Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

CHP ve MHP Önerilerini Sundu

 > -

CHP Ve MHP Önerilerini Sundu

CHP Ve MHP Önerilerini Sundu

CHP ve MHP, yeni anayasanın ''yasama'' bölümüne ilişkin önerilerini Meclis'e sundu.

TBMM - Meltem Yılmaz

CHP ve MHP, yeni anayasanın yasama bölümüne ilişkin önerilerini Meclis'e sundu. TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, ''temel hak ve özgürlükler'' bölümünün ardından ''yasama'' bölümünde yer alacak maddeler için çalışacak. Bu çerçevede AK Parti'nin ardından CHP ve MHP de önerilerini sundu. BDP, yetkili kurullarında görüştükten sonra önerilerini iletecek.

CHP, ''yasama ve yürütme'' başlığı altındaki önerilerini yaklaşık 40 maddede topladı. 450 milletvekilinin nispi temsil esaslarına göre seçim çevresinden seçilmesini öneren CHP, 100 milletvekilinin ise ülke seçim çevresinden seçilmesini önerdi. CHP, seçim barajının yüzde 5'e, seçilme yaşının 21'e düşürülmesini ve seçim döneminin 4 yıl olmasını istedi.

MHP'nin önerileri

MHP, önerilerini sıralamadan önce, ''MHP, başkanlık, yarı başkanlık, partili cumhurbaşkanlığı gibi diktatörlüğe dönüşebilecek yeni sistem ve rejim arayışlarına karşıdır'' ifadesine yer verdi. Meclis'in ve milletvekillerinin çalışma usul, esaslarıyla ilgili konuların İçtüzükte yer alması gerektiği belirtildi.

MHP, ''Seçimlerin genel yönetimi ve denetimi'' başlığı altında, Yüksek Seçim Kurulu'nun, 11 üyeden oluşmasını istedi. MHP, milletvekili yemininde de değişiklik yapılmasını talep etti.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiCumhuriyet Halk PartisiDiyetMilliyetçi Hareket PartisiTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir