CHP'li Tanrıkulu: Beni Bilerek Hedef Seçtiler

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

CHP'li Tanrıkulu: Beni Bilerek Hedef Seçtiler

CHP'li Tanrıkulu: Beni Bilerek Hedef Seçtiler

Gezi Parkı'na yönelik müdahalede TOMA'lardan sıkılan suya maruz kalan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, milletvekili kimliğini gösterdiği sırada üzerine su sıkıldığını ve bilinçli olarak hedef alındığını belirtti

Taksim Gezi Parkı’na destek eylemlerinde, Toplumsal Müdahale Araçların’dan (TOMA) sıkılan suya katıldığı görüntülenen kimyasallar halen merak konusu. Gezi Parkı’na yönelik müdahalede TOMA’lardan sıkılan suya maruz kalan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, milletvekili kimliğini gösterdiği sırada üzerine su sıkıldığını ve bilinçli olarak hedef alındığını belirterek, kullanılan kimyasallardan dolayı halen saç diplerinde ve gözlerinde yanma olduğunu anlattı.

Taksim Gezi Parkı’na Cumartesi günü yapılan polis müdahalesinde CHP’li Tanrıkulu’da nasibini aldı. Tanrıkulu, TOMA’dan sıkılan tazyikli su nedeniyle vücudunda, saç diplerinde ve gözünde “kuvvetli” yanma hissiyle geceyi hastanede geçirdi.

‘BİLİNÇLİ HEDEF ALINDIM’

Polis tarafından bilinçli olarak hedef alındığını söyleyen Tanrıkulu, müdahale anını Radikal’e şöyle anlattı:

“Kullanılan kimyasalı benim üzerimlde denediler. Hem gaz bombası hem de TOMA’lara katılan sıvıyı benim üzerninde denediler. Müdahale öncesi polislerle konuşuyor, ikna etmeye çalıyordum. Elimde megafon vardı. Polislere, ‘Kanunsuz emire uymayın, yaptığınız suçtur. Aynı zamanda insanlık suçudur. Sizi kimse korumaz. Gençsiniz. Bu konuda bir emir varsa yerine getirmeyin, size kimse sahip çıkmaz. Bu şekilde orantısız güç kullanamazsınız. Bir abiniz olarak sizi uyarıyorum’ diye seslenirken ayağımın dibine gaz bombası attılar. Daha sonra Otel’in önünde insanlara su sıkıldığını gördüm. Oraya gidip, ‘sıkmayın’ diye seslenerek, milletvekili kimliğimi gösterdim. Ama kimlik elimde olduğu halde baştan aşağı su sıktılar.”

'YARIM SAATTE BİR SOLÜSYON SÜRDÜLER'

Daha sonra yanma hissi ile Alman Hastanesi’ne yatırıldığını anlatan Tanrıkulu, “Önce yüzümün her tarafını yaktı. Ben 5 saat gözlerimi açamadım. Hastanede üç dört kez gözlerimi yıkadılar. Baldırım, dizlerimin alt tarafı, sırtım, sudun çok etkilenen yerlerim gece boyunca yandı. Sürekli doktorlan gelerek yarım saatte bir solüsyon sürdü ve hastanede gözlem altında tuttular” dedi.

'HALEN YASTIK SARARIYOR'

Tanrıkulu, olayın üzerinden üç gün geçmesine rağmen, halen saç dipleride ve gözlerinde kuvvetli yanma hissi yaşadığını belirterek, geceleri kullandığı yastığın halen kimyasalın etkisiyle sapsarı boyandığını anlattı.

'ARAYAN SORAN OLMADI'

Tanrıkulu, yaşadıklarının ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek veya Hükümet üyelerinin kendisini aramadığını söyledi. Tanrıkulu, önümüzdeki haftalarda TBMM Başkanı Çiçek’e başvurarak, girişimlerde bulunacağını da söyledi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cemil ÇiçekCumhuriyet Halk PartisiGezi ParkıPolisTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir