Kılıçdaroğlu: 'Etnik Kimlik Üzerinden Siyasete Karşıyız'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

CHP'li Ayman Güler: 'Söylediklerim Parti Programında Yazıyor'

CHP'li Ayman Güler: 'Söylediklerim Parti Programında Yazıyor'

CHP'li Ayman Güler, 'Kürtler ile Türkler'i bir göremezsiniz' sözleri için 'Parti programım ne söylüyorsa bende onu söylüyorum' dedi

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler , Genel Kurul'da dün ifade ettiği "Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz" sözlerine ilişkin, "Ben CHP'nin Parti Programında yazan şeyleri söylüyorum. Türk ulusu ve Kürt milliyeti çok bilinçli kullanıyorum" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler, TBMM'de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Basın mensuplarının "Genel Kurul'da dün "Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz' dediniz, tepki aldınız mı, Salih Fırat'ın sizin ifadeleriniz nedeniyle istifa ettiği iddia ediliyor" sözüne, "Öyle bir açıklama var mı?" dedi. Güler, şöyle devam etti:

"Ben CHP'nin Parti Programında yazan şeyleri söylüyorum. Bizim parti programımızda diyor ki etnik kimlik şereftir, kimse inkar edemez. Asimile edemez. Biz bütün o kimlik farklılıklarını entegrasyon hedefi doğrultusunda yaşatacağız. Benim söylediğim bundan ibaret. Ulusal devlet yani Türk vatandaşlığına dayanan devlet."

"Tepki aldınız mı?" sorusuna Güler, "Tepki şöyle, gazetecilerin çok ilgisi oldu, e-posta ve telefon, destek verenler de var, 'Ya hocam ne diyorsun böyle?' diyenler de var. Irkçı, faşist, kafatasçı öyle lafı seven bir zümre oluşmuş Türkiye'de, her önüne gelen öyle diyor, o tür şeyler de var" yanıtını verdi.

"Sözlerim yanlış anlaşıldı diyor musunuz?" sorusuna da Güler, "Hayır söylediğim sözü çok uzun süredir söylüyorum, yazıyorum" dedi.

Bir basın mensubunun, "Türk ulusu ve Kürt milliyeti ifadesini bilerek mi seçtiniz" sorusuna Güler, "Çok bilerek. Gözün neyi seçti Türk'ü, Kürt'ü ve eşit değili seçti. Ben diyorum ki ulusu ve milliyeti seçsin gözün. Türk ulusu ve Kürt milliyeti çok bilinçli kullanıyorum" yanıtını verdi.

Güler'in dün Genel Kurul'daki konuşması tutanaklara şöyle yansımıştı:

"Kürt milliyetçiliğini bana "ilericilik' ve "bağımsızcılık' diye yutturamazsınız. Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz.

T24/ Ankara

Haberin Tamamı İçin:

O Sözlere CHP Liderinden İlk Tepki!

O Sözlere CHP Liderinden İlk Tepki!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Güler'in sözlerine 'Etnik kimlik üzerinden siyaset kabul edilemez.Ayrımcılığı değil beraber olma...

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu: 'Etnik Kimlik Üzerinden Siyasete Karşıyız'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ''Kimsenin şu veya bu şekilde etnik kimlik üzerinden siyaset yapması, bir etnik kimliği dışlaması kabul edebileceğimiz bir olay değil'' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Etnik kimlik üzerinden siyaset yapılmasına parti olarak karşıyız. Bu ülkede yaşayan her yurttaşın başımızın üstünde yeri vardır. Kimsenin şu veya bu şekilde etnik kimlik üzerinden siyaset yapması, bir etnik kimliği dışlaması, onu ikinci sınıf yurttaş olarak görmesi bizim kabul edebileceğimiz bir olay değildir'' dedi.

Kılıçdaroğlu, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren, Boydak Holding'e ait Boyteks fabrikasını ziyaretinde gazetecilerin, CHP Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler'in Genel Kurul'da söylediği ''Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz'' ifadelerine ilişkin soruyu yanıtladı.

Birlik ve beraberlik duygusuna vurgu yapan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Hepimiz bu coğrafyada bu topraklarda beraber yaşayacağız, birbirimizi seveceğiz, birbirimize saygı göstereceğiz, birbirimizi kucaklayacağız. Düşüncelerimiz ayrı olabilir, farklı düşünebiliriz ama bir ortak paydamız, ortak söylemimiz olamalı. Bu ülkenin çıkarları, insanımızın çıkarı eğer biz bu bağlamda siyaset yaparsak bu ülkeye katkı vermiş oluruz. Etnik kimlik üzerinden siyaset yapılmasına parti olarak karşıyız. Bu ülkede yaşayan her yurttaşın başımızın üstünde yeri vardır. Kimsenin şu veya bu şekilde etnik kimlik üzerinden siyaset yapması, bir etnik kimliği dışlaması, onu ikinci sınıf yurttaş olarak görmesi bizim kabul edebileceğimiz bir olay değildir.''

Parlamentonun ülkenin sorunlarına kilitlenmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

''Ülkemizin büyümeye ihtiyacı var, gelişmeye ihtiyacı var, sanayinin gelişmeye ihtiyacı var. Yaklaşık 10 milyon insanımız işsiz. Bunlara iş bulmaya ihtiyacımız var. Siyasetin görevi bu. Siyaset kısır döngü içinde dönüp dolaşan bir alan değil. Siyasetin görevi, daha geniş bir perspektiften görmek ve değerlendirmek, ülkemizin sorunlarına kilitlenmek. Aksi halde kısır tartışmalarla zaman kaybedersek kaybeden sadece siyaset kurumu olmaz, ülke kaybeder, insanımız kaybeder. Herkes gözünü dikmiş parlamentoya. Acaba bu parlamento bu ülkenin sorunlarını nasıl çözecek? Devasa sorunlarımız var. Terör bunlardan birisi, işsizlik bunlardan birisi. Çiftçinin, sanayicinin sorunları var. Bizim görevimiz nedir? Halk bizi niye seçti? Parlamentoya gidip bizim sorunlarımızı çözün diye. Parlamentoya gidip kavga edin diye değil. Parlamentoya gidip birbirinize girin diye değil. Parlamentoya gidin uzlaşın, bu ülkenin sorunları çözün diye.''

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraCumhuriyet Halk PartisiİzmirKayseriKemal KılıçdaroğluTerörTürkiye Büyük Millet Meclisiolay
Görüş Bildir