı yok, yok edici bir ekiple çalışacaksınız." karşılığını veriyor. Emine Ülker Tarhan da "Yani o tasfiye ve yok etme süreci için bir fırsat olabilir." diyerek onaylıyor. Sungur ise HSYK üyeliğinden bahsederek şunları kaydediyor: "Eğer birinci Sakarya'yı kazanırsanız 2, 3 hiç sorun olmaz başkanım. Böyle bir tek hedef birinci Sakarya'yı, yani Kurul üyeliğini seçimini kazanmak. Ondan sonra kadronuzu kurarsınız. Ceza işleri sizde, personel sizde, teftiş sizde. O zaman üye olmaya gelenler üye olabiliyor mu sorarsınız yani." Üçüncü kayıtta ise müvekkiliyle gelen bir avukat ile Tarhan'ın konuşmalarının yer aldığı iddia ediliyor.

TARHAN: SÖZLERİMİN ARKASINDAYIM

Meclis'te gazetecilerin sorularını cevaplayan Emine Ülker Tarhan ise söz konusu kasetleri doğruladı. Sözlerinin arkasında olduğunu söyleyen Tarhan, "YARSAV'ın militanı olmak demek yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesinin militanı olmak demektir. O yüzden çok doğru söylemişim. Sonuna kadar arkasındayım sözlerimin." dedi. Tarhan, sesleri kaydedenler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağını da dile getirdi. www.mansettv.com

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiDarbeErgenekonİzmirKemal KılıçdaroğluSakaryaTerörTürk Silahlı KuvvetleriYargıtayolay
Görüş Bildir