Üstün: 'Kampta Silahlı Eğitim Mümkün Değil'

 > -
5 dakikada okuyabilirsiniz

CHP ve BDP, Meclis'in Apaydın Ziyaretinde Yok

CHP ve BDP, Meclis'in Apaydın Ziyaretinde Yok

İnsan Hakları Komisyonu, bugün Apaydın kampında. CHP ve BDP'nin gitmeme kararı nedeniyle kampı AK Parti ve MHP'li vekiller inceleyecek.

İnsan Hakları Komisyonu, bugün Apaydın kampında. CHP ve BDP'nin gitmeme kararı nedeniyle kampı AK Parti ve MHP'li vekiller inceleyecek Meclis İnsan Hakları Komisyonu, tartışmalı Apaydın kampı incelemesini bugün yapacak. CHP ve BDP'nin yer almadığı incelemede, Komisyon bünyesindeki Mülteci alt komisyonunun AK Parti ve MHP'li üyeleri görev yapacak.

Kamp incelemesine, komisyon başkanı Ayhan Sefer Üstün başkanlık edecek. Meclis İnsan Hakları Komisyonu Hatay'daki incelemelerine bugün Hatay valiliğini ziyaretle başlayacak ve daha sonra da, CHP'lilerin alınmadığı Suriyelilerin kaldığı Apaydın kampında incelemelerde bulunacak. Komisyonun diğer kampları da ziyaret etmesi bekleniyor.

İnsan Hakları Komisyonu'nun Mülteci alt komisyonu üyelerince ziyaret edilecek kampa CHP, Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla gitmeyecek. Daha önce komisyona kamp incelemesine katılma talebiyle başvuran BDP'li üye Ertuğrul Kürkçü de "Başbakan'ın tavrı" nedeniyle Komisyon heyetiyle birlikte Apaydın kampına gitmeyeceklerini söyledi. Kürkçü, kampa gitmeme nedenlerinin "siyasi" olduğunu belirterek, Başbakan ve Dışişleri Bakanı'nın heyetin görevlendirilmesiyle ilgili medyaya yaptıkları açıklamaların komisyon heyetini, "Meclis heyeti" olmaktan çıkararak, "Hükümet görevlisi heyet" haline düşürdüğünü savundu.

Kürkçü "Apaydın kampının da neyin nesi olduğu belli değildir. Ama Apaydın kampının bir Özgür Suriye Ordusu'nun askeri harekat üssü olarak kullanıldığı bellidir. CHP'nin isteği de bu yüzden geri çevrilmiştir" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

'Daha önce gördüklerimizden farkı yok'

'Daha önce gördüklerimizden farkı yok'

Apaydın kampında incelemelerde bulunan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, "Bu kampında daha önce gördüklerimizden bir farkının olmadığını görüyoruz." dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün ve üyeler, ziyaretlere kapalı olduğu için tartışmaların odağındaki Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde bulunan Suriyeli askerlerin bulunduğu Apaydın Kampı’nı ziyaret etti.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, komisyon üyeleri AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, AK Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul ve MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya’dan oluşan heyet, sabah erken saatlerde Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz’i makamında ziyaret ederek bilgi aldı. Ziyarette açıklama yapan Komisyon Başkanı Ayhan Sefer Üstün, 7-8 ay önce de Hatay’a gelerek benzeri iddiaları incelediklerini ve olumsuzluk yaşanmadığına ilişkin rapor hazırladıklarını belirterek, "Bu ve benzeri iddiaları yerinde incelemiş ama bu iddiaların baki olmadığını o zaman görmüştük. Muhalefetteki arkadaşlarımız da bu raporlara imza attılar. Şimdi yine geldik, inceleyeceğiz" dedi.

’İNŞALLAH SON BULUR’
Suriyeli sığınmacıların durduk yere memleketlerinden göçüp gelmediklerini aktaran Üstün, şöyle konuştu:

"Onlara kucak açmak insani bir görev. Türkiye, göç konusunda Avrupa ülkelerinden ve batıdan çok daha ileride olduğunu iddia edebilirim. Şimdi 80 bine yakın misafir ettiğimiz Suriyeli vatandaş var. Bunların dışında ülkemizde 30 bin civarında da başka ülkelerden gelmiş, Sakarya’da, Edirne’de, İstanbul’da farklı illerde barınan göçmenler var. Hem devletimiz, hükümetimiz, kurumlarımız hem de insanlarımız can siperane şeklinde bunlara yardımda bulunuyor. Meclis’ yeni bir göç kanunu çıkardı. Bizim komisyonumuzdan da geçen bu kanun çok çağdaş. Geleni iade etmeme anlayışı içerisinde görev yapıyoruz. Gelen insanlar bizim misafirimizdir. Hiç kimse durduk yerde evini, barkını, ülkesini terk etmez. O bakımdan inşallah diliyoruz ki, Suriye’deki olaylar bir an önce son bulur, bu insanlar da kendi evlerine kavuşurlar."

