CHP, Sendikalar Yasası’nı AYM'ye Götürüyor

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

CHP, Sendikalar Yasası’nı AYM'ye Götürüyor

CHP, Sendikalar Yasası’nı AYM'ye Götürüyor

CHP, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası’nı Anayasa Mahkemesine götürüyor.

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ve İzmir Milletvekili Musa Çam, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası’na ilişkin TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Çelebi, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası’nın bazı maddelerinin iptali ve bunların yürütmesinin durdurulması istemiyle saat 14.00’te Anayasa Mahkemesi’ne bir başvuru yapacaklarını açıkladı.

Bir demokrasi ayıbını daha Anayasa Mahkemesi’ne taşıdıklarını belirten Çelebi, “Bu aslında sadece basit bir dava dilekçesi değildir. Bu dilekçe, AKP’nin sendikal özgürlükleri nasıl yok ettiğinin bir belgesidir. Bu sadece işçi sınıfına vurulan bir darbe değildir. Bu dilekçe AKP’nin sendikal hakları cunta dönemlerinden bile geriye götürdüğünün bir suçüstü belgesidir” dedi.

TİSK ile 12 Eylül döneminde bile kaldırılamayan sendikal güvenceye büyük bir darbe vuruldu. 30’dan az işçi çalıştıran işyerlerinde çalışan işçilerin yargı ve sendikal tazminat güvencesi kaldırıldı. Bu işçilerin yarıdan fazlası demek. Bu işçiler sendikal nedenle işten atıldıklarında artık sendikal tazminat davası açamayacaklar

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Yasası Ne Getiriyor?

· Grev yasakları devam edecek. Bankacılık, şehir içi ulaşım ve petrokimya işyerleri ile MSB ve orduda çalışan işçilere (bunlar sivil işçiler!) grev yasak.

· Menfaat grevi (toplu sözleme aşamasındaki grev) dışında tüm grev ve direnişler yasa dışı olacak. Dayanışma grevi, sempati grevi, iş yavaşlatma ve genel grev yasa dışı işlem görecek.

· Hükümetin milli güvenlik ve genel sağlık gerekçesiyle (bunu bahanesi diye okuyabilirsiniz) grev erteleme yetkisi devam edecek. Eski yasada var olan Danıştay’a itiraz yolu yasadan çıkartıldı. Grev erteleme grev yasaklama haline dönüşecek.

· Grev oylaması zorlaştırıldı. Artık sendikaların grev yapması daha zor olacak.

· Yüzde 10 işkolu barajı yüzde üçe indi ama bu baraj da çok yüksek. Yeni sendika kurulamayacak, eskilerin bir bölümü barajın altında kalabilir.

· İşkolu barajı ayrımcı bir şekilde uygulanacak. Türk-İş, Gak-İş ve DİSK üyeleri için yüzde 1, geri kalanlar için yüzde 3!

· Noter şartı kalkıyor ancak e-devlet kapısı şartı geliyor. Sendikalara üyelik devlet kanalıyla olacak.

· İşyeri barajı yüzde 50+1, işletme barajı yüzde 40. Bu barajları aşarak örgütlenmek çok zor. Eski yasadan çok farkı yok.

· Toplu sözleşme yetki sistemi eski tas eski hamam. İşverenlerin itirazı durumunda yetki işlemleri duracak. Sendikal örgütlenme engellenmeye devam edecek.

· İşkolu sendikaları dışında kurulamayacak. Emeklilerin, işsizlerin, öğrencilerin ve çiftçilerin sendikalaşması olanak yok.

BirGün

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiCumhuriyet Halk PartisiDanıştayDarbeİstanbulİzmirTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir