Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

CHP'li Taşkın'dan Ekpss Sınavı Açıklaması:

0PAYLAŞIM

CHP'li Taşkın'dan Ekpss Sınavı Açıklaması:

ANKARA Anadolu Ajansı - CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, "Kamuda KPSS puanıyla alım yapılırken eşzamanlı olarak EKPSS puanıyla da alım yapılmasını ve bu cetmelerin 2020 seneyi bitmeden asıllaştırılmasını korunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Taşkın, yaptığı yazılı açıklamada, EKPSS imtihanının ertelenmesi ve 2020 seneyi manili cetmelerinin yapılmamasına ait, pandemi sebebiyle ertelenen diğer merkezi imtihanların çoğunun yaz yarıyılında yapıldığını, EKPSS'nin ertelenmesinin meseleli ve haksız bir uygulama olduğunu savundu.

ÖSYM Başkanlığının bu kararı alırken, doğrudan manililerle alakalı kamu kuruluşlarının ve bizzat manililerin görüşlerinin alınıp alınmadığını soran Taşkın, "Şayet alakalı tüm taraflar mevzuyu ayrıntılı şekilde değerlendirebilselerdi, imtihanın nasıl hakikatleştirilebileceği mevzusunda seçenek teklifler getirilebilirdi. Sözgelimi, EKPSS bu sene çevrimiçi imtihan sistemine reelleştirilebilirdi. İmtihan güvenliğine müteveccih ek önlemlerle çevrimiçi imtihan uygulaması seçim edilebilirdi. Bu seçeneğin 2020 seneyi içerisinde değerlendirilmesi hali hazırda muhtemel görünmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

Taşkın, EKPSS'nin pandemi şartları mazeret gösterilerek yapılmamasının, bazı paradokslu vaziyetleri de birliktesi getirdiğini aktararak, şu ifadeleri kullandı:

"Bu zamana kadar yapılmış olan imtihanlara manili ve kronik hastalığı olan adaylar katılabilmişlerdir. Bundan sonra yapılacak olan diğer tüm merkezi imtihanlara da katılabileceklerdir. EKPSS için öne sürülen tehlikeler bu adaylar için de mevcuttur. Kaldı ki manililer haziran ayı başından beri çalışıyor, toplu taşıma vasıtalarına biniyor, işe gidip geliyor. Özel sektörde çalışanlar zati hiçbir yönetimsel izin hakkından faydalanamıyor. Manili ve kronik hastalığı olan sıhhat çalışanları da vazifeleri başında.

EKPSS imtihanının yapılmamasından kaynaklanan meseleler, manililerin kamu müesseselerine her sene yapılan cetmelerinin bu sene hakikatleştirilmemesi sebebiyle daha da derinleşmiştir. Her sene imtihan neticelerine göre ve kurayla en az bir kere atama yapılırken, 2020 senesinde henüz atama yapılmamıştır. 2018 senesinde 2150, 2019 senesinde 1041 kadroluk atama yapılmışken, 2020 senesinde bir atama süreci başlatılmamıştır."

  • "Pandeminin mazeret gösterilmesi kabul edilemez"

Pandemi koşulları ve kotaların doluluğa yakın olması mazeret gösterilerek 2020 senesinde manili kamu çalışanı istihdam edilmemesinin kabul edilemez olduğunu belirten Taşkın, "2020 senesinin ilk altı ayında kamuya çok rakamda atama yapılmış olduğunu göz önüne aldığımızda, bu uygulamanın haksızlığı daha da iyi anlaşılacaktır. Yalnızca Sıhhat Bakanlığı KPSS puanıyla değişik statülerde 50 bin personel almış ancak EKPSS puanıyla alım yapmamıştır. Gaziler, şehit yakınları ve devlet gözetmesinde yetişenler için 2020 senesinde üç bin atama yapılırken, istihdamda özel siyaset gerektiren manililer için atama yapılmaması kabul edilemez." değerlendirmesinde bulundu.

Taşkın, şunları kaydoldu:

"Manili ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2020-Mart Manili ve Yaşlı İstatistikleri Duyuruyu'ne göre, 2019 seneyi Kasım ayı haysiyetiyle toplam manili kontenjan sarihi 7119 olarak görünmektedir. 2020 senesinde bu rakamın daha da çoğaldığını öngörebiliriz. CHP Sosyal Siyasetler Başkanlığı olarak, kamuda KPSS puanıyla alım yapılırken eşzamanlı olarak EKPSS puanıyla da alım yapılmasını ve bu cetmelerin 2020 seneyi bitmeden asıllaştırılmasını korunuyoruz. EKPSS imtihanı 2020'de yapılsa dahi neticelerinin açıklanması gecikeceği için bu sene içerisinde manili cetmelerinin hakikatleştirilmesi ayrıca aciliyet kazanmaktadır. Mevzubahisi haksızlıkların giderilmesi için yapıcı tekliflerimizle mevzunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir