Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

CHP'den Oylamaya Saatler Kala Dilekçe

Anasayfa > Gündem

CHP'li Mahmut Tanal, Yüce Divan oylaması için girilecek olan kabinin içerisinde fotoğraf çekimini sağlayacak cihazların yasaklanmasını istedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, 4 eski bakan ile ilgili Genel Kurul'da yapılacak olan Yüce Divan oylaması öncesi 'Ak Parti'nin kendi milletvekillerinden kullandıkları 'gizli' oyun fotoğrafını çekmelerini istediği ve/veya 'evet' yazan pusulaların parti yönetimine iletilmesini istediği' şeklinde iddialar üzerine TBMM Başkanlığı'na dilekçe verdi.

Tanal dilekçesinde, 'Bir Milletvekilinin kullandığı gizli oyu, cep telefonu ve/veya başka bir cihaz aracılığı ile çekerek mensubu olduğu parti yönetimine sunması hem bir Milletvekilinin hem de Parlamento'nun saygınlığını ortadan kaldıracaktır' ifadelerine yer verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın iddialar üzerine TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesi şöyle; 'Adalet ve Kalkınma Partisi yönetiminin işbu dilekçeme konu oylamada herhangi bir fire vermemek için kendi Milletvekillerinden kullandıkları 'gizli' oyun fotoğrafını çekmelerini istediği ve/veya 'evet' yazan pusulaların parti yönetimine iletilmesini istediği şeklinde iddialar bulunmaktadır. Bu iddialar nezdinde gerek TBMM İçtüzüğün 112/3'üncü maddesi gereğince ‘Görüşmeler tamamlandıktan sonra komisyon raporu Genel Kurulca gizli oyla karara bağlanır’ ve bilindiği üzere Türkiye'de ilk defa 16 Şubat 1950 senesinde uygulanmaya başlanan ve demokrasinin en önemli unsurlarından birisi olan 'gizli oy ilkesi' oy verenin iradesini serbestçe ve her türlü baskıdan uzak biçimde ortaya koymasını sağlamaktadır. Bir Milletvekilinin kullandığı gizli oyu, cep telefonu ve/veya başka bir cihaz aracılığı ile çekerek mensubu olduğu parti yönetimine sunması hem bir milletvekilinin hem de Parlamento'nun saygınlığını ortadan kaldıracaktır. İşbu yukarıda arz ve izah olunan gerekçelerle TBMM Genel Kurul'unda düzenlenecek Yüce Divan oylamasında Parlamento üyelerinin; 'oylama kabini içerisinde' fotoğraf çekimini sağlayacak cep telefonu, kamera, fotoğraf makinası gibi herhangi bir cihaz bulundurması ve kullanmasının yasaklanmasını saygılarımla arz ve talep ederim.'

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?