CHP'den Yayın Yasağına İtiraz

 > -

CHP'den Yayın Yasağına İtiraz

CHP, Reyhanlı'daki katliamın ardından basına getirilen yayın yasağına itiraz etti.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Reyhanlı’da 11 Mayıs günü meydana gelen patlamaların ardından yayın yasağı getirilmesine itiraz etti. Tanal, itiraz dilekçesinde yayın yasağının kaldırılmasını talep etti.

Tanal, Ankara Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesine Reyhanlı Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesine sunulmak üzere ve Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesine gönderilmek üzere yaptığı başvuruda, 11 Mayıs 2013 günü Reyhanlı’da yaşanan olaylar hakkında görsel, yazılı ve internet yayın organları tarafından olaylara ilişkin yazılı, sesli ve görsel haber yayınlanmasını yasaklayan Reyhanlı Sulh Ceza Mahkemesinin kararının kaldırılmasını istedi.

İtiraz dilekçesinde, vatandaşların Reyhanlı’da yaşanan olaylar, ölü ve yaralılar hakkında net ve açık bir bilgiye ulaşamaz hale geldiği belirtilerek, “ Ulusal yayının yasaklanması neticesinde yabancı basından ve duyumlardan gelen ne derece doğru olduğu bilinmeyen haberler ülkede kaos ortamı yaratmıştır. Halkın olay hakkında haber alma, bilgi edinme hakkı engellenmiştir. Mahkemenin almış olduğu yayın yasağı kararı ceza hukukunda ölçülülük ilkesine aykırıdır. Bu karar adeta hükümet aleyhine haberlerin ve olayların kamuoyundan kaçırılmasını amaç edinmiştir ” denildi. (ANKA)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AnkaraCumhuriyet Halk PartisiİstanbulReyhanlıolay
Görüş Bildir