CHP'li Atıcı: 'Ben Bir Hekimim, Tartışmayacağımız Bir Tek Şey Var: İnsan Yaşamı'

 > -

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı Cizre'de bir binada 5 gündür mahsur kalan yaralılara ilişkin konuştu. Atıcı, "Güneydoğu'da yaşananların, sebepleri, sonuçları her şey tartışılabilir. Ancak tartışılmayacak tek şey vardır, insan yaşamıdır" dedi. Hükümetin bir an önce bu konuda çözüm bulmasını isteyen Atıcı "Yaralılara ambulans ulaştırılmadığı takdirde hekim olarak bizzat ben gideceğim" ifadelerini kullandı.

CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı Meclis'te söz alarak yaptığı konuşmasında Cizre'deki yaralıların durumunu hükümetin gündemine almasını ve bir an önce çözüm bulunmasını istedi. 

Atıcı şunları söyledi:

"Güneydoğu'da yaşanan savaş ortamı, sebepleri, sonuçları her şey tartışılabilir. Ben bir hekimim, tartışılmayacağımız bir tek şey vardır, insan yaşamı. Eğer orada yaralılar için ambulans gidemiyorsa, hükümetimizin acilen bir çözüm bulmalıdır. O ortamda yaralılar ambulanssız kalamaz. Çocuklar, yaşlılar, kadınlar var. Terörist bile olsa, gidilecek alınacak tedavisi yapılacak ve adalete teslim edilecek. Bizim anlayışımız budur. Bir hekim olarak iki gündür uyuyamıyorum. Lütfen sayın bakan siz de duyarlısınız bu konuda. Bu konuyu bir an önce hükümetin gündemine taşıyın. Bir an önce oradaki yaralılara ambulans ulaşsın, değil ise hekim olarak bizzat ben gideceğim."

Cizre'de Yaralıları Almaya Giden Ambulansa Güvenlik Gerekçesiyle İzin Verilmedi - onedio.com
Cizre'de Yaralıları Almaya Giden Ambulansa Güvenlik Gerekçesiyle İzin Verilmedi - onedio.com

Cizre’de bir apartmanın bodrum katında dört gündür bekleyen yaralılar için İçişleri Bakanlığı’yla yapılan görüşmeler sonucu yola çıkan ambulanslar güvenlik gerekçesiyle bölgeye sokulmamıştı.

Bugün akşam saatlerinde HDP'li 3 milletvekili de İçişleri Bakanlığı'nda açlık grevine başlamış, binada mahsur kalan yaralılar hastaneye ulaştırılıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıklamışlardı.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

BodrumCumhuriyet Halk PartisiHalkların Demokratik PartisiMersinSavaşkadınlar
Görüş Bildir