CHP'li Erdem: ‘Erdoğan'dan Açıklamaları Nedeniyle Özür Bekliyorum’

 > 
28PAYLAŞIM

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Russia Today'e verdiği demeç nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine yönelik, "Sen nasıl olur da bu ülkeyi bu devleti, Suriye gibi, katil Esed'in, başında olduğu bir terör devletine sarin gazı vermekle suçlayabilirsin. Bunu partisi içinde barındırabilenlere, şahsım ve milletime yazıklar olsun diyorum" sözlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Erdem, açıklamasında, "Erdoğan yalan söylediği yetmezmiş gibi bir de utanmadan partime talimat veriyor. Şahsıma saldıran diğer şahsiyetler dahil, tüm bunların hesabı yargıda sorulacaktır. Ama öncesinde Erdoğan'dan yaptığı açıklamalar nedeniyle özür bekliyorum" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine yönelik sözleri üzerine yazılı açıklama yaptı. 

Türkiye üzerinden Suriye'deki radikal terör gruplarına sarin gazı sevkiyatı yapıldığını söyleyen Erdem'in Russia Today'e verdiği röportajda "Sarin gazının tüm kimyasal maddeleri Avrupa'dan temin ediliyor. Batılı kaynaklar Suriye'de kimlerin sarin gazı saldırısı gerçekleştirdiğini çok iyi biliyorlar. Batılı kurumlar bur tarz ilişkileri sorgulamak zorundalar" ifadesini kullandığı belirtildi. 

'AKP'nin teröristlere sarin gazı verdiğine yönelik tek bir cümle bulunmuyor'

Erdem, Russia Today'e verdiği demeçte AKP'nin teröristlere sarin gazı verdiğine yönelik tek bir cümlenin bile bulunmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tepki göstermişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Konya'da yaptığı konuşmada, Suriye'deki IŞİD üyelerinin Türkiye'den kimyasal silah olarak kullanılan sarin gazı hammaddesi aldığı iddia eden CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem'e de tepki göstermişti.

Erdoğan: 'Açtığınız Hendeklerde Yok Olacaksınız' - onedio.com
Erdoğan: 'Açtığınız Hendeklerde Yok Olacaksınız' - onedio.com

Erdoğan, "Bu ülkede Cumhuriyetle yaşıtım diyen bir partinin bir milletvekili, yabancı bir televizyon kanalında kendi devletini terör örgütlerine, kimyasal vermekle suçlayacak kadar ihanet çukuruna batabiliyor. Mensubu olduğu bir partiden bir ses var mı? Neyi bekliyorlar. Bu nasıl bir ihanettir. Sen nasıl olur da bu ülkeyi bu devleti, Suriye gibi, katil Esed'in, başında olduğu bir terör devletine sarin gazı vermekle suçlayabilirsin. Bunu partisi içinde barındırabilenlere, şahsım ve milletime yazıklar olsun diyorum" demişti.

Kılıçdaroğlu: Eğer Eren Erdem, Türkiye Cumhuriyeti'ni suçladıysa onu partide tutmayacağım. Ama suçlamadıysa Cumhurbaşkanı Eren Erdem'den özür dileyecek mi?

Dün katıldığı bir TV programında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ise "Eğer Eren Erdem, Türkiye Cumhuriyeti'ni suçladıysa ben onu partide tutmayacağım. Ama eğer suçlamadıysa Sayın Cumhurbaşkanı Eren Erdem'den özür dileyecek mi? Cumhurbaşkanı bu konuyu açarken metni alıp okuması lazım. Suçlayacaksa Başsavcılığı suçlayacak. Eren Erdem'e güvenirim, ne konuştuğunu bilen bir insan. Bu konuda daha önce soru önergesi vermiş, tutanaklar meydanda, iddia savcının iddiası" açıklasında bulundu.

Kılıçdaroğlu: 'Türkiye Cumhuriyeti'nin Olduğu Yerde Özyönetim Olmaz' - onedio.com
Kılıçdaroğlu: 'Türkiye Cumhuriyeti'nin Olduğu Yerde Özyönetim Olmaz' - onedio.com

Eren Erdem: Ne dediğimi dahi dinlemeden, verdiğim soru önergelerini ve düzenlediğim basın toplantılarımı bile incelemeden, iftira ve hakaretle şahsıma saldırılıyor

CHP'li Erdem, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, bilerek ya da bilmeyerek önce şahsıma sonra CHP'nin muhalif iradesine saldırmıştır. Hiçbir demecimde AKP'nin IŞİD'e sarin gazı verdiğini belirtmediğim açıktır. İddianamede kimyasal maddelerin Avrupa'dan temin edildiğini ve Türkiye üzerinden teröristlere aktarıldığını görüyoruz. Ne dediğimi dahi dinlemeden, verdiğim soru önergelerini ve düzenlediğim basın toplantılarımı bile incelemeden, iftira ve hakaretle şahsıma saldırılıyor. Erdoğan yalan söylediği yetmezmiş gibi bir de utanmadan partime talimat veriyor. Şahsıma saldıran diğer şahsiyetler dahil, tüm bunların hesabı yargıda sorulacaktır. Ama öncesinde Erdoğan'dan yaptığı açıklamalar nedeniyle özür bekliyorum" dedi.

Gürsel Tekin: Gerçek ortaya çıkacaktır

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem'in Türkiye'yi suçlamadığını sadece bazı firmalardan bahsettiğini ileri süren CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ise "Bu konudaki belgelerin incelenmesi halinde gerçek ortaya çıkacaktır" diye konuştu. Erdem'in doğrudan Türkiye'yi suçlayan bir ifadesinin olmadığını, Erdoğan'a bu konuda yanlış bilgi verildiğini söyleyen Tekin, o gazların Türkiye üzerinden gittiğini iddia etti.

Dışişleri Sözcüsü Bilgiç: Kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Somut kanıt bulunmaksızın, ülkemizin ve kurumlarımızın itibarını hedef alan sorumsuzca demeçler verilmesini ve bu surette hiçbir gerçeğe dayanmayan, tamamen asılsız söylentilerin bir karalama kampanyası dahilinde yayılmaya çalışılmasını esefle karşılıyor ve kınıyoruz" dedi.

Bilgiç, şöyle konuştu:

"Türkiye, Kimyasal Silahların Geliştirilmesinin, Üretiminin, Stoklanmasının ve Kullanımının Yasaklanması ve Bunların İmhası ile İlgili Sözleşme'ye taraftır ve Sözleşme'den doğan tüm yükümlülüklerini titizlikle yerine getirmektedir. Bir iktisadi devlet teşekkülü olan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, sadece ilgili mevzuat dahilinde ve tamamen meşru alanlarda faaliyet göstermektedir. Yabancı bir ülkenin propaganda faaliyetini yürüten medya unsurlarına, herhangi bir somut kanıt bulunmaksızın, ülkemizin ve kurumlarımızın itibarını hedef alan sorumsuzca demeçler verilmesini ve bu surette hiçbir gerçeğe dayanmayan, tamamen asılsız söylentilerin bir karalama kampanyası dahilinde yayılmaya çalışılmasını esefle karşılıyor ve kınıyoruz"

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir