'PKK Silah Bırakacaksa Oslo Görüşmeleri Sürmeli'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

CHP Oslo Belgelerini Açıkladı!

CHP Oslo Belgelerini Açıkladı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, OSLO'da PKK ve MİT temsilcileri arasında imzalandığı iddia edilen protokol metnini açıkladı. Metni, "AKP-PKK mutabakat metni olarak" açıklayan Koç, 2 sayfalık metindeki maddeleri de tek tek okudu, hakem devlet İngiltere'nin iki taraf adına metni imzaladığını söyledi.

Koç, basın toplantısı düzenleyerek hükümet ile PKK arasında Oslo’da yapıldığı iddia edilen görüşmeyle ilgili 9 maddelik bir metni açıkladı. CHP Sözcüsü Koç, “Oslo Protokolü” dediği metnin, İngiliz arşivlerinde yer aldığını öne sürdü.

Koç, KCK tutuklularının seçimden önce serbest bırakılması konusunda hükümet ile PKK’nın anlaşmaya vardığının metinde belirtildiğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, tarafların seçim öncesinde tarafların silah bırakması konusunda mutabakata vardığı ve gerginliği azaltacak söylemler konusunda da anlaştığını öne sürdü.

Haberin Tamamı İçin:

CHP'li Koç, 'Oslo mutabakat metnini' açıkladı

CHP'li Koç, 'Oslo mutabakat metnini' açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, Oslo sürecinde AK Parti ile PKK arasında imzalandığı öne sürülen mutabakat metnini açıkladı. Koç’un 'AKP- PKK mutabakat metni' olduğunu iddia ettiği belgede, görüşmelerin nasıl devam edeceği ve tarafların anlaşma sağladığı konular maddeler halinde sıralanıyor.

Metin, üç paragraflık giriş ve 9 maddeden oluşurken, taraflar arasında arabuluculuk yapan 'Hakem Devlet Temsilcileri' tarafından taraflar adına imza altına alındığı ve aslının Hakem Devlet arşivinde saklandığı kaydedildi.

Söz konusu metinde taraflar arasında uzlaşmaya varılan hususlar şöyle sıralandı:

  • Yaşanan çatışmalı sürecin Türkiye’de şiddet, can ve mal kaybına neden olduğu gerçeğinden ve kalıcı barış, güvenlik, uzlaşı ihtiyacından hareketle taraflar Oslo toplantıları sürecinin devamı konusunda hem fikirdirler.

  • Taraflar, demokrasi, insan hakları ve evrensel hukuk ilkeleri temelinde Kürt sorununun çözümünde diyalog ve müzakere yolunun esas alınması konusunda görüş birliğine ulaşmış ve bir an evvel müzakerelere başlamanın gerekliliğine inanmaktadırlar.

  • Oslo sürecinin başlangıcından bugüne dek yürütülen çalışmalar ve atılan olumlu adımlar, Kürt sorununun siyaset zemininde ve kamuoyu nezdinde tartışılabilir hale gelmesine ciddi katkı sağlamıştır.

MUTABAKATA VARILAN 9 MADDE

Metinde tarafların 9 madde üzerinde mutabakata vardığı belirtilerek, bu maddeler şöyle sıralandı;

  • Taraflar, süregelen Oslo ve İmralı süreci bağlamında, Kürt sorununun çözümü konusundaki kararlılıklarını koruduklarını bir kez daha belirtmişlerdir.

  • Taraflar, bu güne kadar Oslo ve İmralı süreçlerinde vurgulanan Kürt sorununun kalıcı çözümüne yönelik temasların sürdürülmesi ve yürütülecek çalışmaların Anayasal ve yasal çerçevede sonuçlandırılmasının esas alınmasının gerekliliği konusunda varılan mutabakatları teyit ederler.

  • Taraflar, 10 Mayıs 2011 de İmralı’da yapılan görüşmede Sayın Öcalan tarafından sunulan, ’Türkiye’de Temel Toplumsal Sorunların Demokratik Çözüm İlkeleri Taslağı’, ’Türkiye’de Devlet ve Toplum İlişkilerinde Adil Barış İlkeleri Taslağı’ ve ’Kürt Sorununun Demokratik Çözüm ve Adil Barışı İçin Eylem Planı Öneri Taslağı’ adı altındaki taslaklar konusunda, en geç Haziranın ilk haftasına kadar görüş ve önerilerini sunarlar. Kürt tarafı, sözü edilen taslakları memnuniyetle karşılar, prensip ve ilkesel olarak kabul eder.

  • Taraflar, aynı süre içinde yukarıda adı geçen taslaklarda zikredilen Anayasa Konseyi, Barış Konseyi, Hakikat ve Adalet Komisyonu için isim düzeyinde çalışma yaparlar ve netleştirdikleri isim önerilerini sunarlar.

  • Türk tarafı, seçimlerden sonra en kısa zamanda örgütü temsilen iki kişinin sayın Öcalan’ı ziyaret etmesi, yukarıda adı geçen konsey ve komisyonlar kurulduktan sonra, birer alt komisyonlarının da sayın Öcalan’la ilişkilendirilmesini taahhüt eder.

  • Kürt halkının siyasi ve legal temsilcileri, basın yayın organları ve çalışanlarına yönelik uygulanan baskı, tutuklama ve çalışmalarını engelleme vb. yönelimlere son verilmesi ve KCK adı altında gerçekleşen siyasi operasyonlarda tutuklananların serbest bırakılması, sürecin yumuşatılması ve çözüm yönünde ilerlemesi için önemli bir adım olacaktır. Bu çerçevede Türk tarafı ilk adım olarak Newroz ve sonrasında tutuklanan Kürt siyasetçileri bırakmayı taahhüt eder.

  • Taraflar, seçimlerin güvenli bir ortamda geçmesi ve ortamın normalleşmesi için, en üst düzeyde kamuoyuna açık çağrı yapacaklardır.

Haberin Tamamı İçin:

“CHP ‘Oslo Protokolü’nü Açıkladı”

“CHP ‘Oslo Protokolü’nü Açıkladı”

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

"CHP'ye Günaydın!"

"CHP'ye Günaydın!"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk

Koç'a Twitter'da yanıt verdi.

Koç'un Oslo görüşmelerine ilişkin açıkladığı metni Habertürk Gazetesi'nin 10 Şubat 2012'de yayımladığını hatırlatan Çelik, "CHP'ye günaydın" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Oslo çıkışı Erdoğan'ın sert tavrına yanıttı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu: 'PKK Silah Bırakacaksa Oslo Görüşmeleri Sürmeli'

Kemal Kılıçdaroğlu , MİT ve PKK 'nın Oslo'da gerçekleştirdiği görüşmeleri değerlendirdi.

Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç’un Oslo görüşmelerine dair bir mutabakat metnini paylaşması ve CHP ’nin görüşmeleri sert bir dille eleştirmesinin ardından görüşleri sorulan Kılıçdaroğlu ‘Eğer PKK ’ya silah bıraktıracaksa terör örgütüyle görüşmelere devam edilmeli. Ancak Anayasa ve idari yapı kırmızı çizgimiz’ dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiCumhuriyet Halk PartisiHüseyin ÇelikİmralıİngiltereKemal KılıçdaroğluTerörTwitter
Görüş Bildir