Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Şemdinli Halkı Kürtçe Bilen Polis İstedi

 > -

PKK'lılara Uçarbirlik Operasyonu Düzenlendi

PKK'lılara Uçarbirlik Operasyonu Düzenlendi

Tunceli'nin Nazimiye İlçesi kırsalında eylem hazırlığında olan 15 kişilik PKK'lı grubu etkisiz hale getirmek için 'uçarbirlik harekatı' düzenlendi. Komandoların sıcak temas sağladığı PKK'lılar ormanlık alana kaçarken, bölge helikopterler tarafından bombalandı.

Güvenlik güçleri Tunceli'nin Nazimiye İlçesi'nin Uzuntarla Köyü yakınlarındaki dağlık ve ormanlık alan içinde eylem hazırlığında olan 15 kişilik PKK'lı grubu tespit etmesi üzerine bölgeye 4'üncü Komando Tugay Komutanlığı'ndan profesyonel birlikler ile jandarma özel harekat timleri ile 'uçarbirlik harekatı' düzenlendi. Timler, PKK'lılar ile Uzuntarla Köyü'nün Hanköy Mezrası'nın kayalıklar mevkiinde sıcak temas sağladı. PKK'lılar ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar akşam saatlerine kadar sürdü. Ormanlık alan içine kaçan PKK'lıların bulunduğu alanlar kobra helikopterler tarafından bombalandı.

Haberin Tamamı İçin:

Takip Edilen 15 PKK'lı Öldürüldü!

Takip Edilen 15 PKK'lı Öldürüldü!

Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Derecik beldesi bağlar köyü mevkiinde 2 gündür yolu kesen teröristlere operasyon yapıldı. İlk belirlemelere göre 15 terörist etkisiz hale getirildi. Çıkan çatışmada 1subay ve 2 uz...

Haberin Tamamı İçin:

Şemdinli'de Büyük Operasyon

Şemdinli'de Büyük Operasyon

2 bin asker korucu ve özel harekat polisi bölgeyi abluka altına aldı

HAKKARİ'nin Şemdinli İlçesi'nde dün PKK'lılarla sağlanan sıcak temastan sonra çıkan çatışma sürüyor. Güvenlik güçlerinin başlattığı operasyon da genişliyor. Yaklaşık 2 bin asker, korucu ve özel harekat polisi bölgeyi abluka altına aldı. Sınır birliklerinden ve havadan PKK'lıların kaçabileceği bölgelere bomba yağdırılıyor.Şemdinli-Derecik karayolu üzerindeki Rüzgarlı ve Bağlar köyleri arasında yol kesip propaganda yapan PKK'lıların takibi sonrası sıcak temas sağlanmasıyla çıkan çatışma sürüyor. Bölgede güvenlik güçleri operasyonları genişletirken, Şemdinli 34. Hudut Tugay Komutanlığı ve Şemdinli 3. Dağ ve Komando Taburu'na bağlı sınırdaki topçu birliklerden çatışmanın yaşandığı bölgelere obüs atışları yapılıyor. Bölge ayrıca Kobra helikopterleriyle de bombalanıyor. Yüksekova ve Şemdinli'den Sikorsky helikopterlerle de PKK'lıların kaçabileceği bölgelere özel eğitimli komandolar indiriliyor. Yaklaşık 2 bin asker, korucu ve özel harekat polisi tarafından abluka altına alınan bölgeden yoğun ateş sesi duyuluyor.

DERECİK YOLU ULAŞIMA KAPANDI

Bu arada yoğun çatışma ve operasyonlar nedeniyle Şemdinli-Derecik karayolu trafiğe kapandı. Çatışmanın yaşandığı bölgede zırhlı araçlar yolu kapatarak gelen vatandaşları geri gönderdi.

DHA

Haberin Tamamı İçin:

Şemdinli'de Sınır Taburuna Havanlı Saldırı

Şemdinli'de Sınır Taburuna Havanlı Saldırı

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Derecik Beldesi'ndeki sınır taburu'na PKK'lılar tarafından havan saldırısı düzenlendi. Saldırıda can kaybı ve yaralanma olmadığı bildirildi

PKK ’ya yönelik operasyonlar sürerken, bugün saat 15.00 sıralarında Kuzey Irak sınırında bulunan Şemdinli’nin Derecik Beldesi’ndeki 2’nci Hudut Sınır Taburu’na PKK ’lılar tarafından havan topu atıldı. Balkaya bölgesindeki dağlık kesimden atılan havanlar, birliğe yakın bölgelere düşerek büyük bir gürültü ile patladı. Saldırıda herhangi can kaybı ve yaralanmanın olmadığı belirtilirken, taburdan ve Umurlu Karakolu üs bölgelerinden böl...

Haberin Tamamı İçin:

Hakkari Üzerinde Uçak Hareketliliği

Hakkari Üzerinde Uçak Hareketliliği

Hakkari'de gece saat 03.00'dan itibaren yoğun bir uçak hareketliliği yaşanıyor. Hakkari semaların üzerinde saat 03.

Hakkari'de gece saat 03.00'dan itibaren yoğun bir uçak hareketliliği yaşanıyor.

Hakkari semaların üzerinde saat 03.00 sıralarında yoğun bir uçak hareketliliği yaşanmaya başladı. Son günlerde teröristlerin sürekli yol kesip araçları durdurması üzerine bölgede karadan yapılan operasyonlara uçaklar da katıldı. Savaş uçaklarının Hakkari üzerinden Irak sınırına doğru gittiği gözlendi.

Öte yanda, Şemdinli 34. Hudut Tugay Komutanlığı ve Şemdinli 3. Dağ ve Komando Taburu'na bağlı sınırdaki topçu birliklerinden kalkan iki kobra tipi helikopter de sınır bölgesini yoğun bir şekilde bombalıyor.

Ayrıca Altınsu Köyü yakınındaki tepeler ise İlçe Jandarma ve İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı güvenlik güçlerince ateş altında tutuluyor. Güvenlik güçleri teröristlerin kaçabileceği yerleri tarıyor.

Bölgede teröristlerle çatışmaların yer yer devam ettiği öğrenildi. CİHAN

Haberin Tamamı İçin:

Şemdinli'deki Çatışmada 1 Asker Şehit , 3 Asker Yaralı

Şemdinli'deki Çatışmada 1 Asker Şehit , 3 Asker Yaralı

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nin Yiğitler Köyü kırsalında sabah saatlerinde sıcak temas sağlanan PKK'lılar ile güvenlik güçleri arasında çatışmada 1 uzman çavuş şehit oldu, 3 asker yaralandı.

Yaralı askerler Van Askeri Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Bölgede çatışmanın devam ettiği öğrenildi.

Bugün 2 asker de Silopi'de şehit olmuştu

Şırnak'ın Cizre ile Silopi ilçeleri arasında meydana gelen trafik kazasında Piyade Uzman Çavuş Mehmet Kaya ile Piyade er Adnan Öztürk, şehit oldu.

Haberin Tamamı İçin:

Şemdinli'de kirli tezgah

Şemdinli'de kirli tezgah

Hakkari Şemdinli'de PKK'lı kalabalık bir grupla çatışma çıktı. Bir asker şehit oldu. Örgüt üyelerinin kaçtığı Goman Dağları'na TSK bomba yağdırdı. AK Partili Tayyar, Twitter'dan, 'Evlerden ateş açıp halkla güvenlik güçlerini karşı karşıya getirmeye çalıştılar' dedi..

Hakkari Şemdinli'ye sızmaya çalışan PKK'lılarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada bir asker şehit oldu, üç asker de yaralandı. K. Irak'tan, ağır silahlarla Şemdinli çevresindeki dağlık alana gelen kalabalık bir PKK'lı grubu tespit eden güvenlik güçleri, önceki gün geniş çaplı operasyon başlattı. Şehir merkezine sızmayı hedefleyen PKK'lılarla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada bir asker şehit oldu, üç asker de yaralandı. 3. Dağ ve Komando Taburu ile 34. Hudut Tugay Komutanlığı'ndan, Goman Dağları'na obüs ve topçu atışı yapıldı. Teröristlerin kaçış güzergahları, havadan bombalandı.

TAYYAR: OYUN BÜYÜK
AK Partili Şamil Tayyar, Twitter'dan şu iddiada bulundu: 'Şemdinli kırsalında sıkışan 100'e yakın terörist, dün gece teravih sırasında ilçe merkezine sızdı. 2-3'lü gruplar halinde evlere dağıldılar. Evlerden ateş açarak halkla güvenlik güçlerini karşı karşıya getirmek ve halk ayaklanmasına dönüştürmek istiyorlar. PKK, bu taktiği 1991-1993 yılları arasında Şırnak başta olmak üzere bazı bölgelerde denemiştir. PKK, Türkiye'nin Suriye'deki gelişmeler karşısındaki kararlılığını kırmak ve karambolden fırsat oluşturmak istiyor. Tezgah büyük, dikkat.' Tunceli Ovacık'ta da teröristlerin karakola sızma planı önlendi.

Haberin Tamamı İçin:

Şemdinli'de Çatışma: 2 Şehit 10 Yaralı

Şemdinli'de Çatışma: 2 Şehit 10 Yaralı

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde devam eden operasyonlarda 2 asker şehit oldu, 10 asker de yaralandı.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde devam eden operasyonlarda 2 asker şehit oldu, 10 asker de yaralandı.

Hakkari Valiliği'nden yapılan açıklamada, "29 Temmuz 2012 pazar günü ilimiz Şemdinli ilçesi kırsalında, saldırı hazırlığı içerisinde olduğu tespit edilen bölücü terör örgütü mensupları ile temas sağlanmış, çıkan çatışmada 2 askerimiz şehit olmuş ve 10 askerimiz hafif şekilde yaralanmıştır" denildi. Açıklamada, bölgede...

Haberin Tamamı İçin:

Şemdinli'de Operasyon Sürüyor

Şemdinli'de Operasyon Sürüyor

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde PKK'ya yönelik çatışmalar sürerken, sınıra askeri sevkiyat hız kazandı. Sabah saatlerinde Hakkari'den çıkan, mayına dayanıklı 30 zırhlı araç, çatışmaların yaşandığı sınır bölgelerine gitti.

zete.com

Haberin Tamamı İçin:

Çatışma Bölgesine Sevkiyat Sürüyor

Çatışma Bölgesine Sevkiyat Sürüyor

Hakkari'den çıkan 'Kirpi' adı verilen mayına dayanıklı 30 zırhlı araç, çatışmaların yaşandığı sınır bölgelerine gitti.

HAKKARİ'nin Şemdinli İlçesi'nde PKK'lılarla çatışmalar sürerken, sınıra askeri sevkiyat hız kazandı. Sabah saatlerinde Hakkari'den çıkan 'Kirpi' adı verilen mayına dayanıklı 30 zırhlı araç, çatışmaların yaşandığı sınır bölgelerine gitti.

Hakkari'nin sınır ilçelerinde askeri hareketlilik hız kazandı. Şemdinli'nin Goman Dağı bölgesinde saptanan PKK'lı gruba askeri birliklerden bomba yağdırılırken, bölgeye askeri sevkiyat da devam ediyor. Bugün öğlen saatlerinde Hakkari Dağ ve Komando Tugayı'ndan sinyal kesici jammer araçlarının güvenliğinde çıkan 'Kirpi' adlı 30 zırhlı araç, operasyonların yapıldığı sınır bölgelerine doğru gitti. Polis, askeri konvoyun şehir merkezinden geçişi sırasında da geniş güvenlik önlemi aldı.

Behçet Dalmaz / DHA

Haberin Tamamı İçin:

BDP'liler Çatışma Bölgesinden PKK'lı Cenazesi Almak İstedi

BDP'liler Çatışma Bölgesinden PKK'lı Cenazesi Almak İstedi

HAKKARİ’nin Şemdinli İlçesi’nin kırsal kesiminde 6 gündür aralıklarla çatışmalar sürerken, çatışma bölgesine girip öldürülen PKK’lıların cenazelerini almak isteyen BDP’lilere asker izin vermedi. BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan, bölgede yoğun çatışmaların sürdüğünü belirterek, "Öldürülen 2 PKK’lının ailesinin başvurusu üzerine bölgeye gidip cenazeleri almak istedik" dedi.

Şemdinli’nin Bağlar ile Rüzgarlı Köyü yakınlarında yol kesip kimlik kontrolü yapan PKK’lı gruba yönelik başlatılan hava destekli operasyon devam ederken, BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan, Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, İHD Hakkari Şubesi Başkanı İsmail Akbulut, ilçe belediye başkanları, BDP il ve ilçe yöneticilerinden oluşan bir grup çatışma bölgesine gidip inceleme yapmak ve öldürülen PKK’lıların cenazelerini almak istedi. Derecik yolundan bölgeye gitmeye çalışan gruba asker izin vermedi. Çatışma bölgesine gitmek için izin alamayan grup, bu kez bir süre önce PKK’lıların yol kesip kimlik sorduğu Bağlar Köyü’ne gitmek istedi. Askerler bu köye girişe de izin vermedi.

Çatışma bölgesi ve Bağlar Köyü’ne giriş izni alamayan BDP heyeti adına burada BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan açıklama yaptı. Çatışmada öldürülen 2 PKK’lının ailesinin başvurusu üzerine bölgeye gitmek için grup oluşturduklarını belirten milletvekili Canan, şöyle dedi:

"Bölgede yoğun çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalarda çok sayıda kayıp olduğu bilgisini aldık. Hatta bölgeye gidişimiz sırasında bizi durduran askeri yetkililer bölgede bir askerin yaşamını yitirdiğini söylediler. Şemdinli’den de çatışmaların yaşandığı köylere gitmek istedik. Ancak, gidemedik. Gerilla cenazelerinin halen çatışmanın yaşandığı köylerde olduğu bilgisi var. Bizim gördüğümüz ...

Haberin Tamamı İçin:

22 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

22 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

Güvenlik güçleri; Şemdinli'nin Yiğitler, Bağlar ve Derecik kırsallarında teröristleri kuşattı.

Operasyonda, 22 terörist daha etkisiz hale getirildi.

Bölgede geniş çaplı operasyonun devam ediyor.

Haberin Tamamı İçin:

Şemdinli'de 22 PKK'lı Öldürüldü

Şemdinli'de 22 PKK'lı Öldürüldü

Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’ne saldırı girişimi son anda fark edilerek püskürtülen PKK’lı teröristlere yönelik operasyon devam ediyor. Kobra helikopterler bu sabah saatlerinde PKK’lı teröristlerin bulunduğu bölgeye bomba yağdırdı. Operasyonlarda 22 terörist öldürüldü.

Irak sınırından sızarak hafta sonu Şemdinli’ye saldırı girişiminde bulunan PKK’lı teröristlere yönelik, ilçeye 3 kilometre uzaklıktaki Goman Dağları’nda başlatılan operasyon teröristlerin kaçış yönünde adım adım ilerliyor. Şemdinli’ye bağlı Rüzgarlı, Bağlar ve Yiğitler köyleri kırsalında sıkıştırılan PKK’lı teröristleri etkisiz hale getirmek için hava destekli operasyonun üçüncü gününde, zaman zaman sıcak temas sağlandı.
Hava destekli operasyonda Sikorsky helikopterlerle çatışma bölgelerine mühimmat ve asker sevk edilirken, Kobra helikopterler de teröristlerin kaçış noktalarını ateş altına alıyor. Goman Dağları başta olmak üzere bombalanan çatışma noktalarından dumanlar yükseliyor.
Dağlıca köprüsünü patlayıcı ile tahrip ettiler
Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ne bağlı Yeşiltaş ile Dağlıca Köyü’nü birbirine bağlayan ’Dağlıca 2’ köprüsü, altına bırakılan patlayıcıyla tahrip edildi.

Haberin Tamamı İçin:

Bir 'Kuzey Kürdistan' provası!

Bir 'Kuzey Kürdistan' provası!

Bir haftadır süren çatışmaların içyüzü: PKK, Şemdinli'de Suriye'deki 'Batı Kürdistan' örneği gibi 'Kuzey Kürdistan' propagandasına girişti.

Goman Dağları nda bir haftadır aralıklarla süren çatışmalar dün de devam etti, helikopterlerle askeri sevkıyat yapıldı. 25 PKK'lının etkisiz hale getirildiği belirtiliyor.

Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinin Goman Dağları bölgesinde bir haftadır PKK’yla güvenlik güçleri arasında çatışmalar sürerken, son günlerde PKK kaynaklarına yansıyan Şemdinli haberlerinin perde arkası aydınlanmaya başladı. Geçen hafta teslim olan iki PKK ’lı sorgularında, örgütün Şemdinli’ye büyük çaplı bir saldırı düzenlemeyi ve ilçe merkezini kontrol altına almayı planladığını itiraf etti. Bilgiler, MİT’in yerel ve teknik istihbarat kaynaklarından da doğrulandı. Ortaya çıkan istihbarat analizi, örgütün Suriye’de ‘Batı Kürdistan’ diye nitelediği bazı kentlerin PKK yanlılarınca kontrol edildiği günlerde PKK ’nın da Şemdinli’de benzer bir girişimde bulunup ‘Kuzey Kürdistan’ propagandası yapacağını ortaya koydu. Ankara ’da yapılan zirvede de konu detaylarıyla masaya yatırıldı ve her türlü önlemin alınması kararlaştırıldı. TSK yaklaşık 2 bin asker ile hızlı bir şekilde Şemdinli etrafında konuşlandırıldı. TSK birlikleri, Irak’tan Şemdinli’ye sızmak için gelen ilk grupla sıcak temas sağladı. Bu sıcak temasın ardından TSK birlikleri heronlar, uçaklar ve helikopterlerin desteği ile operasyonu genişletti.

Geçmişte bu tür saldırılardan sonra Kuzey Irak’a kaçmayı tercih eden PKK, geçen yılki Kazan Vadisi bozgunu tekrar edilmesin diye, sınır boylarındaki mevzileri bırakmadı. Geçen ay Dağlıca saldırısından sonra da kaçmayıp çatışan PKK ’lılar, bu kez de Şemdinli kırsalında kalıp operasyonlara karşılık vermeye çalıştı. Yetkililer, TSK ’nın plana karşı tedbir almaması durumunda hayli zorlu bir durumla karşılaşma riski olduğuna dikkat çekti. PKK ’nın Şemdinli ilçe merkezini ele geçirip, TSK ve polisi ‘Ya Suriye’deki gibi kendi şehrini bombalamaya ya da PKK’lılarla sokak sokak çatışmaya girmeye’ zorlayacağını belirten yetkililer, “ TSK zamanında önlem almasa sivillerin zarar görmesi muhtemel bir plan gerçekleşecekti” görüşünü dile getirdi.

Goman şehitleri uğurlandı, çatışma sürüyor

Şemdinli-Derecik karayolu üzerinde yedi gün önce yol kesip kimlik sorgulayan PKK ’lılara karşı başlayan operasyonda çıkan çatışmalar, son zamanların aralıklarla en uzun süreli çatışması oldu. Operasyon sırasında önceki gece Yiğitler Köyü kırsal kesiminde çıkan çatışmada, Uzman Çavuş Yasin Bayraktar ile Uzman Çavuş Enis Yücel şehit olurken, 10 asker yaralandı. Şehitler dün Van ’dan memleketlerine uğurlandı.

TSK ASKER YIĞDI

TSK yaklaşık 2 bin asker ile hızlı bir şekilde Şemdinli etrafında konuşlandırıldı. TSK birlikleri, Irak ’tan Şemdinli’ye sızmak için gelen ilk grupla sıcak temas sağladı. Bu sıcak temasın ardından TSK birlikleri heronlar, uçaklar ve helikopterlerin desteği ile operasyonu genişletti.

BU KEZ KAÇMIYORLAR

Geçmişte bu tür saldırılardan sonra Kuzey Irak’a kaçmayı tercih eden PKK, geçen yılki Kazan Vadisi bozgunu tekrar edilmesin diye, sınır boylarındaki mevzileri bırakmadı. Geçen ay Dağlıca saldırısından sonra da kaçmayıp çatışan PKK ’lılar, bu kez de Şemdinli kırsalında kalıp operasyonlara karşılık vermeye çalıştı. Yetkililer, TSK ’nın plana karşı tedbir almaması durumunda hayli zorlu bir durumla karşılaşma riski olduğuna dikkat çekti.

NİYETLERİ ŞEMDİNLİ'YE GİRİP...

PKK ’nın Şemdinli ilçe merkezini ele geçirip, TSK ve polisi ‘Ya Suriye’deki gibi kendi şehrini bombalamaya ya da PKK ’lılarla sokak sokak çatışmaya girmeye’ zorlayacağını belirten yetkililer, “TSK zamanında önlem almasa sivillerin zarar görmesi muhtemel bir plan gerçekleşecekti” görüşünü dile getirdi.

EN UZUN SÜRELİ ÇATIŞMA OLDU

Şemdinli-Derecik karayolu üzerinde yedi gün önce yol kesip kimlik sorgulayan PKK ’lılara karşı başlayan operasyonda çıkan çatışmalar, son zamanların aralıklarla en uzun süreli çatışması oldu. Çatışmalarda üçüncü güne girilirken, köşeye sıkıştırılan teröristler havadan bombalanıyor.

İRAN, IRAK VE SURİYE'DEN "SURİYE'YE KARIŞMA" MESAJI

Öte yandan Sabah gazetesinde Şemdinli hakkında çarpıcı bir tespit yer aldı. A Haber Güvenlik Danışmanı Mete Yarar Şemdinli'deki provakasyon girişimleriyle ilgili kritik değerlendirmelerde bulundu. İran'ın öncülüğünde Irak ve Suriye'nin PKK'ya destek verdiğine dikkat çeken Yarar, şunları söyledi:

6 HAVAN 6 DOÇKA 500 CİVARI TERÖRİST

"Şemdinli'de Suriye'deki olayların benzerini yaratıp 'Kendi ülkeni kontrol edemiyorsun. Başka ülkelerin içişlerine neden karışıyorsun' algısı yaratmak istiyorlar. Örgütün amacı küçük bir yerin, askeri birliğin ya da devlet dairelerin kontrolünü ele geçirip PKK bayrağı dikmek. İlk kez bu kadar kalabalık bir grupla saldırı yapıyor. 6 havan, 6 doçka 500 civarı terörist.

150 ASKERİ ÖLDÜRMEYİ PLANLIYORLARDI

150 askeri öldürmeyi 50 askeri kaçırma hesapları yapıp kaos yaratmak istiyorlar. Bir başkaldırı hareketi planlanıyor. Türkiye akıllıca hareket edip, bu oyunu deşifre etmeli. Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Güvenlik Zirvesi'nde ishitbarat örgütlerinin getirdiği bilgileri, belgeleri ve gelişmeleri kontrollü bir şekilde kamuoyuyla paylaşarak planı bozmalı. Türkiye'nin Suriye konusunda üstlendiği rolden rahatsız olan bazı Avpura ülkelerinin de bunu açıktan olmasa da desteklediği çok açık bir gerçek."

Haberin Tamamı İçin:

Şemdinli'de 6 Günde 39 Terörist Öldürüldü

Şemdinli'de 6 Günde 39 Terörist Öldürüldü

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde halkla devleti karşı karşıya getirmeyi planlayan terör örgütü PKK, büyük darbe yedi. 22 Temmuz'da başlayan çatışmalarda bugüne kadar 39 PKK'lı ölü ele geçirildi. Bölgedeki karayollarını keserek kimlik kontrolü yapan ve bu yolla varlığını göstermek isteyen teröristler, Kuzey Irak'taki kamplara doğru kaçmaya başladı.

Kırsal alandaki köylerden lojistik destek almaya çalışan PKK'lıların, özellikle gıda ve tıbbi malzeme temin etmeye çalıştığı belirtiliyor. Güvenlik güçleri, Goman Dağları ile teröristlerin muhtemel kaçış güzergahlarını sürekli bombalıyor.

Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde 9 gün önce başlayan operasyonlar, hava ağırlıklı olarak devam ediyor. Edinilen bilgilere göre, operasyonda öldürülen PKK'lı sayısı 39'a çıktı. Terör örgütünün, yaralı militanlar için kendilerine yakın olan köylerden tıbbi malzeme ve gıda malzemesi topladığı ifade ediliyor.

Terör örgütünün, Şemdinli üzerinden, Türkiye'de Arap Baharı benzeri bir hareket meydana getirmeye çalıştığı belirtiliyor. Geçtiğimiz günlerde Hakkari'de teslim olan 2 örgüt mensubunun da güvenlik güçlerine benzer bilgiler verdiği kaydediliyor.

Terör örgütünün, yapılan kara ve hava operasyonlarında ağır darbeler aldığını aktaran kaynaklar, bunun telsiz konuşmalarına da yansıdığını aktarıyor. Terör örgütü PKK'nın ilçede yaptığı yol kesme olaylarında ellerinde listeler olduğunu belirten yerel kaynaklar, "Yol kesme olayına denk gelen vatandaşlar terör örgütünün ellerinde listeler gördüğünü söylüyor. Dediklerine göre listelerde ilçede bulunan bazı siyasi partilerin yöneticileri ve kanaat önderlerinin isimleri yer alıyor. O listede adı olanları ayırıyorlar. Listede olan herkes kendini biliyor o yüzden dışarı çıkmamaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Şemdinli'ye bağlı Rüzgarlı, Bağlar ve Yiğitler köyleri kırsalında sıkıştırılan PKK'lı teröristleri etkisiz hale getirmek için hava destekli operasyonun üçüncü gününde, zaman zaman sıcak temas sağlandı.

Hava destekli operasyonda Sikorsky helikopterlerle çatışma bölgelerine mühimmat ve asker sevk edilirken, Kobra helikopterler de teröristlerin kaçış noktalarını ateş altına alıyor. Goman Dağları başta olmak üzere bombalanan çatışma noktalarından dumanlar yükseliyor .

Bir haftadır süren çatışmaların içyüzü: PKK, Şemdinli'de Suriye'deki 'Batı Kürdistan' örneği gibi 'Kuzey Kürdistan' propagandasına girişti.

TSK ASKER YIĞDIng>

TSK yaklaşık 2 bin asker ile hızlı bir şekilde Şemdinli etrafında konuşlandırıldı. TSK birlikleri, Irak ’tan Şemdinli’ye sızmak için gelen ilk grupla sıcak temas sağladı. Bu sıcak temasın ardından TSK birlikleri heronlar, uçaklar ve helikopterlerin desteği ile operasyonu genişletti.

BU KEZ KAÇMIYORLAR

Geçmişte bu tür saldırılardan sonra Kuzey Irak’a kaçmayı tercih eden PKK , geçen yılki Kazan Vadisi bozgunu tekrar edilmesin diye, sınır boylarındaki mevzileri bırakmadı. Geçen ay Dağlıca saldırısından sonra da kaçmayıp çatışan PKK ’lılar, bu kez de Şemdinli kırsalında kalıp operasyonlara karşılık vermeye çalıştı. Yetkililer, TSK ’nın plana karşı tedbir almaması durumunda hayli zorlu bir durumla karşılaşma riski olduğuna dikkat çekti.

NİYETLERİ ŞEMDİNLİ'YE GİRİP...

PKK ’nın Şemdinli ilçe merkezini ele geçirip, TSK ve polisi ‘Ya Suriye’deki gibi kendi şehrini bombalamaya ya da PKK ’lılarla sokak sokak çatışmaya girmeye’ zorlayacağını belirten yetkililer, “TSK zamanında önlem almasa sivillerin zarar görmesi muhtemel bir plan gerçekleşecekti” görüşünü dile getirdi

EN UZUN SÜRELİ ÇATIŞMA OLDU

Şemdinli-Derecik karayolu üzerinde yedi gün önce yol kesip kimlik sorgulayan PKK ’lılara karşı başlayan operasyonda çıkan çatışmalar, son zamanların aralıklarla en uzun süreli çatışması oldu. Çatışmalarda üçüncü güne girilirken, köşeye sıkıştırılan teröristler havadan bombalanıyor.

İRAN, IRAK VE SURİYE'DEN "SURİYE'YE KARIŞMA" MESAJI

Öte yandan Sabah gazetesinde Şemdinli hakkında çarpıcı bir tespit yer aldı. A Haber Güvenlik Danışmanı Mete Yarar Şemdinli'deki provakasyon girişimleriyle ilgili kritik değerlendirmelerde bulundu. İran'ın öncülüğünde Irak ve Suriye'nin PKK'ya destek verdiğine dikkat çeken Yarar, şunları söyledi:

6 HAVAN 6 DOÇKA 500 CİVARI TERÖRİST

"Şemdinli'de Suriye'deki olayların benzerini yaratıp 'Kendi ülkeni kontrol edemiyorsun. Başka ülkelerin içişlerine neden karışıyorsun' algısı yaratmak istiyorlar. Örgütün amacı küçük bir yerin, askeri birliğin ya da devlet dairelerin kontrolünü ele geçirip PKK bayrağı dikmek. İlk kez bu kadar kalabalık bir grupla saldırı yapıyor. 6 havan, 6 doçka 500 civarı terörist.

150 ASKERİ ÖLDÜRMEYİ PLANLIYORLARDI

Haberin Tamamı İçin:

PKK: Taktik değiştirdik Politika CEVDET AŞKIN

PKK: Taktik değiştirdik  Politika CEVDET AŞKIN

PKK'nın askeri kanadı HPG, Şemdinli'yle ilgili olarak dün yaptığı açıklamada; "Bu yeni bir taktik, eskiden saldırıdan sonra üslerimize çekilirdik, artık geri adım atmayacağız" dedi.

KUZEY IRAK GÜNCESİ

Kim ne dedi? Ne yaptı? Ne anlama geliyor?

Hakkâri Valiliği tarafından dün yapılan yazılı açıklamada 29 Temmuz günü Şemdinli kırsalında çıkan çatışmada 2 askerin şehit, 10 askerin yaralı olduğu bildirildi. AA’nın haberine göre açıklamada bölgede operasyonların hava destekli olarak devam ettiği kaydedildi.

Şemdinli’de çatışmalar sürerken, sınıra askeri sevkıyat hız kazandı. DHA’nın dünkü haberine göre sabah saatlerinde Hakkari’den çıkan ’Kirpi’ adı verilen mayına dayanıklı 30 zırhlı araç, çatışmaların yaşandığı sınır bölgelerine gitti.

Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, ilçe kırsalında çatışmaların sürdüğünü ve PKK’nın bölgede etkisini arttırdığını açıkladı. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Töre, çatışmalardan etkilenen 5 mezranın boşaltıldığını söyledi.

ABD

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, Suriye’de otonomi ve ayrılıkçılığa karşı olduklarını belirterek, “Suriye’nin vatandaşları, demokratik ve kapsayıcı bir Suriye çatısı altında bir araya gelmeli” dedi. AA’nın dünkü haberine göre Heybeliada Ruhban Okulu’nu ziyaret Gordon, “Kürtler de Suriye’deki diğer gruplar gibi bu ülkenin geleceğinin parçası olmalı. Ancak herhangi bir ayrılık veya otonomiye mahal görmüyoruz” dedi.

SURİYE

Suriye Ulusal Konseyi(SUK) Başkanı Abdulbasıt Seyda, dün Erbil’e gitti. AFP’nin haberinde Seyda’nın, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ve diğer Kürt yetkililerle Suriye’deki Kürt örgütler konusunu görüşeceği belirtildi.

PKK

PKK’nın askeri kanadı HPG’nin üst düzey yöneticilerinden Kemal Garzan, Şemdinli’de yeni bir taktik uyguladıklarını söyledi. Fırat Haber Ajansı’nın dünkü haberine göre Garzan, “Geliştirdiğimiz harekât, bir kuşatmadır. Bedeli ne olursa olsun geri adım atmayacağız” diye konuştu. Garzan şunları söyledi: “Bu harekât Şemdinli ile de sınırlı değil, civar bölgeleri de kapsıyor. Yeni bir taktiktir. Daha önce de kapsamlı ve etkili eylemler gerçekleştirildi ancak bir-iki gün içinde üs bölgelerine dönülüyordu. Bugün yaşanan durum farklıdır.”

GELİŞMELER NEYE İŞARET EDİYOR

Gordon’un sözleri ABD yönetiminin Suriye’deki Kürt oluşumuna karşı Ankara ile paralel görüşte olduğunu gösteriyor.

HPG açıklaması, 27 Temmuz tarihli “Ankara’nın Kürtlerle sınavı” ve 30 Temmuz tarihli “PKK, Şemdinli’yi düşürmeye çalışıyor” başlıklı Kuzey Irak Güncesi yazılarında örgütün eylem tarzına ve hedefine ilişkin yapılan analizleri teyit ediyor.

Vur-kaç taktiğiyle taban tabana zıt olan yeni taktikleri, örgütün çözüm sürecini hızlandırmak için Ankara üzerinde baskıyı arttırma kararı aldığını düşündürüyor.

Askeri plandaki bu taktik değişiklik, oldukça iddialı olması nedeniyle TSK ile çatışmaların çok şiddetleneceğini gösteriyor.

Çünkü TSK bu taktiği Şemdinli’de boşa çıkarmak için bütün imkânlarıyla yüklenecek örgüt de açıkladığı gibi büyük bir direnç gösterecek.

Ancak asıl önemlisi, askeri planda böylesi bir taktik değişikliğin siyasi plandaki izdüşümleridir. O nedenle sürece özellikle 15 Ağustos tarihine doğru kitle hareketinin eklemlenmesi şaşırtıcı olmayacaktır.

Haberin Tamamı İçin:

"PKK Şemdinli'ye Bayrak Dikecekti"

"PKK Şemdinli'ye Bayrak Dikecekti"

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Valilikten Şemdinli Açıklaması

Valilikten Şemdinli Açıklaması

Hakkari Valiliği, Şemdinli'deki operasyonlarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı

Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi: "İlimiz Şemdinli-Derecik karayolunda 23 Temmuz 2012 tarihinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından yol kesme eylemi yapılmıştır. Teröristlerin güvenlik güçlerini bölgeye çekerek önceden döşedikleri mayın ve el yapımı patlayıcıları patlatarak zayiat verdirmeyi amaçladıkları tespit edilmiştir. Örgütün planladıkları eylemlerin önüne geçmek için bölgeye yönelik operasyonlar derhal başlatılmıştır.

Başlatılan operasyonlarda teröristlerle temas sağlanmış, bugüne kadar çok sayıda bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği değerlendirilmekte olup, arazi tarama faaliyetlerine devam edilmektedir.

Operasyonlar esnasında daha önce de açıklandığı üzere; 2 askerimiz şehit olmuş, 14 askerimiz de hafif şekilde yaralanmıştır. Bölgede devam eden operasyonlar süresince sivil vatandaşların zarar görmemesi için azami hassasiyet gösterilmektedir.

Operasyonlar nedeniyle güvenlik güçlerince boşaltılan veya bu konuda telkin edilen hiçbir yerleşim yeri bulunmamaktadır. Şemdinli ilçemize giriş ve çıkışlarda herhangi bir tehdit ve güçlük olmayıp sadece operasyon bölgesine giriş çıkışlara güvenlik nedeniyle müsaade edilmemiştir.

Haberin Tamamı İçin:

Kobralar Bomba Yağdırdı

Kobralar Bomba Yağdırdı

HAKKARİ'nin Şemdinli İlçesi'nde PKK'lılara yönelik sürdürülen operasyonlarda Kobra helikopterleri, PKK'lıların yuvalandığı bölgeye havadan bomba yağdırırken, karadan da çatışmaların yaşandığı Guman Dağı'na yoğun top atışı yapıldı.

Hakkari'nin sınır ilçelerinde askeri hareketlilik bugün akşam saatlerinde hız kazandı. Şemdinli'nin Goman Dağı bölgesinde saptanan PKK'lı gruba karşı 9 günden beri başlatılan operasyonlar tüm hızıyla sürerken, bölgeye askeri sevkiyat da devam ediyor. Hakkari Dağ ve Komando Tugayı'ndan sinyal kesici jammer araçların eşliğinde 20 'Kirpi' tipi zırhıl araç, operasyonların yapıldığı sınır bölgelerine doğru giderken, konvoyun geçtiği güzergahta polis, geniş güvenlik önlemi aldı.

KOBRALAR BÖLGEYE BOMBA YAĞDIRDI'

Bu arada, 9 gündür çatışmaların ve operasyonların yoğun olarak yaşandığı Şemdinli İlçesi yakınında bulunan Guman Dağı, bugün iftar saatinden sonra havadan ve karadan bombardımana tutuldu. Şemdinli İlçe merkezindeki askeri birliklerden bölgeye yoğun top atışı yapılırken, aynı saatlerde havalanan Kobra tipi helikopterler, PKK'lıların yuvalandığı bölgeye bomba yağdırdı. Yaklaşık 30 dakika süren bombardıman sırasında bölgede silah sesleri de duyuldu.

Haberin Tamamı İçin:

Şemdinli Tedirgin

Şemdinli Tedirgin

Şemdinli’de PKK ile güvenlik güçleri arasında 9 gündür süren çatışmalar dün de devam etti. Çatışmalar, ilçenin 500 metre yakınına kadar gelirken, patlama sesleri Şemdinli merkezinde de duyulmaya başladı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı ilçede halk geceleri sokağa çıkamıyor.
Şemdinli’de 9 gün önce Yiğitler, Bağlar, Rüzgârlı ve Çem köylerinde başlayan çatışmalar ilçe merkezine 500 metre mesafeye kadar sokulmuş durumda. Çatışmaların yoğun olduğu bölgelere yakın köylerin boşaltıldığı, bu köylerden çıkan ailelerin ise Şemdinli ile çatışma bölgesi arasında sıkıştıkları belirtiliyor.

Silah sesleri şehir merkezinden duyuluyor

Operasyonun yoğun olduğu Goman ve Efkar dağlarına, Şemdinli merkezinden helikopterlerle asker takviyesi yapılıyor, Diyarbakır Askeri Havaalanı’ndan kalkan uçaklar ise Goman ve Efkar dağlarını aralıksız bombalıyor. Bomba sesleri şehir merkezinden duyulabiliyor. Bölge halkı ise endişeli. Geceleri dışarı çıkamadıklarını, çatışmaların devam etmesi halinde Şemdinli’nin Suriye’den bir farkı olmayacağını belirten Şemdinli halkı operasyonların bir an önce durmasını ümit ediyor. Öte yandan Yiğitler Köyü’nden göç ederek Şemdinli’ye gelen Muzaffer Yiğitler gördüklerini şöyle aktarıyor: ‘’Operasyonlar Yiğitler Köyü’ne kadar sıçradı. Silah seslerinden dolayı geceleri uyuyamıyorduk. Can güvenliğimiz olmadığı için 22 aile göç etmek zorunda kaldık. Sadece 5 aile Şemdinli’ye giriş yapabildik. Diğer köylüler Şemdinli ile operasyon bölgesi arasında sıkışıp kaldı.’’

Sivil toplum kuruluşları endişeli

Bölgede yürütülen operasyonların şiddetinin gün geçtikçe arttığını söyleyen Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre ise şunları aktarıyor: “Operasyonların yaşandığı bölgeye gidip inceleme yapmak istedik; ancak güvenlik güçleri operasyon bölgesine girmemizi engelledi. Operasyonların sürdüğü bölgede bulunan Yiğitler, Çem, Rüzgârlı, Bağlar ve Güzelkaya köyleri çatışmalar nedeniyle boşaltıldı. Köyleri boşaltılan köylülerimiz Şemdinli’ye giriş yapamıyor.’’
Bu arada Hakkâri Barosu’nun oluşturduğu ve operasyon bölgesine giderek yerinde inceleme yapmak isteyen heyet de güvenlik engeline takıldı.

Vali: Boşaltılan yer yok

Hakkari Valiliği, 23 Temmuzda Şemdinli’de başlatılan ve 2 askerin şehit olduğu, 14 askerin de yaralandığı operasyonlarda, çok sayıda PKK ’lının etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Vali, operasyonlar nedeniyle güvenlik güçlerince boşaltılan veya bu konuda telkin edilen hiçbir yerleşim yeri bulunmadığına da dikkat çekti. Valilikten dün yapılan yazılı açıklamada, 23 Temmuzda PKK tarafından Şemdinli-Derecik karayolunda yol kesme eylemi yapıldığı anımsatıldı. Örgüt mensuplarının, gerçekleştirdikleri eylem ile güvenlik güçlerini bölgeye çekip önceden döşedikleri mayın ve el yapımı patlayıcıları infilak ettirerek zayiat vermeyi amaçladığına vurgu yapılan açıklamada, şöyle denildi: “Terör örgütünün planladığı eylemlerin önüne geçmek için bölgeye yönelik operasyonlar derhal başlatılmıştır. Operasyonlarda çok sayıda bölücü terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği değerlendirilmekte olup, arazi tarama faaliyetlerine devam edilmektedir.

Haberin Tamamı İçin:

İşte PKK'nın Şemdinli Planı

İşte PKK'nın Şemdinli Planı

PKK'nın Şemdinli'ye bayrak dikme planının detaylarına ulaşıldı. 3 ayrı grup oluşturan teröristler, 10 ay önce ilçeye sivil kıyafetlerle sızarak mayın döşedi ve doçkaları gömdü. Planları deşifre olan hainler, 10 gündür Goman dağında helikopter ve F16'ların ateş çemberinden kurtulamıyor.

Şemdinli'yi ele geçirip 'devlet kurduk' mesajı vermek isterken bozguna uğrayan terör örgütünün 10 ay önceden hazırladığı plana Yeni Şafak ulaştı. İstihbarat birimlerinden alınan bilgiye göre, ilçede sivil halkla emniyet güçlerini karşı karşıya getirip 'Arap Baharı' görüntüsü altında halk ayaklanması çıkarmak isteyen terör PKK, İran'daki Şehidan kampında 500'tan fazla teröristi eğitime aldı.

4 GRUP OLUŞTURDULAR

Şemdinli'ye saldırı için 10 ay önceden hazırlıklara başlayan terörist grubun sabotaj, saldırı, destek ve keşif olmak üzere 4 grup oluşturup görev paylaşımı yaptığı tespit edildi. Keşif grubu, sivil kıyafetlerle Şemdinli'ye sızıp, saldırı anında mayınlanacak güzergahları ve uzun menzilli doçka uçaksavar gibi silahların yerleştirileceği yerleri belirledi. Polis ve jandarma istihbarat birimleri, sızan teröristlerin geçiş güzergahı ile ikmal yollarına mayın döşediği ve araziye de çok sayıda doçka uçaksavarlar gömdüğü bilgisine ulaştı.

PKK'nın büyük bir saldırı hazırlığında olduğu istihbaratını alan güvenlik güçleri teröristlerin döşediği mayınları imha ederken, doçkaları da ele geçirdi. İlçeyi ele geçirecek saldırıdan önce vatandaşlar teravihden çıkarken, güvenlik güçlerine ateş ederek halkın katledildiği propagandasını yapmayı planlayan örgüt ilk amacına ulaşamadı. Asker ve polisin sağduyulu hareket etmesi, şehre sızan teröristlerle fitili ateşlenmek istenen planın ilk aşamasını boşa çıkardı.

MEHMETÇİK AÇIK ARAZİDE VURDU

Keşif grubunun zemin hazırladığı planı, saldırı, sabotaj ve destek grubu gece uygulamak için harekete geçti. İnsansız hava aracı Heronlarla günler öncesinden takibe alınan 500'den fazla terörist, ilçeye saldırı başlattı. Polis ve jandarma zamanında aldığı güvenlik önlemleriyle PKK'lıları püskürttü. Yaklaşık 10 bin güvenlik görevlisinin alarma geçmesi ve anında harekete geçen askerin teröristleri arazide karşılaması Şemdinli'ye bayrak dikme girişimini bitirdi.

PKK SINIR İÇİNDE EN BÜYÜK KAYBI VERDİ

Güvenlik güçleriyle teröristler arasında çatışma şiddetlenince PKK'lı destek grubunun da bölgeye geldiği öğrenildi. Goman dağına çekilmek zorunda kalan teröristler havadan F16'lar ile Kobra ve Skorsky helikopterleriyle ablukaya alındı. Teröristlerin 10 gündür helikopterlerin kaçış yollarını ateş altına alması nedeniyle kuşatmadan çıkamadığı belirtildi. PKK'lı grubun Kandil'den gelen 'Ölene kadar savaşın' emrini uyguladığı yönündeki iddiaların ise doğru olmadığı anlaşıldı. İlk tespitlere göre, ateş çemberine alınan teröristlerin yüzden fazla kayıp verdiği öğrenildi. Öldürülen terörist sayısının daha da artabileceği kaydedilirken, örgütün sınır içi bir operasyonda şimdiye kadarki en büyük kaybı verdiği belirtildi.

Psikolojik üstünlüğü tekrar kazanma çabası

Ankara Strateji Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özcan, PKK'nın Şemdinli'deki sızma girişimi ile özellikle iç kamuoyuna ve uluslar arası kamuoyuna mesaj vermeye yönelik ciddi çabaları olduğunu söyledi. 'PKK özellikle psikolojik anlamında bir üstünlük elde etmeye çalışıyor' diyen Özcan, 'Psikolojik üstünlüğü tekrar alanda kaybetmeye başladığı anda karşı tarafa hem zayiat verdiren hem de psikolojisini bozacak ama özellikle ve kendi tabanında psikolojik üstünlük sağlayabilecek bir adım atmaya çalışıyor' dedi.

Devlet kuruyoruz mesajı vereceklerdi

Terör ve Güvenlik Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mahmut Akpınar ise PKK'nın Şemdinli'de fiili bir durum oluşturmak istediğini söyledi. 'PKK Türkiye sınırları içinde de bir yerleşim yerini ele geçirdi diyerek dünya kamuoyuna böyle bir mesaj vermek isteyecekti' diyen Akpınar, şöyle konuştu: 'PKK taraftarlarına ya da Kürt kamuoyuna 'Bakın biz Kürt devletini kuruyoruz ve hızla da yaklaşıyoruz bizim yanımızda yer alın diğer Irak ve Suriye'deki Kürt halkına da büyük Kürt devletinin kurulacağına dair mesaj vermekti. 'PKK'nın hedefi halkla güvenlik güçlerini karşı karşıya getirmek, güvenlik güçlerinin bir şekilde kan dökmesine, katliama sebep olmak' dedi.

Suriye'deki durum PKK'ya cesaret veriyor

Stratejist Mesut Ülker ise terör örgütünün bölgedeki halkın Suriye'de yaşananlardan etkilenmesi amacıyla bu konuda operasyonlar ve kışkırtmalar yaptığını belirterek şunları söyledi: 'Suriye ve Irak'taki hareketlenmeler Türkiye'nin aynı şekilde hareketleneceğini göstermez. Türkiye'de öteden beri devam eden mücadele var. Türkiye terörle mücadelesini kararlılıkla sürüyor. Ve bu da PKK'ya büyük anlamda kan kaybettirdi. Terör örgütü Suriye'deki olaylardan faydalanmaya çalışacaktır. Suriye'de kaos ve kargaşa devam ediyor. Esed 'Düşmanınım düşmanı dostumdur' anlayışı ile hareket ediyor. Esed o bölgede PKK güçlerini ve onları destekleyenlere büyük ölçüde destek sağlıyor. Türkiye'yi güç durumda bırakmak istiyor. Ama Türkiye bu süreci en iyi şekilde sürdürüyor.'

Bayrak dikmeye gelen PKK'yı Şemdinli ihbar etti

Terör örgütü PKK'nın Arap Baharı'ndan esinlenerek Şemdinli'yi ele geçirmek amacıyla gerçekleştirdiği baskın planından önceden haberdar olan güvenlik güçlerine, Şemdinli halkının da teröristleri ihbar ettiği ortaya çıktı. Polis merkezleri ile jandarma karakollarına ilçenin köy ve mezraları ile şehir merkezinden PKK'lı teröristlerin sızma girişimiyle ilgili yüzlerce ihbar geldiği öğrenildi. İstihbarat kaynakları, PKK ile ilgili ihbarların terörist grubun sızma girişiminden birkaç gün önce yoğunlaştığına dikkat çekerek önlemlerin buna göre arttırıldığını belirttiler. Halkın teröristleri ihbar etmesini değerlendiren uzmanlar, 'PKK'nın Şemdinli'de bile halk desteği yok' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

'PKK 1992'deki gibi askere meydan okuyor'

'PKK 1992'deki gibi askere meydan okuyor'

'PKK, 1992'deki Şırnak kuşatmasına benzer bir şekilde Şemdinli'ye saldırdı. Değiştirdiği taktikle orduya meydan okuyor ve amaç halkla devleti karşı karşıya getirmek..."

Son 1 haftadır Şemdinli'de yaşananlara ilişkin bir analiz...

Analiz, Kürt sorunuyla ilgili çalışmalarıyla bilinen Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Hüseyin Yayman'ın kaleminden, 'Şemdinli'de neler oluyor?' başlığıyla' Hürriyet'te yer aldı.

Yayman yazısında, 'örgüt orduya meydan okuyor', '1992'deki Şırnak kuşatması gibi...', 'Suriye'ye müdahil olma ve Kürt sorununda muhatap Barzani değil benim mesajı', 'Karayılan'ın emriyle amaç bayrak dikmek' saptamalarını yapıyor.

'PKK'nın Şemdinli kırsalında yol kontrolü yapıp alan hakimiyeti sağlamaya çalıştığını', 'gel beni vur' çağrısı yaptığı TSK'nın gücünü ve kararlılığını sınadığını belirten Yayman, PKK'nın daha önce uyguladığı vur-kaç taktiğinin yerine alan kontrolü sağlamaya çalıştığını kaydediyor.

"Örgüt kendi pratiğinden farklı olarak büyük gruplarla hareket ediyor ve bir anlamda güvenlik güçlerine meydan okuyor" diyen Yayman, 20 yıl önce 'ayaklanma' ilan eden örgütün, Öcalan'ın, o dönemki konseptinin devletle vatandaşı karşı karşıya getirmek, böylelikle ses getiren kitlesel yürüyüşler olması ve kurtarılmış bölgeler ilan etmek olduğunu belirterek, 19 Ağustos 1992'deki Şırnak kuşatmasını hatırlattı.

"1000'e yakın PKK'lının kuşatması, 1 hafta süren olaylar ve şehrin günlerce ateş altında kalması" diyen Yayman, büyük kayıplar veren PKK'nın cephe stratejisini kaybettiğini yazdı.

1 haftadır Şemdinli'de yaşananların, PKK'nın 1992 konseptinin günümüze uyarlanmış hali olduğunu belirten Yayman, örgütün güvenlik güçleriyle cephe savaşı yapamayacağını farkında olduğunu belirterek, "Ancak onun sinirlerini bozup hakla karşı karşıya getirmeyi ve Suriye yapbozunu tamamlamayı amaçlıyor" ifadesini kullandı.

PKK'nın orduyu 1990 pratiğine çekmek istediğini, TSK'nın geniş kapsamlı tırpan harekatı yerine lokal operasyonlara öncelik verdiğini ve teknolojinin sağladığı imkanlarla hareket ettiğini belirten Yayman, Şemdinli'ye saldırı emrinin de bizzat Murat Karayılan tarafından verildiğinin ifade edildiğini kaydediyor.

Yayman'ın, Şemdinli'de yaşananlarla ilgili 'şu hususlara dikkat çekiliyor' dedikten sonra aktardıklarından satırbaşları şöyle:

 • PKK Ankara'ya 'ben buradayım' mesaj verirken, aynı zamanda da 'Sen Suriye'ye müdahil olursan, ben de seni istikrarsızlaştırırım" diyor.

 • PKK, Suriye yapbozunu tamamlayıp, Türkiye'de de benzeri kurtarılmış bölgeler kurmayı ve buralarda bayrak asmayı hedefliyor.

 • Çatışma görüntülerini medyaya servis ederek hükümeti uluslararası kamuoyu önünde ayıplı hale getirmek istiyor.

Haberin Tamamı İçin:

İşte PKK'nın Panik Halini Anlatan Konuşma

İşte PKK'nın Panik Halini Anlatan Konuşma

Yaklaşık bir haftadır Şemdinli kırsalında yürütülen operasyonda teröristlerin panik halinde oldukları telsiz konuşmalarına yansıdı

Terör örgütünün bölgedeki elebaşılarından terörist Reşit Dostum ve terörist Rezzan'ın telsiz konuşmalarında örgütün çaresizliği göze çarpıyor.
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'da Şemdinli'de ciddi ve güçlü bir operasyon sürdürüldüğünü belirterek, gerekli açıklamaların güvenlik birimlerince yapılacağını söyledi.
TRTHaber'de yer alan habere göre operasyonlar ve güvenlik güçlerinin tüm kaçış noktalarını tutması yüzünden köşeye sıkıştıklarını belirten teröristler, ağır kayıplar verdiklerini de itiraf ediyorlar.
Terör örgütünün hiç beklemediği şekilde verdiği bu ağır kayıplar, terörist gruplar arasında büyük paniğe yol açtı.
Deşifre edilen telsiz konuşmalarında, teröristlerin operasyonlar sebebiyle bocaladıkları ve zaman zaman birbirleriyle tartıştıkları tespit edildi.
Çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği bölgede operasyonlar sürüyor.

İşte o korku içindeki konuşmalar...

REŞİT DOSTUM: ARKADAŞLAR KORKMUŞ

REZZAN: ARKADAŞ BAKIN, DÜŞMAN TOP TANK, UÇAKLAR HER ŞEYİ İLE 7-8 GÜNDÜR SALDIRIYOR. BU UÇAK, TANK TOP HERŞEYİ İLE GELİYORLAR, BİZ DAHA ÖNCE SÖYLEDİK BU CİDDİ ÇALIŞMADA BİZİMLE ARKDAŞLIK YAPAMAYACAK VARSA BİR YERDE OTURABİLİRİM DİYEBİLİR.

REŞİT DOSTUM: DİNLİYORUM

REZZAN: VALLAH SANA SÖYLEYEYİM DURUM İYİ DEĞİL, FAKAT MORALİNİZİ BOZMAYIN, ARKADAŞLARLA KONUŞUN. KENDİNİZİ İYİ TANZİM EDİN, ORADAKİLERLE TOPLANTI YAPIN.ORTADA KİMSE KALMASIN, YOĞUNLAŞSINLAR.
Teslim olan teröristler şifreleri yanında götürüyor yaşanan panik hat safhaya çıkıyor.

REŞİT DOSTUM: BİZİM ŞİFREYİ DE BERABERİNDE GÖTÜRMÜŞ

REZZAN: HANGİ MENDİL(MENDİL ŞİFRE)

REŞİT DOSTUM: EVET YENİ OLAN

REZZAN: NASIL OLDU

REŞİT DOSTUM: NE DİYEYİM

REZZAN: BİZ DEDİK O ALÇAĞI YANIMIZA GÖNDERİN İŞİNİZİ HALLEDİN BURAYA GÖNDERİN DEMİŞTİK.

REŞİT DOSTUM: O VE JİYAN BİR ARKDAŞ DAHA VARDI YER ALTI ÇALIŞMASI YAPIYORDU ONUN YANINDAYDI.

REŞİT DOSTUM: DİNLİYORUM

REZZAN: ORDAN MI GİTTİ NASIL GİTTİ (Kaçan teröristi soruyor)

REŞİT DOSTUM: NOT VEREYİM ( Şifreleri deşifre olunca not kağıtları ile haber göndermeye başlıyorlar)
Ancak uzun sürmüyor.

REŞİT DOSTUM: BİZE VERDİĞİNİZ NOTLARI ARTIK BİLMİYORUZ NE YAPALIM, SIKINTI ÇOK.

REZZAN: BAZI ARKDAŞLARLA İLGİLENİN NASIL OLDU NİYE ÖYLE OLUYOR BİLMİYORUM.
Teröristler bir süre kağıtla anlaşmaya çalışıyor. Ancak operasyonlar sebebiyle mesajlar teröristlere ulaştırılamıyor. Elebaşları yine telsizden konuşuyor ancak korku bitmiyor.

REZZAN: YANİ BİZİM ÖZEL OLARAK YAPTIĞIMIZ ŞİFRELER ONUN YANINDA YOKTUR DEĞİL Mİ, ŞEHİT ÖZGÜR(ŞİFRE KODU) ŞEHİT ADIL ONLAR,

REŞİT DOSTUM: BİZE AİT OLANLAR

REZZAN: HANGİLERİ ŞEHİT ÖZGÜR MÜ?

REŞİT DOSTUM: EVET BİZE AİT OLAN ŞEHİT ÖZGÜR

REZZAN: KESİN GÖTÜRMÜŞ MÜ?

REŞİT DOSTUM: EVET EVET BERABERİNDE GÖTÜRMÜŞ.

REZZAN: YA SİZ NE ACAYİP İŞLER YAPIYORSUNUZ BİZ ARKADAŞLARA SÖYLEMİŞTİK.

REŞİT DOSTUM: BİZİM MECBUR İHTİYACIMIZ OLDU

REZZAN: İHTİYACINIZ OLDU ORTADA KALDINIZ

REŞİT DOSTUM: TAMAM

REŞİT DOSTUM: O VE JİYAN BİR ARKDAŞ DAHA VARDI YER ALTI ÇALIŞMASI YAPIYORDU ONUN YANINDAYDI.

REZZAN: SİZİ ANLAMIYORUM ARKADAŞ YA.

REŞİT DOSTUM: KANALLAR İÇİNDE VAR

REZZAN: KÜÇÜK CİHAZ MI

REŞİT DOSTUM: EVET BİZİM CİHAZI GÖTÜRMÜŞ KANALLAR İÇİNDE.

REZZAN: KANALLAR İÇİNDE VAR MI, O ZAMAN BİZİN SESİMİZİ DİNLİYORLAR.

REŞİT DOSTUM: KANALLAR İÇİNDE VAR

REZZAN: TAMAM HANGİ KANALLAR ÇAĞRI YAPALIM BELKİ ÇIKAR

REŞİT DOSTUM: GENEL KANALDIR

REZZAN: ÇATIŞMA KANALI MI.?

REŞİT DOSTUM: GENEL KANAL 65-70

REZZAN: YENİ KANAL DEĞİL Mİ

REŞİT DOSTUM: EVET YENİ 65-70 ODUR
Çıkmaza saplanan ve moral bozuklu içinde olan teröristler, ele başları tarafından ölüme terk ediliyor.

REZZAN: BAK ARKADAŞ İLK BAŞTA ARKDAŞLARI HAZIRLAYIN ARKDAŞLARLA KONUŞUN. ASLINDA FIRSAT OLURSA BENDE CİHAZDAN KONUŞMAK İSTERİM, AYIN 23.DEN BERİ BAŞLAYAN HAMLE, ZATEN ARKADAŞLAR ŞEHİT RUBAR MARDİN İLE ŞEHİT ROZERİN ÜZERİNE HAREKET ETTİLER( BASKIN PLANI) AMA DÜŞMAN HER İKİ KOLDAN SALDIRDI BAK DARBE YEDİK, AMA ONLARIN TİMLERİ ÖZELDİR O KADAR ÖLÜLERİDE VAR.

REŞİT DOSTUM: REZZAN SES GELMİYOR,

REZZAN: ŞİMDİYE KADAR DURUM ÇOK İYİ DEĞİL, İNSİYATİF ARKDAŞLARIN ELİNDEDİR FAKAT PARÇA PARÇA KALIRLARSA İYİ OLMAZ, O YÜZDEN ARKDAŞLARIN HERŞEYE HAZIRLIKLI OLAMALI TOPLANTI YAPIN.

Haberin Tamamı İçin:

PKK Şemdinli Emniyet Müdürlüğü'ne Saldırdı

PKK Şemdinli Emniyet Müdürlüğü'ne Saldırdı

Hakkari’nin Şemdinli ilçesi kırsalında 23 Temmuz’dan bu yana devam eden çatışmalar akşam saatlerinde ilçe merkezine sıçradı.

Gelen ilk bil...

Haberin Tamamı İçin:

Şemdinli Tekeli Taburuna Taciz Ateşi Açıldı

Şemdinli Tekeli Taburuna Taciz Ateşi Açıldı

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'ndeki Günyazı Köyü'nde bulunan Tekeli Taburu ile İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne akşam saatlerinde PKK'lılar tarafından taciz ateşi açıldı

Tekeli Taburu'nda bulunan güvenlik güçlerinin anında karşılık vermesi üzerine çatışma çıktığı belirtilirken, Emniyet Müdürlüğü binasına yapılan tazic ateşini ardından ise çevrede özel hareket polisleri tarafından operasyon başlatıldı.
Bölgede 10 gündür operasyonlar ve çatışmalar devam ederken bugün akşam saatlerinde de İlçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Günyazı Köyü'nde bulunan Tekeli Taburu'na bir grup PKK'lı tarafından taciz ateşi yapıldı. Güvenlik güçlerininde anında karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Silah seslerinin duyulduğu bölgede, çatışmaların sürdüğü belirtildi.Saat 21.30 sıralarında ise İlçe Emniyet Müdürlüğü binasına taciz ateşi açılrdı. Yapılan taciz ateşinin ardından özel hareket polisleri bölgede geniş çaplı operasyon başlatı.
Öte yandan, saat 19.30 sıralarında bir grup PKK'lı tarafından Şemdinli-Yüksekova Karayolu kapatılarak kimlik kontrolu yapıldığı belirti...

Haberin Tamamı İçin:

Hükümetten ilk Açıklama: 'Şiddetli Operasyon Devam Ediyor'

Hükümetten ilk Açıklama: 'Şiddetli Operasyon Devam Ediyor'

Atalay, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nda ''Kırıkkale Yatırım Avantajları'' tanıtım toplantısına katıldı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Şemdinli'de ciddi ve güçlü bir operasyon sürdürüldüğünü belirterek, gerekli açıklamaların güvenlik birimlerince yapılacağını söyledi.

Atalay, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda katıldığı, “Kırıkkale Yatırım Avantajları” tanıtım toplantısında, bir gazetecinin, Şemdinli'de devam eden askeri operasyonlarla ilgili bilgi kirliliği olduğunu söyleyerek, konuyla ilgili değerlendirmesini sorması üzerine, “Biliyorsunuz orada ciddi bir operasyon sürüyor. Bölgede çok güçlü bir operasyon devam ediyor. Güvenlikle ilgili birimlerimiz açıklamaları yaparlar” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

PKK, köylüleri kendisine siper etti!

PKK, köylüleri kendisine siper etti!

Şemdinli'de çatışmalar 13 gündür sürüyor

Şemdinli’de, PKK’lılar bombalanmayacağını bildiği için köylere sızmaya başladı.PKK’lıların üç köye girdiği tespit edildi. Güvenlik güçleri ise 9 kilometre kat ederek 2 mezra ve 1 köyün yakınlarına konuşlanmaya başladı. Çatışmalarda en az 60 PKK’lı öldürüldü.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde halkla askeri karşı karşıya getirmeye çalıştığı iddia edilen PKK, operasyonların 12. gününe kadar büyük darbe yedi. Güvenlik güçleri, 22 Temmuz’da başlayan operasyonda, Heronlar, uçaklar ve helikopterler ile sınırdan içeri girmeye çalışan PKK ve PJAK militanlarına havadan müdahalesini yoğunlaştırdı. PKK’lıların yol kesmesinin ardından başlayan çatışmalarla ilgili olarak, geçtiğimiz hafta teslim olan iki PKK’lı sorgularında, örgütün Şemdinli’ye büyük çaplı bir saldırı düzenlemeyi ve ilçe merkezini kontrol altına almayı planladığını itiraf etmişti. İstihbarat birimlerinin yaptığı analizde de PKK’nın Suriye’de Kürt grupların bazı şehirleri kontrol altına almalarına paralel olarak Şemdinli’de de benzer bir girişimde bulunmayı hedefledikleri değerlendirilmişti. Bunun üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) de, 2 bin asker ile bölgede operasyona başlamıştı. Operasyonların 12. gününde yaklaşık 60 PKK’lı ölü olarak ele geçirilirken örgüt zayiatı azaltmak için bölgedeki 3 köyü ele geçirdi ve köylüleri kendilerine siper olarak kullanıyor.

Komandolar püskürttü

12 gün önce PKK’lılar Şemdinli merkezine 6 kilometreye kadar yaklaştı. Emniyet güçlerinin verdiği bilgiye göre Goman Dağı’nın eteklerinde yani Şemdinli’ye 6 kilometre kala çatışmalar çıktı. Ağır silahların da kullanıldığı çatışmalarda teröristlerin ilk amacı Şemdinli’yi ele geçirmekti. Ancak bu amaçlarına ulaşamadılar. PKK çatışma çıktığında genelde vur-kaç taktiğini uygularken ilk kez Şemdinli’de kaçmak yerine bulundukları mevziyi koruma yoluna gitti. Ancak güvenlik güçlerinin etkin müdahalesi ile önce geri çekilmek zorunda kaldılar. Çatışmalar 12 gün aralıksız sürerken PKK’lı teröristler Goman Dağı’na çekildi. Daha sonra ise sınıra doğru hareket ettiler. Bu süreç içinde Jandarma Özel Harekat Birlikleri ve komandolar 9 kilometre ilerleyerek teröristleri sıkıştırdı.

PKK’lılar kaçacak yer bulamayınca Yukarı Yiğitler, Aşağı Yiğitler mezraları ile Bağlar köyüne yaklaşarak bu köylerin içine girdiler. PKK’lıların köylere sızmasından sonra da güvenlik güçleri köyleri çember altına aldı. Ancak PKK’lılar kendilerine ateş açılmaması için köylüleri kendilerine siper etti. Teröristlerin, köylülerin arasına karışıp evlerin içerisinden de ateş edebildiği belirtildi.

PJAK da çatışmaya katıldı

İstihbarat elemanlarının yaptığı araştırmaya göre operasyonlarda en az 60 terörist öldürüldü. Çok sayıda teröristin yaralanmasından dolayı da, PKK’nın bazı köylerden pamuk, kumaş ve ilk yardım malzemesi topladığı ortaya çıktı. Diğer yandan 2 gün önce İran’dan 100 civarında PJAK’lı teröristin de desteğe geldiği ortaya çıktı. PKK’lıların sistemine dahil olan PJAK’lılara yönelik de operasyonlara devam edildiği kaydedildi. Gelen PJAK’lıların da Hakurk Kampı ve Şehidan dağlarından geldiği belirlendi.

‘Ciddi ve güçlü bir operasyon’

Operasyonlarla ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, Şemdinli’de ciddi ve güçlü bir operasyon sürdürüldüğünü belirterek, gerekli açıklamaların güvenlik birimlerince yapılacağını söyledi. Atalay, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda katıldığı, “Kırıkkale Yatırım Avantajları” tanıtım toplantısında, bir gazetecinin, Şemdinli’de devam eden askeri operasyonlarla ilgili bilgi kirliliği olduğunu söyleyerek, ”Biliyorsunuz orada ciddi bir operasyon sürüyor. Bölgede çok güçlü bir operasyon devam ediyor. Güvenlikle ilgili birimlerimiz açıklamaları yaparlar” dedi.

Haberin Tamamı İçin:

'Şemdinli Kaymakamı bizi kabul etmiyor!'

BDP Hakkâri Milletvekili Esat Canan: Devlet, güvenlik konseptiyle bölgeye teknik güç yığdı. Bu durum PKK’nın bölgede ciddi bir hâkimiyeti olduğunu gösteriyor. Kimseden bilgi alamıyoruz...

Önce PKK, Hakkâri’ye bağlı Şemdinli’yi kontrolü altına aldığını iddia etti. Ardından bölgede askeri operasyonların “devam ettiği” haberi geldi. Doğan Haber Ajansı’na göre 22, Cihan Haber Ajansı’na göre 39 PKK üyesi öldü. Fırat Haber Ajansı’nın yayımladığı haberlere göre ise 16 asker çatışmalarda hayatını kaybetti.

Çatışmalar devam ederken, hükümetten Şemdinli’ye dair ilk açıklama Bülent Arınç’tan geldi. Arınç, “Devam eden operasyonlar güvenlik güçlerinin yapmakla zorunlu oldukları operasyonlardır. Bunların her birinin her dakika ayrı ayrı açıklanması gerekmez” demekle yetindi. Son açıklama Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’dan geldi. Atalay, konuya ilişkin “Bölgede çok güçlü bir operasyon devam ediyor. Güvenlikle ilgili birimlerimiz açıklamaları yaparlar” dedi. Ancak, TSK henüz bir açıklama yapmadı.

Şemdinli’de neler olduğunu öğrenmek için BDP Hakkâri Milletvekili Esat Canan’a telefonla ulaştık. Aradığımızda Şemdinli’de olan, ancak çatışmanın olduğu bölgeye girmesine izin verilmeyen Canan’ın T24’e anlattıkları şöyle:

 • Esat Bey, Şemdinli’de neler oluyor?

Çatışmalarda hemen hemen 11. güne girildi. Hâlen devam ediyor.

 • Mevzi savaşı sürdürüldüğü söylendi. Siz tam olarak neye tanık oldunuz?

Şemdinli-Derecik arasında çok geniş bir alan uçaklarla bombalanıyor. Belli ki PKK da çok güçlü bir şekilde varlık gösteriyor. Alana girmeye teşebbüs ettim ancak giremedim. Bölgeye girmeye izin vermiyorlar.

 • Silah olarak neler kullanıyorlar?

Kobralar gördük. Savaş uçakları ve top da var.

 • Çatışma kesintisiz mi sürüyor?

Evet, kesintisiz.

 • Bölgedeki güvenlik güçleri ile iletişime geçebildiniz mi? Farklı ölüm rakamlarından bahsediliyor.

Ölü bilgisi yok. Oradaki insanlarla da irtibat kuramadık. Ama çok ciddi iddialar halk arasında konuşuluyor. Ne derece doğru bilmiyorum ama örneğin, güvenlik güçlerinin uçaklarının askerlerin üzerine bomba yağdırdığı söyleniyor.

Hakkâri Valisi ile konuştum, güvenlik gerekçesiyle alana gidilemeyeceğini ifade etti. Ancak yapılan resmi açıklamaların detayı yok. Beşir Atalay’ın açıklaması da öyleydi. Talihsiz buluyorum bunları çünkü açıklamalar ve gerçeklik arasında büyük bir kopukluk var.

-Nasıl bir kopukluktan bahsediyorsunuz?

Her şeyi gizli tutuyorlar. Derecik’e giden alan 80 kilometre derinliğinde. 80’e yakın köy, mezra, bölgeye serpiştirilmiş evler var. Orada yaşayan insanlara dair bilgi yok. Oraya sürgün edilmiş askerlere dair de bilgi yok. Bu askerlerin annelerine sesleniyorum. Çocuklarınızın akıbetini sorun.

 • Hakkâri Valisi size başka bir şey söyledi mi?

Hayır. Biraz önce dediklerimi söyledi. Yardımcı olmadı.

 • Kaymakam ile görüştünüz mü?

Kaymakam bizi kabul etmedi, konuşmuyor.

 • AKP’den bir milletvekili gelse, aynı şeyler yaşanır mı?

Esas duruşa geçerdi.

 • Şikâyet etmeyi düşünüyor musunuz?

Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Yaklaşık yüzde 80 oy ile milletvekili olmuş birisiyim. Dolayısıyla, kaymakam bizi kabul etmeyerek yetkisini aştı.

 • Göç eden aileler olduğu söylendi. Onlarla temas ettiniz mi?

Yukarı Yiğitler ve Aşağı Yiğitler (Qleşk), Navrezan (Çem) gibi bazı köylerden göç edenlerle bizzat görüştüm. Köylerini bırakıp kaçmışlar. Hayvanlarını, eşyalarını geride bırakmak zorunda kalmışlar. Ancak canlarını kurtarabilmişler. Şimdi ilçe merkezindeki akrabalarında kalıyorlar.

Resmi açıklamalara göre “köyler boşaltılmadı.” Anlıyoruz ki açıklamaların gerçeklikle hiçbir alakası yok. Köylerini bırakmak zorunda kalanlar gıda talep ettiler. Bu konuda belediye ile görüştüm, sanırım yardımcı olabileceğiz.

 • PKK, 25 Temmuz’da Şemdinli’de kontrolü ele geçirdiğini iddia etti. PKK, nasıl bir hâkimiyet kurdu, bilginiz var mı?

Devlet, güvenlik konseptiyle bölgeye teknik güç yığdı. Bu durum PKK’nın bölgede ciddi bir hâkimiyeti olduğunu gösteriyor. PKK’nın yol üstünde araba kontrolü var.

 • Anlamadık Esat Bey. Bir yandan savaş uçakları olduğunu söylüyorsunuz, diğer yandan PKK’nın araba kontrolü devam ediyor diyorsunuz. Bu nasıl mümkün oluyor?

PKK’nın arabası orada sürekli durmuyor. Bir, iki saat durup gidiyor.

 • Göç eden kişilere PKK’nın nasıl kontrol sağladığını sordunuz mu?

Karşılıklı savaş yaşandığını söylüyorlar.

 • PKK tarafından sizlere bir bilgi aktarımı oldu mu?

Hayır. Herhangi bir bilgimiz yok.

 • Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu “Şemdinli’de ne olduğunu biliyorum ama söylemem” dedi. Diğer yandan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı “PKK’nın bölgede bir plan uygulamaya koyduğunu” söyledi. Sizce, devlet yetkilileri “plan” derken ne kast ediyor?

Bunu kendileri bilir. PKK’nın bir projesi varsa bunu biz bilmiyoruz. Ancak yaşananlar, hükümetin Kürt sorunu üzerine güvenlik konseptiyle gitmesinin bir sonucu. Resmi açıklamalarda “PKK bitecek, son vereceğiz” deniliyor; PKK da “Şemdinli’yi ele geçireceğim” diyor. Bunu devlet, 1990’larda da yaptı. O zaman da karşı çıktık; “Meseleyi güvenlikle değil, demokrasi ve diyalog ile çözelim” dedik.

 • Ancak Şemdinli’de son yıllardaki çatışmalara farklı olarak bilgi aktarılmayan, uzun soluklu bir çatışma sürüyor. Taraf yazarı Emre Uslu, bunun sebebi olarak PKK’nın “vur-kaç” taktiğinden, “vur-kal” taktiğine geçmesini gösterdi. Bu görüşe katılıyor musunuz?

Aynen öyle. PKK, “vur-kal” taktiği ile hareket ediyor. Bence, devletin tepkisinin, olanları gizli tutmasının sebebi de bu. Ama bu durumun kimseye faydası olmayacak.

 • Çatışmanın devamına dair bir öngörünüz var mı? Bölgede kazanan mı kalacak? PKK’nın çatışmayı kazanması ne kadar gerçekçi bir ihtimal?

Bilmiyorum. Zaten bugün böyle bir değerlendirme yapmak hiç uygun değil. Yaşananlar bir an evvel durdurulmalı. Bu hem devlet hem de PKK için geçerli. Şiddet, şiddeti doğuruyor. Yaşananlar köylüleri, hem de Ramazan ayında, perişan etti. Tüm bunların ileride telafisi mümkün olmayan sonuçları olabilir.

Hazal Özvarış / T24

Haberin Tamamı İçin:

Şemdinli'ye zorlu kaçış

Şemdinli top sesleriyle inlerken, evlerine mermi düştüğü için köylerini terk edenlerle birlikteyiz: 'Canımızı zor kurtardık'

Zor bir yolculuğun ardından, 10 gündür PKK ile güvenlik güçleri arasında yoğun çatışmaların sürdüğü Şemdinli’deyim. Hakkâri Valiliği, hiçbir köyü boşaltmadıklarını açıklasa da yanımda Yiğitler Köyü’nden kaçarak canlarını zor kurtaran aileler var. Şemdinli ilçe merkezinde sadece silah ve bomba sesleri duyulurken çatışma bölgesinde neler olup bittiği bilnmiyor. Bir anlamda Şemdinli’de ses var görüntü yok!

PKK ’nın ‘taktik değiştirmesi’ üzerine şiddetli çatışmalara sahne olan Şemdinli’ye doğru yola çıkıyorum. Ancak Şemdinli’ye girmek tahmin edildiği kadar kolay değil.
Türkiye ’nin hiçbir yerinden Şemdinli’ye doğrudan giden otobüs firması yok. Suriye’deki gelişmeleri takip ettiğim Kilis’ten Şemdinli’ye gitmek için ilk önce Van ’a gitmem gerekiyor. Van ’dan Yüksekova’ya aktarma yapıp oradan da Şemdinli’ye hareket etmem lazım. Bu da neredeyse 900 kilometre demek. Kilis’ten Şemdinli’ye yolculuk tam 17 saat sürüyor. 100 kilometrede bir güvenlik güçleri arama yapıyor. Şemdinli’ye 10 kilometre kala top sesleri duymaya başlıyoruz. Araçtaki Şemdinli halkı “Sıcak bölgedesin, dikkatli ol” diyor.

İmsak ve top sesleri

Şemdinli’de sadece bir otel var. Ancak geceyi, çatışmaları daha iyi takip etmek için Goman ve Efkar dağlarının hemen yamacında bulunan Moda Mahallesi’ndeki öğretmenler evinde geçiriyorum. Goman ve Efkar’ın batısına yapılan operasyonlar aralıksız devam ediyor. 10 dakikada bir Şemdinli merkezinden kalkan Skorsky’ler operasyon bölgesine asker ve mühimmat takviyesinde bulunurken, saat 17.00 civarında Kobra tipi helikopterler, uçaklar Goman ve Efkar Dağları’nı ağır bombardımana tutuyor. Bombardıman iftarda duruyor.

Gece top sesleriyle uyanıyorum. Top seslerinin sıklaştığı saatlerde Hakkâri Dağ ve Komando Tugayı’ndan 20 ’Kirpi’ tipi zırhlı aracın, operasyon bölgelerine doğru gittiğini öğreniyorum. Top atışları ancak sabaha doğru kesiliyor, sonra tekrar başlıyor.
Ertesi gün köylerini terk etmiş Şemdinlileri buluyorum. Operasyon bölgesine yakın Çem, Bağlar ve Yiğitler mezrasında yaklaşık 60 aile köylerini boşaltmış durumda. Yiğitler Köyü’nden İbrahim Kaplan,
“Canımızı zor kurtardık” diyor:

“Operasyonun dördüncü günü benim evime bir top mermisi isabet etti. Şans eseri o sırada evde kimse yoktu. Ama evim paramparça oldu. Jandarma yetkilileri bölgede can güvenliğimizin olmadığını söyleyince biz de apar topar köyümüzü boşalttık. Aileden yedi kişi yaya olarak Zorgeçit Köyü’ne gitti. Geri kalan dokuz kişiyle bir arabaya binip Şemdinli’ye geldik. Hayvanlarımız, eşyalarımız her şeyimizi orada bıraktık. Şimdi 16 kişi bu evde misafiriz. Toplam 22 kişi burada iki odalı evde kalıyoruz.’’

‘30 kişi bir evde yaşıyoruz’

Yiğitler Köyü sakinleri olarak ilk defa bu kadar uzun süren bir çatışmaya tanıklık ettiğini söyleyen Tahir Yaşar da bir daha köye dönmek istemiyor: “Silah seslerinden dolayı geceleri uyuyamıyorduk. Can güvenliğimiz kalmadığı için köyden göç etmek zorunda kaldık. Benim 100 tane keçim vardı. Onları ahıra kilitlemeye bile zamanım kalmadı. 30 kişi üç odada yatıyoruz.”

Haberin Tamamı İçin:

Şemdinli'de Patlama!

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi Bağlar Köyü Zor Geçit mezrası yakınlarında 2 askeri aracın geçişi sırasında patlama oldu.

Araçlarda maddi hasar meydana geldiği belirtilirken, şehit düşen ve yaralanan asker olup olmadığı henüz öğrenilemedi.

Olay, bugün saat 12.00 sıralarında Şemdinli-Derecik karayolu üzerinde, ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Bağlar Köyü Zor Geçit Mezrası yol ayrımında meydana geldi.

Operasyona giden 2 askeri aracın geçişi sırasında PKK'lılar tarafından önceden yola döşenen patlayıcı, uzaktan kumandayla patlatıldı. Patlamada askeri araçlar isabet aldı.

Patlamanın ardından bölgeye sevk edilen askeri birlikler geniş çaplı operasyon başlattı.

DHA

Haberin Tamamı İçin:

Karayılan'dan Şok Şemdinli İddiası

Kanlı terör örgütü PKK'nın elebaşısı Murat Karayılan, "Dağlıca ve Şemdinli'ye giden yolların büyük bölümü denetimimizde" iddiasında blundu.

PKK elebaşısı ve KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, PKK'nın Şemdinli'de taktik değiştirerek vur-kaç taktiği ile birlikte 'mevzilenme', 'alan hakimiyetini geliştirme' taktiğini uyguladığını söyledi.

Dağlıca'ya giden yolun büyük bir bölümünün PKK'nın denetiminde olduğunu öne süren Karayılan, "Çatışmaların temel sebebi bu" dedi.

Karayılan ANF'ye “PKK Şemdinli’yi ve Çukurca’yı basacaktı da, basamadı” biçimindeki iddia kesinlikle yalandır. PKK’nin nasıl bir planlamasının olduğunu burada söyleyecek değilim ama şunu net söyleyeyim ki şu ana kadar öyle bir planlaması söz konusu olmamıştır" dedi.

Karayılan'ın açıklamaları özetle şöyle:

"Şimdi sınırın 35 km içerisindeki Şemdinli’nin etrafında gerilla vardır. Böylece artık sınır ötesi sınır berisi de hikayeye dönüşmüştür. Zaten gerilla Şemdinli’nin yakın zeminlerinde mevzilenmiş durumdadır. PKK Şemdinli-Rûbarok yolunda denetim kurdu. Gerilla, “gerilla bölgesidir, biz denetim kurarız” dedi. Devlet ise buradaki yol denetimini engellemek istedi ama engelleyemedi. Esas çatışmaların temel nedeni de budur. 3 günden buyana yolu kesmiş durumda. Şemdinli’den bu yola gelen tüm araçları engellemektedir. Sorun sadece Şemdinli değil; mevcut durumda bütün Botan-Zagros alanı söz konusudur. Şitazin ve Oramar eylemi 19 Haziran’da yapıldı. O tarihten bugüne Türk ordusu karadan Oramar’a gitmiş midir? Gidin bunu sorun, karadan 3 bin askerin bulunduğu Dağlıca dedikleri Oramar alanına herhangi bir gidiş olmuş mudur? Olmuşsa nasıl olmuştur?

Bakın, geçen hafta 3 gün boyunca Gever-Oramar hattında çatışmalar yaşandı; 2 skorsky tipi helikopter düşürüldü, 2’si darbe aldı. Bu yoğun çatışmalarla ancak bir konvoy Şitazin’a yarı yarıya darbe alarak ulaşabildi. Bunun dışında bu askeri merkezlere karadan herhangi bir ulaşım olmamıştır. Çünkü o tarihten bu yana Dağlıca’ya giden yol önemli oranda gerillanın denetimindedir. Yine koskoca Cîlo Dağı’nda, Çarçela Dağı’nda, Oramar’ın etrafında herhangi bir devlet denetimi söz konusu olmuş mudur? Hayır. Çünkü uçaklarla ve kobralarla günlerce bir savaş yürütüldü ama girilemedi. Türk ordusu orada püskürtüldü ve şimdi Oramar-Şitazin alanları neredeyse gerillanın kuşatması altındadır."

Haberin Tamamı İçin:

Şemdinli'de 60 PKK'lı Öldürüldü

Şemdinli’de operasyonlar yoğun olarak sürerken Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın önceki gün yapatığı “Gerekli açıklamalar güvenlik birimlerince yapılacak” sözlerinin ardından dün TSK’dan açıklama yapılmaması dikkat çekti.

Bölgede 60’ın üzerinde PKK’lının etkisiz hale getirildiği öne sürüldü. İlçenin üzerinden dün 09.00 sıralarında savaş uçakları alçaktan uçuş yaptı. Yüksekova yönünden gelen uçaklar Şemdinli semalarından geçerek operasyonların yoğun olarak sürdüğü Rüzgarlı, Yiğitler ve Bağlar köyleri ve mezraları üzerinden Kuzey Irak’a yöneldi.

Goman Dağı da top atışına tutuldu.

Sahur vakti, Şemdinli İlçe merkezindeki askeri birliklerde konuşlu olan topçu bataryalarından Goman Dağı ateş altına alındı. Top atışları sabaha kadar sürdü. NTV’nin haberinde bölgede 60’ın üzerinde PKK’lının etkisiz hale getirildiği öne sürüldü. DHA, dün Hakkari’den yola çıkan zırhlı kirpi tipi 30 araca Gençlik Köprüsü mevkiinde mayınlı tuzak kurulduğunu bildirdi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi. Bu saldırının ardından bölgeye sevk edilen özel harekat timlerine yönelik de ikinci bir saldırı düzenlendi. Polis araçlarının geçişi esnasında yola döşenen patlayıcı uzaktan kumandalı düzenekle patlatıldı. Patlamada zırhlı araçlarda bulunan 2 polis yaralandı. Operasyondaki polislere de uzaktan taciz ateşi açıldı. Bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Köylüler: Çatışma hâlâ sürüyor

Şemdinli’de devam eden operasyonlar nedeniyle köylerinden çıkmak zorunda kalan vatandaşlar, iftar saatinde çatışmaların halen devam ettiğini söyledi. Şemdinli’ye bağlı Günyazı köyüne bağlı Yiğitler mezrasından akrabalarının yanına sığınan İbrahim Kaplan, yolların kapalı olduğunu köylerine gönderilmediklerini belirterek “Çatışmalar hala sürüyor” dedi.

Bir evde 24 kişiyiz

Kaplan, Milliyet’e iftar saatinde yaptığı açıklamada “Mezramızda 30-35 haneydik. Çatışma çıkınca çocuklarımızı da alıp Şemdinli’ye geldik. Çatışma yaşanmayan başka köylere de sığınanlar da oldu. Benim ailem 15 kişi burada kardeşimin evi vardı yanına sığındım. Evde şu an 24 kişi kalıyoruz. Kaplan, Kaymakamlığın köylerinden çıkan ailelere kişi sayısına göre para dağıtıldığını belirterek “200 alan var 300 alan var bize 900 lira verdiler. Köyümüze dönemiyoruz. Yollar kapalı göndermiyorlar. Çatışmalar şu an sürüyor, buradan izliyoruz. Dağlar yanıyor ortalık toz duman” diye konuştu.

Haberin Tamamı İçin:

Hükümete koşulsuz destek çağrısı

'Şemdinli'de belli bir alanı, PKK kendisi için egemenlik hakkını kullanabilecek bir alan olarak görmeye başlarsa sonraki aşama, bu alanın genişletilmesi sürecidir' diyen Bahçeli, iç savaş uyarısı yaptı: STK'lar, siyasi partiler hükümete gerekli desteği vermelidir. İktidar yanlış politika uyguladı falan... Memleket elden gittikten sonra iktidar olsa da olur, olmasa da olur.

MHP lideri Devlet Bahçeli, Şemdinli'de yaşananları PKK'nın 'Kurtarılmış topraklar projesi' olarak niteledi. Üniter yapı korunarak verilecek mücadelede, sivil toplumu ve tüm partileri hükümete destek vermeye çağırdı. Bir grup gazeteciyle iftar yemeğinde bir araya gelen Bahçeli, şunları söyledi:

KUZEY SURİYE: Amaçları yaklaşık 600 km sınır teşkil edecek tarzda bir Kuzey Suriye Özerk Kürdistan bölgesi oluşturmak. Türkiye, Suriye'nin bölünmesi, bunun Türkiye'ye yansıması, tüm bunları bütünüyle ele alarak Suriye toprakları üzerinde bir güvenlik kuşağı oluşturmalı. Bu güvenlik kuşağının, muhtemelen kurabilecek olan dört parçalı Kürdistan'ın batı yönünü oluşturan Suriye topraklarındaki Kürt oluşumuna engel teşkil etmesi lazım.

ŞEMDİNLİ ÇAĞRISI: Şemdinli, Türkiye üzerinde oluşturulmak istenen özerk bölge, federal yapı veya tamamen bağımsızlık hedefiyle belirlenmiş olan coğrafyanın önemli bir ucudur. Yani yavaş yavaş halı yıkama, halı temizleme politikası gereği bir yerde kurtarılmış topraklar oluşturma faaliyetinin baştaki kuşağı. Eğer Şemdinli'de belli bir alanı, PKK kendisi için egemenlik hakkını kullanabilecek alan olarak görmeye başlarsa sonraki aşama, bu alanın genişletilmesi sürecidir. Bu da iç çatışmaya götürür. Türkiye, bu alanı kaybederse, sonucu Suriye ve Irak gibi olur.

İÇ SAVAŞ UYARISI: Oradaki bir avuç PKK'lıyı, bütün Kürtler olarak tanımlayıp olayı, iç savaşa doğru sürükleyecekler. Hükümetin bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor. Burayı neye mal olursa olsun, mutlaka halletmesi lazım. Türkiye'nin üniter yapısı ve toprak bütünlüğünü bozmayacak bir hedefle mücadele etmelidir. Bu mücadeleyi halkla paylaştığında da STK'lar, siyasi partiler hükümete gerekli desteği vermelidir. İktidar yanlış politika uyguladı falan... Memleket elden gittikten sonra iktidar olsa da olur, olmasa da olur. Bu arada Kandil operasyonu ihmal edilmemeli. Çünkü arka bahçesi orası.

BARZANİ TEPKİSİ: Sayın Dışişleri Bakanı, Barzani'nin ayağına giderek devletin ağırlığını sıfırlamak gibi bir hataya düşmüştür. Barzani'yi Türkiye'ye davet ederek gerekli talimatları vermek suretiyle hem Türkiye'nin yüklendiği misyonun devamını sağlamalı, hem de Türkiye'nin büyük devlet olma özelliğiyle ağırlığını koruması lazımdı. Irak'ın merkezi yönetimiyle de sıkıntı yaşanmazdı.

KERKÜK ZİYARETİ: Sayın Bakan'ın, Kerkük'ü ziyaret etmiş olması bizi ziyadesiyle memnun eder. Arkası getirilmeli. Rol çalma olarak görmüyorum. Biz normal prosedürü izliyoruz. Irak Büyükelçiliği'ne müracaat ederek vizemizi almaya çalışıyoruz. Vizeyi aldıktan sonra da oraya gideceğiz.

YARIŞTA BEN DE VARIM
- HATAY YORUMU: Dörtyol'daki emniyet mensuplarına yapılan davranış utanç vericidir. Bir milletvekili çocuğunun karşısında gece-gündüz halkın can ve mal emniyetini sağlayan insanları sıraya dizerek, içlerinden birini suçlu gibi arayışı kadar yanlışlık olmaz. AKP'nin yapacağı şey, milletvekilini oğluyla beraber emniyet mensuplarının karşısına çıkartıp özür diletmektir.

 • DANIŞMAN: Danışmanlar şövalyelik yapıyorsa amaç nedir? Bu kavga neden seçime 2 yıl gibi uzun bir süre varken başladı? Türkiye'nin çok önemli sorunları var. İlki terör. Suriye sınırında yaşananlar ortada. Ayrıca ekonomik kriz öngörülüyor. Birden bire bu tartışma ortaya çıkıyor. Türkiye'nin krizleri, sorunları ve gündemi üzerine güllü bir şal örtülüyor. Tavsiyem, Cumhurbaşkanı ile Başbakan bir çok dostlarının huzurunda iftar yemeği yiyerek aradaki dostluğu perçinlesinler.
Haberin Tamamı İçin:

Şemdinli 11 gündür uykusuz

Çatışmaların 11. gününde Şemdinli'de hareketlilik sürüyor. Önceki gece ilçe merkezinde emniyete saldıran PKK dün de mayınlı tuzaklarla 3 askeri araca saldırdı.

Hakkâri’nin Şemdinli ilçesinde çatışmalar devam ediyor. Dün de Şemdinli’ye bağlı Zorgeçit mezrasında askeri araçların geçişi sırasında mayın patladı, patlamada 3 askeri araç isabet aldı. Savaş uçakları Goman dağlarındaki PKK kamplarını bombalarken top atışları da gün boyunca devam etti. Operasyonların 11. gününde çatışmalar ilçe merkezine de sıçradı. PKK ’lılar, önceki akşam Emniyet lojmanlarına ve Tekeli karakoluna taciz ateşi açtı, güvenlik güçleri anında karşılık verdi. Savaş uçakları sabah saatlerinde PKK kamplarını bombalarken, çatışmalar sırasında Bağlar Köyü’ne bağlı Muş mezrasında yangın çıktı.

İlçe merkezinde taciz ateşi

Şemdinli’de Bağlar Köyü’nün Zorgeçit mezrasında dün 3 askeri aracın geçişi sırasında patlama oldu. PKK tarafından önceden yola döşenen patlayıcılar Saat 12.00 civarında Şemdinli-Derecik karayolu üzerinde askeri araçların geçişi sırasında patladı. Patlama ilçe merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Bağlar Köyü-ZorGeçit Mezrası yol ayrımında meydana geldi. Patlamada 3 askeri araç hasar gördü. Patlamada ölü veya yaralı olup olmadığı konusunda askeri yetkililerden bir açıklama gelmedi.
Şemdinli’de önceki akşam saat 21:15 civarında ise ilçe merkezinde bulunan emniyet binasına uzun namlulu silahlarla taciz ateşi yapıldı. 2 kişi tarafından yapılan ve yaklaşık 5-6 dakika süren saldırıya güvenlik güçleri anında karşılık verdi. Akşam saatlerinde yapılan bu saldırı sırasında sokakta bulunan siviller paniğe kapılarak evlerine kaçtı. Güvenlik güçleri şehir merkezine aydınlatma fişeği atarak saldırının geldiği yönü tespit etmeye çalıştı. Daha sonra Özel Harekât polisleri ilçe merkezinde operasyonlar başlattı.

Top atışıyla karşılık

Günyazı köyüne bağlı Tekeli karakoluna da akşam 21.30 civarında taciz ateşi açıldı. Güvenlik güçlerinin karşılık vermesi üzerine kısa süreli çatışma çıktı.
Çatışmaların yoğun olarak yaşandığı Goman dağı top atışına tutuldu. Şehir merkezinden sesleri duyulan top atışları gecenin geç saatlerine kadar devam etti. Dün sabah erken saatlerde ise Şemdinli semalarından alçak uçarak operasyonların yoğun olduğu Rüzgarlı, Yiğitler ve Bağlar köyü yönüne hareket eden uçaklar bölgedeki PKK kamplarını bombaladı.

Yine yol kestiler

Önceki akşam 19. 30 civarında Hakkâri-Yüksekova karayolunun PKK tarafından kesildiği belirtildi. Çatışmaların yoğun olduğu Efkar dağları yakınındaki bu karayolunu araç trafiğine kapatan PKK , bir süre kimlik kontrolü yaptı ve güvenlik güçlerinin müdahalesi üzerine olay yerinden uzaklaştı.
Bu arada Şemdinli ilçesine 12 kilometre mesafede bulunan Bağlar (Nehri) Köyü’ne bağlı Muş mezrası kırsalında operasyonlar sırasında yangın çıktı. Kurumuş otların alev alması ile başlayan yangın bağlara ve ekili alanlara zarar verdi. Yangının barınaklarda da hasara neden olduğunu söyleyen köylüler mezrayı tamamen boşalttı. Mezra sakinlerinden Halit Güngör yaşadıklarını şu şekilde anlattı: “Ben ve çocuklarım tüm imkanlarımızı zorlayarak burada kalmaya çalıştık. Bağ, bahçe ve hayvanlarımızı bırakıp gidemiyorduk. Ancak gördüğünüz gibi yangın her şeyimizi aldı. Her şeyimiz bu yangınla beraber kül oldu. Artık köyde kalmam için hiçbir sebep yoktu. Ben de köyümü bırakıp geldim.”

CHP heyet gönderiyor

Çatışmaların dinmemesi üzerine CHP de Şemdinli’ye milletvekillerinden oluşan bir heyet yollama kararı aldı. Dört kişiden oluşan inceleme heyetinde Isparta milletvekili Ali Haydar Öner, Adıyaman milletvekili Salih Fırat, İzmir milletvekili Alaattin Yüksel ile Gaziantep milletvekili Mehmet Şeker bulunuyor. Bu akşam Şemdinli’de olması planlanan heyet, geceyi şehir merkezinde geçirdikten sonra bölgede inceleme yapıp rapor hazırlayacak.

Haberin Tamamı İçin:

Tepeye Ağır Silah Koyarken Öldürüldüler

Hakkâri Şemdinli'deki operasyonlar sürüyor.

Güvenlik güçleri, Derecik Kırsalı'nda teröristlerin bir tepeye ağır silahlar yerleştirmeye çalıştığını tespit etti.

Tepeye yapılan operasyo...

Haberin Tamamı İçin:

'Hükümet Askeri Seçeneği Askıya Aldık Desin'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu'nun Şemdinli isyanı

Kılıçdaroğlu, ''Şemdinli'de olup bitenler konusunda kamuoyuna hiç bir açıklama yapılmış değil, gazetelerden öğreniyoruz'' dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin Nükleer Karşıtı Platformu'nun Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde kurduğu çadır kampı ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Şemdinli'de yaşanan bazı olaylar var. Bununla ilgili bir değerlendirme yapabilir misiniz?'' şeklindeki soru üzerine Kılıçdaroğlu, ''Şemdinle'de nelerin olup bittiği konusunda Türkiye'de kamuoyuna hiç bir açıklama yapılmış değil. Gazetelerden öğreniyoruz. Gazetelere Şemdinli'de yaşanan olaylardan dolayı ambargo uygulandığı da ifade ediliyor'' dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Bahçeli'den Hükümete Destek

MHP Lideri Bahçeli, terörle mücadele konusunda hükümete destek verdi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den hükümete terörle mücadele konusunda destek geldi.
Devlet Bahçeli, "Hükümet terörle mücadele etmeli, STK'lar ve siyasi partiler buna destek vermelidir." dedi.
Bahçeli, Suriye'nin kuzeyindeki gelişmeleri de değerlendirdi.
Şemdinli'de operasyonlar sürüyor, terör örgütü kıskaçta...
Operasyonlara ve hükümetin terörle mücadelesine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den destek geldi.
Bahçeli, "Hükümet Türkiye'nin üniter yapısı ve toprak bütünlüğünü bozmayacak bir hedefle mücadele etmelidir. Bu mücadeleyi halkla paylaştığında da stk'lar, siyasi partiler hükümete gerekli desteği vermelidir. İktidar yanlış politika uyguladı falan demek hatalı. memleket elden gittikten sonra iktidar olsa da olur, olmasa da olur."
Bazı gazetelere açıklamalarda bulunan Bahçeli, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütünün girişimlerini de değerlendirdi.
Devlet Bahçeli, Suriye'de güvenlik kuşağı oluşturulmasını istedi.
Bahçeli, "Türkiye, Suriye'nin bölünmesi, bunun Türkiye'ye yansıması, tüm bunları bütünüyle ele alarak Suriye toprakları üzerinde bir güvenlik kuşağı oluşturmalı. Bu güvenlik kuşağının, muhtemelen kurabilecek olan dört parçalı kürdistanın batı yönünü oluşturan suriye topraklarındaki kürt oluşumuna engel teşkil etmesi lazım."

Haberin Tamamı İçin:

Hakkari'de Çok Miktarda Patlayıcı Ele Geçirildi

2 kilo 300 gram A4 plastik patlayıcı, 1 kilogram amonyum nitrat, 25 metre kablo, 4 adet kaleşnikof marka silaha ait şarjör ve 120 adet fişek...

Hakkari'de güvenlik güçlerince yürütülen çalışmalarda çok miktarda patlayıcı madde ele geçirildi.

Hakkari Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, vatandaşların verdiği bilgiler doğrultusunda, halkın can ve mal güvenliği için İl Jandarma Komutanlığı'nca çalışma başlatıldığı belirtildi.

Haberin Tamamı İçin:

CHP heyeti Şemdinli'de

CHP heyeti Şemdinli'de

Azer DEMİR

ŞEMDİNLİ - CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker ve Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner, Hakkari’deki inceleme ve görüşmelerini ardından sabah saatlerinde Şemdinli İlçesi’ne geldi.

CHP heyeti ilk olarak Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre’yi makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Burada heyet adına gazetecilere CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel açıklama yaptı.

Şemdinli’de yaklaşık 14 gündür çatışmaların sürdüğüne dikkat çeken Yüksel, çatışmalarla ilgili henüz bir resmi açıklama yapıladığını hatırlattı. Burada olanlarla ilgili bilgi almak için Belediye Başkanı Töre ile görüşeceklerini belirten Yüksel, "Buradaki çatışmalarla ilgili net bilgiler olmadığı için Genel Başkanımız sayın Kılıçdaroğlu bizi görevlendirdi. Biz dün Hakkari’de görüşmeler yaptık. Vatandaşları dinledik. Herkesin tek isteği barışın sağlanıp akan kanın durmasıydı" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

Şemdinli'de 115 Terörist Etkisiz Hale Getirildi

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Şemdinli' de yürütülen operasyonlarda 23 Temmuz' dan itibaren 115 terörist etkisiz hale getirildi" dedi

ORDU'da izlenimlerini sürdüren İçişleri Bakanı İdris naim Şahin geceyi geçirdiği Ünye İlçesi'nde terör saldırısı ile ilgili açıklama yaptı. Terör örgütü ile çıkan çatışmada 6'sı asker 2'si geçici köy koruyucusunun şehit olduğunu belirten Bakan Şahin, "Çatışmalar saatlerce sürmüştür. Sabah saatlerinde yapılan arama tarama neticesinde de 2'si kadın toplam 14 bölücü terör örgütü etkisiz hale getirilmiştir" dedi.

