Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

CHP'den Sosyalist Enternasyonal Açıklaması

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

CHP'den Sosyalist Enternasyonal Açıklaması

CHP'den Sosyalist Enternasyonal Açıklaması

Sosyalist Enternasyonal (SE) ve CHP ile ilgili olarak medyada yer alan iddialar üzerine halen SE Konsey toplantısı için Lizbon'da bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran bir açıklama yaptı.

Oran açıklamasında, "Partimiz aleyhine yapılmış olan dayanaksız başvuruların hiçbirisi Sosyalist Enternasyonal'de bir karşılık bulmadığı gibi partimizin Sosyalist Enternasyonal'den ayrılması veya hakkında yaptırım uygulanması kesinlikle söz konusu değildir" dedi.

Oran, özellikle basında SE'ye CHP aleyhine yapılan başvurularla ilgili yanlış bilgi içeren haberler yayınlanması üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Sosyalist Enternasyonal'in tüzüğüne göre SE Etik Komitesi'nin üyelerin etik kodlara uygunluğunu ve üyelik durumlarını denetleyerek bunun hakkında karar verme yetkisine sahip olduğunu belirten Oran, "Etik kodlara aykırılık iddiasıyla herhangi bir kişi Enternasyonal'e başvurabilir" dedi.

Oran'ın açıklaması şöyle: "CHP, Sosyalist Enternasyonal'in ve evrensel sosyal demokrasinin temel ilke ve kurallarına bütünüyle uygun davranan, milyonu aşkın üyesi ve 90 yıllık tarihiyle, Sosyalist Enternasyonal’in en köklü ve güçlü üyelerinden biridir. Avrupa bölgesindeki en büyük sosyal demokrat örgütlerden biri olan partimiz, sosyal demokrasinin evrensel ilkeleri ışığında demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelesine devam etmektedir.

Kılıçdaroğlu, oyların yüzde 87'si ile seçildi. Bu durum Sosyalist Enternasyonal üyesi partiler tarafından takdir ile karşılanmaktadır. Nitekim Güney Afrika'da yapılan seçimlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kullanılan oyların yüzde 87'sini alarak Başkan Yardımcılığı görevine seçilmiş, gösterilen yüksek destek ve teveccüh de partimize duyulan güvenin somut bir göstergesi olmuştur. Bu güven bugün de devam etmekte, Başkanlık Divanından sonra Sosyalist Enternasyonal’in en önemli komitesi olan Etik Komite'ye de yine bir CHP'li aday gösterilmektedir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiKemal KılıçdaroğluLizbonUmut Oran
Görüş Bildir