Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Oran: ‘Un Var Şeker Var, Helva Yapamıyoruz’

 > -
4 dakikada okuyabilirsiniz

Oran, ‘Un Var Şeker Var, Helva Yapamıyoruz’

Oran, ‘Un Var Şeker Var, Helva Yapamıyoruz’

CHP İzmit İlçe Örgütü mahalle temsilcilerinin 2. toplantısı Onur Müzikhol’de yapıldı. Partililerin akın ettiği toplantıda, partililerin büyük çoğunluğu programı ayakta izledi. Kahvaltılı toplantıya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, CHP Kocaeli Milletvekilleri Haydar Akar, Hurşit Güneş ve Mehmet Hilal Kaplan, CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, mahalle temsilcileri, atanamayan öğretmenler ve çok sayıda parti yöneticisi ile partililer katıldı. CHP eski belediye başkanları Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya, toplantıya katılmazken, Umut Oran ve Muharrem İnce AKP’ye yüklendikleri sözlerle programa damgasını vurdu. Maşukiye’de kurulmak istenen taş ocağı hakkında konuşan Oran, “Kocaeli’de un var şeker var, yağ var, bunları karacak insan var AKP yüzünden helva yapamıyoruz” dedi.

SOSYAL DEMOKRAT ANLAYIŞIN BAYRAĞI

Programın açılış konuşmasını yapan CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım, daha önce eleştirilen “Belsa’nın tepesine CHP bayrağını dikeceğiz” sözlerini bu kez değiştirerek, “Belsa’nın tepesine sosyal demokrat anlayışın bayrağını dikeceğiz” diye konuştu. CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan ise, baskı altında bir ülkede yaşadığını belirterek, “Kocaeli’yi önümüzdeki yerel seçimlerde temizlemeyi planlıyoruz. AKP’nin 13 belediyesi, yedi milletvekili ve bir bakanı var ancak Kocaeli acınacak bir halde. Taş ocağı konusunda yapılanlar bu kente yapılan ihanettir” şeklinde konuştu.

ASIL SANA YAZIKLAR OLSUN

Kuşkan’ın ardından sloganlar eşliğinde söze başlayan Oran ise, Kocaeli’nin cennetten bir köşe olduğunu ancak kente taş ocakları kurulmak istendiğini söyledi. Maşukiye’de kurulmak istenen taş ocağı hakkında görüşlerini belirten Oran, “Türkiye’de her şey var ama mutlu olamıyoruz. Kocaeli’de un var, şeker var, yağ var, bunları karacak insan var ama bir türlü helva yapamıyoruz. Bunun nedeni de AKP’dir. AKP halkı kandırıyor” dedi. ODTÜ’de yaşanan olaylara da değinen Oran,” Erdoğan, onu protesto eden öğrencilerin öğretmenlerine yazıklar olsun diyor. İşsizlik varsa, eğitim paralıysa tabii ki protesto edecekler. Asıl sana yazıklar olsun. Seni yetiştiren hocalarını sattın” ifadelerini kullandı.

HOCASINI SATTI

Erdoğan’ın gömlek değiştirir gibi Milli Görüş gömleğini değiştirdiğini söyleyen ve Necmettin Erbakan’ı sattığını ima eden Oran, “Sonra da demokrat gömleği giydi. Şimdi de demokrat gömleğini değiştirip diktatör gömleği giyiyor. Bu ülke yedi düvele meydan okudu. Bu diktatörlüğü aklından geçirenler avuçlarının içini yalar. Bu vatandaş artık AKP’den bıktı. Maliye Bakanı İngiliz Mehmet Şimşek, en çok emekli maaşı bizde diyor. Gözün emekli maaşındaysa yazıklar olsun seni bakan yapanlara. AKP hiç bu kadar bocalamamıştı. Halk da AKP’den uzaklaşıyor” diye konuştu.

ORAN’DAN ÖĞÜT

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi grubuna dahi söz geçiremediğini, parti içerisinde bir kavganın hakim olduğunu söyleyen Oran, Kocaeli örgütüne de birlik ve beraberlik öğüdü verdi. CHP’nin iktidar olmaya hazır olduğunu kaydeden Oran, “Sağlam duralım, dayanışma içerisinde olalım. Dedikodudan uzak duralım. Salonlarda değil, gecekondularda, sokaklarda olalım. Birbirimizle değil, AKP’yle kavga edelim. Güçlü bir şekilde kol kola halay çekelim” açıklamasında bulundu.

EN AZINDAN ELİM KİRLENMEDİ

Oran’ın ardından konuşma yapan Muharrem İnce de sloganlar ve alkışlarla kürsüye geçti. Başbakan Erdoğan’ın 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı görüşmelerinde kendisinin elini sıkmamasıyla ilgili ilginç bir açıklama yapan İnce, “İki gündür moralim çok bozuk. Padişah elimi sıkmadı bu yüzden çok dertlendim. Durumu babama anlattım, o da ‘Boşver oğlum, elin kirlenmedi daha ne olsun’ dedi. Elimi sıkmadı da, CHP iktidarından Türkiye’den kaçmasın o yeter” dedi.

89'DA YAPTIĞIMIZI YAPACAĞIZ

Kocaeli’nin de, tüm Türkiye’nin de moralini bozmaması gerektiğini kaydeden İnce, “Erdoğan zaten eskiden hep seçim kaybeden bir adamdı. 88 yılında çok güçlü bir ANAP vardı ama 89’da SHP geldi. Biz 89’da yaptığımızı yine yapacağız. Evet kaç yıldır bunları yenemedik onu kabul edelim ama biz Kubilay’ın, Mustafa Kemal’in, İsmet İnönü’nün torunuyuz. Onlarsa İngiliz ve Amerikan mandacılarının torunu. Hiçbir koşul 1919 koşulu kadar kötü olamaz. Cumhurbaşkanı ve Başbakan istediği kadar kavga etsin. Bundan bize ne. Biz her ikisini de sepetleyeceğiz. Yok öyle iyi polis kötü polis. Bunca zaman Cumhurbaşkanı köşkte noter gibi çalışmadı mı?” dedi.

SESİNİZİ DUYURMAYI BİLMİYORSUNUZ

Kocaeli’nin bir oyla kaybedilebileceğini ifade eden İnce, “Sinop’u da bir oyla kaybetmiştik. Bu durum Kocaeli’de de olabilir. O yüzden kimseyi partiye küstürmeyin” dedi. İnce’nin konuşmasında atanamayan öğretmenlerden bir kişi atanamayan öğretmenlerin sesinin duyulmadığını İnce’ye iletti. Duruma biraz sinirlenen İnce, “Atanamayan öğretmenler konusunu benden çok gündeme getiren yok. Siz sesinizi duyurmayı bilmiyorsunuz. 300 bin atanamayan öğretmen var, Ankara’daki eyleme 300 kişi geliyorsunuz. Bir sonraki eylemde bakacağım Kocaeli’den kim gelmiş diye” şeklinde cevap verdi. Toplantı, İnce’nin konuşmasının ardından sona erdi.
CHP’lilerin akın ettiği toplantıya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ve CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce'nin dışında, CHP Kocaeli Milletvekilleri Haydar Akar, Hurşit Güneş ve Mehmet Hilal Kaplan, CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan ve CHP İzmit İlçe Başkanı Selman Yıldırım da katıldı.
Ceren ATMACA

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiİngiltereİşsizlikMehmet ŞimşekMuharrem İnceÖğretmenOrta Doğu Teknik ÜniversitesiPolisRecep Tayyip ErdoğanUmut Oranşeker
Görüş Bildir