Ordu'nun Ünye İlçesi'nde ki Atik Otel'de geceyi geçiren ve öğleden sonra odasından ayrılarak Fatsa gitmek üzere dışarıya çıkan İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Hakkari Çukurca'daki saldırıları değerlendirdi. Şehitlerin yakınlarına başsağlığı yaralılara acil şifalar dileyen Bakan Şahin, eş zamanlı olarak askeri birliklere saldırı olduğunu dile getirdi. Bakan Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü:"Dün gece bölücü terör örgütü tarafından Hakkâri merkez ilçeye bağlı Geçimli Karakolumuza ve onun yakınındaki üst bölgesine ve yine Hakkâri bölgesindeki askeri birliklerimize gece saat 22.00 sıralarında eş zamanlı olarak saldırı gerçekleşmiştir. Bu saldırının karşılığı, güvenlik güçlerimiz tarafından anında verilmiştir. Saatler süren çatışmalar sonucunda 6 askerimiz ve 2 geçici köy korucumuz şehit edilmiştir. Bu saldırının ardından sabah saatlerin de yapılan arama tarama neticesinde 14 bölücü terör örgütünün etkisiz hale getirildiği belirlenmiştir. Silahları ile birlikte ele geçirilen teröristlerin ikisi kadındır. Kalaşnikoflar, el bombaları, roket atarlar ele geçirilmiştir. Yine Hakkâri’nin Şemdinli bölgesinde 23 Temmuz tarihinden itibaren yol kesme ve yol kesilen bölgenin etrafına çok miktarda döşendiğini değerlendirdiğimiz mayınlama faaliyetleri devam etmektedir. Buna karşılık güvenlik güçlerimiz olası mayınlama çalışmalarını dikkate alarak tedbirli bir şek ilde o bölgede faaliyetlerini sürdürmüşlerdir"

"23 TEMMUZ'DAN İTİBAREN 115 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ"

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, terör örgütü ile çatışmaların devam ettiğini belirterek, "23 Temmuz itibari ile gerçekleşen sıcak temasın sonucunda 115 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Çoğunlukla havadan müdahale sürdürülmüştür. Yine terör örgütü militanlarının Kuzey Irak tarafına kaçmamaları için güvenlik güçlerimiz tarafından tedbirler alınmıştır. Bölücü terör örgütünün ülkemizi bölme amaçlı hain gayretleri zaman zaman yoğunlaşmaktadır. 2012 yılını kendilerine göre bir milat yılı olarak belirlediklerini istihbari bilgiler nedeni ile biliyoruz ve bunun için zaman zaman ölümü göze alan fedai tarzı eylemlere başvurmaktalar. Hem Şemdinli hem de Hakkâri geçimli bölgesindeki örgüt saldırıları bunu göstermektedir. Ama güvenlik güçlerimiz istihbarat ve tecrübe gerçeklerini dikkate alarak hem malzeme, araç gereç, silah yolunu hem de personel yolunda bölgede gerekli takviyeleri yaptıkları içinde bölücü terör örgütü önemli zayiatlar vermiştir" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DE ZAAF ALANI OLUŞTURMAK İSTİYORLAR"

Haberin Tamamı İçin:

Oğlum Şemdinli'de asker, bilginiz var mı?

Şemdinli’deki operasyonlar iki haftadır devam ederken, çocukları burada askerlik yapan ailelerin yürekleri ağızlarında. Çocuklarıyla haberleşemeyen bazı aileler Şemdinli’den bir telefon numarasını rasgele çevirip soruyor: Oğlum orada asker. Neler oluyor, bilginiz var mı?

Şemdinli tarihinin en büyük çatışmasına tanıklık ederken, burada askerlik yapan çocuklarından haber alamayan asker aileleri çaresizlik içinde. Bilgi alamayınca doğrudan Şemdinli telefon kodunu tıkladıktan sonra herhangi bir numarayı çevirenler oluyor. Böyle bir telefon alan bir Şemdinli sakini, yaşadıklarını şöyle anlatıyor:
“Bir hafta önce telefonum çaldı. Telefonu açıp ‘Alo’ dedim. İlk etapta karşı taraftan ses gelmedi. Sonra ben de Kürtçe ‘Kimsin’ dedim. Kısa bir sessizlikten sonra duyduğum ilk soru şu oldu, ‘Oğlum Şemdinli’de asker, haberiniz var mı?’ Doğrusu çok şaşırdım. Ne cevap vereceğimi bilemedim. Sonra aile kendisini tanıttı. Rize’den arıyorlarmış. Oğulları Şemdinli’de askerlik yapıyormuş. Kendisinden haber alamayan aile Şemdinli’de yaşananları bizden öğrenmek istemiş ve rasgele numaramızı çevirerek bizi aramış. Aile daha sonra bana, ‘Orada durumlar nasıl? Çatışmalar devam ediyor mu, medya Şemdinli hakkında pek bilgi vermiyor, sizce kaç asker hayatını kaybetti?’ gibi sorular sordu. Olan biten her şeyi olduğu gibi aileye aktarmayı düşündüm. Ama sonra bunun yanlış olduğunu anladım. Burada her şeyin normal olduğunu ve medyanın operasyonları abarttığını söyledim. Çünkü aileyi teselli etmek istedim. Doğrusu onlar da pek inanmadı.”

Haberin Tamamı İçin:

Canlı Kalkan Olmak İçin Şemdinli'ye Gittiler

Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, canlı kalkan olmak için çatışmaların yoğun şekilde devam ettiği Hakkari'nin Şemdinli ilçesine gitti.

Batman, Siirt ve Diyarbakır'dan gelen Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri Van'da bir araya geldi. Van Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri ile bir araya gelen yaklaşık 40 kadın, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) önünden 4 minibüsle Hakkari'nin Şemdinli ilçesine gitmek üzere yol çıktı. Barış Anneleri İnisiyatifi üyelerinin Şemdinli ilçesindeki Goman Dağı'n...

Haberin Tamamı İçin:

Hakkari ve Şırnak'ta çatışma

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi’nin Güzelkonak Köyü’nde bulunan Güzelkonak Jandarma Karakolu'na PKK’lı teröristlerce taciz ateşi açıldı. Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'ndeki Büyük Kato Dağı'nda ise devriye görevi yapan askeri araçlar, PKK'lıların roketatar ve uzun namlulu silahlı saldırısına uğradı. Her iki olayda da askerlerin karşılık vermesiyle çıkan çatışmalar devam ediyor.

Şemdinli-Yüksekova Karayolu üzerinde bulunan ve Şemdinli'ye 20 kilometre uzaklıktaki Güzelkonak Jandarma Karakolu'na saat 19.45 sıralarında bir grup PKK’lı tarafından ateş açıldı. Töreristlerin açtığı ateşe, güvenlik güçleri anında karşılık verdi. Bölgede silah sesleri bir saati aşkın süre devam etti, teröristlerin bulunduğu bölgeler yaylım ateşini tutuldu.

Hakkari Valisi Orhan Alimoğlu, jandarma karakoluna uzaktan taciz ateşi açıldığını, herhangi bir can kaybı ve yaralının olmadığını söyledi. Vali Alimoğlu, bölgede operasyonların sürdürüldüğünü bildirdi.

KATO'DA ASKERİ ARACA SALDIRI

Haberin Tamamı İçin:

Kato Dağı'nda Askeri Araca Roketatarlı Saldırı Düzenlendi

Şırnak'ın Beytüşşebap İlçesi'ndeki Büyük Kato Dağı'nda devriye görevi yapan askeri araçlar, PKK'lıların roketatar ve uzun namlulu silahlı saldırısına uğradı. Zırhlı araçlarda bulunan askerlerin karşılık vermesiyle çıkan çatışma devam ediyor

Beytüşşebap yakınlarındaki Büyük Kato Dağı Sinekli Meydan mevkiinde devriye görevi yapan kirpi denilen zırhlı araçlar, saat 19.00 sıralarında, teröristlerin roketatarlı ve uzun namlulu silahlı saldırısına uğradı. Zırhlı araçta bulunan askerlerin de karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Yaklaşık 20 dakika süren çatışma bölgesine, havadan skorsky tipi helikopterlerle takviye birlikler gönderildi. Havanın kararmasıyla birlikte sarp kayalık ve ormanlık alana kaçan PKK'lıların etkisiz hale getirilmesi amacıyla havadan ve karadan operasyon ...

Haberin Tamamı İçin:

'Şemdinli Böyle Çatışma Görmedi'

HAKKARİ’nin Şemdinli İlçesi’nde 23 Temmuz’dan bu yana süren çatışmalar ile ilgili konuşan Belediye Başkanı BDP’li Sedat Töre, PKK’nın 1984’te ilk eylemi ilçeye yönelik gerçekleştirdiğini, halkın bugüne kadar çok çatışmaya tanık olduğunu ilk kez mevzi çatışmasına tanık olduklarını söyledi.

Amerika’nın Sesi Kürtçe Bölümü’nün sorularını yanıtlayan Başkan Töre, PKK’ya karşı devam eden askeri operasyonlar nedeniyle yörede bazı köylerin boşaltıldığını öne sürdü. Başkan Töre, Şemdinli semalarından dün sabah geçen savaş uçaklarının çatışma bölgesine yöneldiğini anlatırken şöyle dedi:

"Çatışma bölgesi 500 kilometrekareye yakın bir alan diyebiliriz. Bu alanda 11-12 köy var. Şu anda köylerdeki 50-60 hanede oturanlar Şemdinli ilçe merkezindeki bulunan akrabalarına yerleşmiş durumda. Diğer kısmı da çatışma bölgesine daha uzak köylere yerleşmiş. Genel itibariyle ilçe merkezine giriş-çıkışta bir problem yok. Fakat ilçe merkezinin 1 kilometre güneyindeki çatışma alanına giriş- çıkış tamamen yasak. BDP ve CHP heyetleri de geldi, çatışma bölgesine girip incelemelerde bulunmak istedi. Çatışmaların sürdüğünden güvenlik güçlerince engellendiler."

Şemdinli Belediye Başkanı Sedat Töre, Şemdinli’nin 15 Ağustos 1984 tarihinde PKK’nın ilk silahlı saldırısını gerçekleştirdiği yer olarak bilindiğini hatırlatırken, şöyle devam etti:

Haberin Tamamı İçin:

'Kürtçe Bilen Polis İstiyoruz'

Şemdinli halkının istekleri arasında, güven ve diyalog için Kürtçe bilen polis ve yönetici, iş sahaları, tecrübeli öğretmen, sağlık memuru, yüzme havuzuyla oyun alanları yer alıyor.

Şemdinli’ye 150 militanla sızma planı yapan ancak güvenlik güçleri tarafından püskürtülen PKK’nın huzur bozduğu ilçede vatandaşların bambaşka bir gündeminin olduğu ortaya çıktı.İlçede halka kulak veren STAR, farklı bir Şemdinli gündemiyle karşılaştı. Terörle gündeme gelmek istemeyen ve PKK’ya boyun eğmeyen vatandaşlar yerel yöneticilere dert anlatamamaktan yakınırken, bölgede görev yapan güvenlik güçlerinin Kürtçe bilmesiye karşılıklı güvenin daha da artacağını vurguluyor.

İlçe halkı örgütten rahatsız

İlçe merkezinde kapısını çaldığımız her esnaf PKK’nın yaptığı eylemlerden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi ancak isimlerinin ve fotoğraflarının gazetede yayınlanmasını istemedi. 9 Kasım 2005’teki eski PKK’lı Seferi Yılmaz’a ait Umut Kitapevi’nin bombalanmasının ardından bu kez PKK’ya karşı yürütülen operasyonlarla gündeme gelmesine tepkililer. İsminin açık yazılmasını istemeyen B.K. “Burada örgütün yaptığı bazı sıkıntılar var. Ama bunları dile getirecek cesaretli birileri yok. Çünkü örgütün kurduğu bir korku mekanizması var. Devletin burada varlığını çok iyi şekilde ortaya koyması gerekiyor” dedi. Örgütün ilçeyi ele geçirme yönündeki eylemini sorduğumuz B.K., “Bunlar tamamıyla hayal ürünü şeyler. Şemdinli’de bugüne kadar dağa giden sayısı çok az. Çünkü ilçe halkı örgütten rahatsız. Örgüt kendi sempatizanları ile ilçede bir dedikodu yayıyor ve buna herkes inanıyor. Bir kişi ‘Yarınkepenkler kapanacak’ diye laf dolaştırıyor ertesi gün kepenkler kapanıyor. Kimse niye kapattığını da bilmiyor.”

Öğretmen PKK’ya şikayet ediliyor

S.S isimli vatandaş, PKK’nın her türlü olaya müdahale ettiğini belirterek tanıklık ettiği olayı şöyle anlatıyor: “Okulda yaramazlık yapan öğrenciye öğretmeni bir tokat atıyor. Bu öğretmen ertesi gün PKK’ya şikayet ediliyor ve ifadesi alınıyor. Buna benzer birçok örnek verebilirim. Esnaf zaten kan ağlıyor. İş yok güç yok. Biri size haksızlık ediyor. Karşı çıktığınızda hemen ‘seni örgüte şikayet ederim’ diye tehdit ediliyor. Şemdinli’de birçok olay mahkemeye gitmeden örgüt tarafından çözülüyor” dedi. L.B. isimli şahıs ise, PKK’nın Kürtlerden çok dış ülkelere hizmet ettiğini ifade ediyor.

ŞEMDİNLİ HALKI NE İSTİYOR?

Vatandaşlar yetkililere ulaştırılmasını istediği taleplerini şöyle sıraladı;

 • Karşılıklı güven için diyaloğa açık yönetici (Belediye Başkanı, Kaymakam, Emniyet Müdürü, Milli Eğitim Müdürü, Tarım Müdürü) istiyoruz

 • Yol, su, elektrik gibi hizmetleri kesintisiz almak istiyoruz.

 • Futbol sahası, yüzme havuzu, çocuk oyun parkları ve bahçeleri gibi sosyal tesisler istiyoruz.

 • Devlet tarafından verilen yardımlar bizi tembelleştiriyor. Bu paraların iş sahalarına yönlendirilmesini istiyoruz.

 • İşadamlarımızdan bölgeye yatırım yapmalarını beklerken, çalışmak için batıya göç etmek zorunda kalmak istemiyoruz.

 • Yeni mezun öğretmen değil tecrübeli öğretmenler bekliyoruz.

 • Sağlık hizmetleri için doktor sayısının arttırılmasını istiyoruz.

 • Halkla çabuk ve kolay diyalog için Kürtçe bilen polis istiyoruz.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Abdullah ÖcalanAdalet ve Kalkınma PartisiAhmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanBaşbakan YardımcısıBeşer EsadBeşir AtalayBülent ArınçCumhuriyet Halk PartisiDarbeDiyarbakırHakkariHatayHayati YazıcıIrakİranİzmirKemal KılıçdaroğluKilisMersinMilliyetçi Hareket PartisiMuşÖğretmenPolisSavaşŞehitŞırnakStar tvSuriyeTercihTerörTöreTunceliTürk Silahlı KuvvetleriTwitterVanfutbololayoyunroketşeker
Görüş Bildir