BAKANLAR DA BU KAMPA GİDMEDİ
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz de Hatay’daki Suriyeli sığınmacıların bir kısmının asker kökenli kişiler olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Hatay’ın bu şekilde medyada yer almasını biz de arzu etmezdik. Hatay, gerçekten başta sevgisi, barışı, kardeşliği olmak üzere ülkenin sosyal ekonomik hayatına çok ciddi katkılarda bulunan bir yer. Ama bir şekilde basında bu yönleriyle yer aldı. Doğrusu misafirlerimiz, asker kökenli oldukları için geldikleri andan itibaren can güvenlikleri dolayısıyla kendilerinin ve ülkelerindeki yakınlarının can güvenlikleri nedeniyle basında görüntülenmeyi arzu etmediklerini, böyle bir şeyi doğru bulmadıklarını belirttiler. Bu taleplerine rıza gösterildi ve burayı siyaset kurumundan, başka kurumlardan hemen hemen sayın bakanlar dahil, bunu öğrenince saygı gösterdiler ve ziyaret etmediler."

KAMPA GİRDİLER
Valilik ziyaretinin ardından TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, komisyon üyeleri AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, AK Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul ve MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya’dan oluşan heyet, daha önce CHP’li milletvekillerinin alınmadığı, Reyhanlı’daki Apaydın Kampı’na gelerek incelemeye başladı. Heyette CHP ve BDP’li üye yer almadı. Gazetecilerin kampa girişine ise yine izin verilmedi.

Haberin Tamamı İçin:

Üstün: 'Kampta Silahlı Eğitim Mümkün Değil'

Üstün: 'Kampta Silahlı Eğitim Mümkün Değil'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Komisyon: Askeri eğitim görmedik

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Heyeti, Apaydın Kampı'nda yaptığı incelemelerde kampın diğer kamplardan farkı olmadığını söyledi. Komisyonunun CHP'li üyeleri delillerin karartıldığı gerekçesiyle Apaydın'a gitmedi.

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, AKP Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, AKP Konya Milletvekili Kerim Özkul ve MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya'dan oluşan heyet, Hatay Valiliği'nde brifing aldıktan sonra Apaydın kampına geldi. Heyet burada incelemelerine başladı.

Üstün, ilk izlenimleriniz nelerdir sorusuna şu yanıtı verdi:
''Bu kampında şimdiye kadar gördüklerimizden hiç bir farkının olmadığını görüyoruz. Çadırlar, çocuklar, kalanlar yani herkes burada. Zaten çok dar bir alan, insanlar iç içe geçmiş durumda. Dolayısıyla diğer kamplardan pek bir farkını görmedik. Ama incelemelerimiz devam ediyor.
Bu kampta 2764 kişi kalıyor. Yaklaşık 300 kişiye yakını asker, polis ve kamu görevlisi. Geri kalanı kadınlar ve çocuklar. Bu bakımdan çok ağırlıklı bir kısmı, kampta kalanların yüzde 80'e yakını kadın ve çocuklardan oluşuyor. Bu bakımdan burada başkaca bir işlemin yapılması zaten mümkün değil. Kampın fiziki durumu da buna müsait değil. 130 dönümlük bir kamp burası. Bunun 40 dönümü idari binalara ayrılmış, geri kalan 90 dönümde insanlar kendilerine çadır kuracak mekan zor bulmuşlar. Dolayısıyla bizim görebildiğimiz o iddialar konusunda fiziken zaten mümkün değil burada.''
Üstün, kamp ziyaretine Anadolu Ajansı'nın alınması konusunda ise ''Tabii biz burada birçok kanal vardı, birçok ajansımız var. Ama Anadolu Ajansı'nın girmesinde fayda gördük. Çünkü burada bütün kanalları gezdirmek mümkün değil. Anadolu Ajansı'nın marifeti ile bu enformasyon yapılacak'' şeklinde değerlendimelerde bulundu.

CHP ve BDP katılmadı

Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonunun CHP ve BDP'li üyeleri, Suriyeli sığınmacıların kaldığı kamplarda yapılacak incelemeye katılmadı.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiHatayİstanbulKemal KılıçdaroğluMilliyetçi Hareket PartisiPolisReyhanlıSakaryaSamsunSuriyeTürkiye Büyük Millet Meclisikadınlar
Görüş Bildir