Millilik Dersi CHP'nin Boyunu Aşar

-

CHP'den 'Meclis toplansın' çağrısı

CHP'den 'Meclis toplansın' çağrısı

*CHP Parti Sözcüsü Koç,''TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırma kararı aldık'' dedi.**

CHP MYK Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, genel merkezde düzenlediği basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.
Koç, MYK olarak son günlerde yaşanan gelişmeler ışığında terör ve Suriye'deki olayları değerlendirmek üzere TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırma kararı aldıklarını bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

CHP'nin Çağrısına AKP'den Yanıt

CHP'nin Çağrısına AKP'den Yanıt

CHP'liler "Meclis olağanüstü toplansın" demişlerdi.

CHP'nin Hakkari'deki terör saldırısının ardından yaptığı "Meclis olağanüstü toplansın" çağrısına AK Parti'den ilk yanıt geldi. AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, twiter hesabından verdiği yanıtta, "İmzaları toplayıp gerekçelerini Meclis'e versinler bakalım. Panik havasına gerek yok. Panik havası terör örgütünün propogandasına yarar" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

CHP, Meclis'i 14 Ağustos'ta Toplantıya Çağırdı

CHP, Meclis'i 14 Ağustos'ta Toplantıya Çağırdı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Jet Yanıt

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Jet Yanıt

Başbakan Erdoğan'ın "Meclis'e gelmeyeceğiz" açıklamasına CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan yanıt geldi. Kılıçdaroğlu, "Terör olayları ile ilgil...

Haberin Tamamı İçin:

'Başbakan Gelmezse Kendi Bilir'

'Başbakan Gelmezse Kendi Bilir'

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Meclis'in Toplantı Duyurusu Bugün Yapılacak

Meclis'in Toplantı Duyurusu Bugün Yapılacak

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP'nin, Meclis'in erken toplanmasına ilişkin başvurusu ile ilgili açıklama yaptı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP'nin, Meclis'in erken toplanmasına ilişkin başvurusu ile ilgili, ''Anayasa ve İçtüzük'teki çerçeve açısından konunun değerlendirmesini yaptık. Bilinen usuller çerçevesinde gerekli duyuruların yapılması gerekiyor. Zannediyorum, 14 Ağustos günü toplansın diye, bu duyuruyu bugünden itibaren yapacağız'' dedi.

Çiçek, TBMM'de gazetecilerin, Meclis'in olağanüstü toplanmasına ilişkin CHP'nin başvurusuyla ilgili sorularını yanıtladı.

Geçmiş uygulamaları da dikkate alarak konuyu Anayasa ve İçtüzük çerçevesinde değerlendirdiklerini kaydeden Çiçek, şöyle devam etti:

"1982 Anayasası yürürlüğe girdikten sonra 30'un üzerinde olağanüstü toplantı talebi olmuş. Dolayısıyla Anayasa ve İçtüzük açısından yapılması gereken neyse, geçmiş uygulamaları da dikkate alarak onu yapmaya çalışacağız. Konunun biz Anayasa ve İçtüzük'teki çerçeve açısından değerlendirmesini yaptık. Bilinen usuller çerçevesinde gerekli duyuruların yapılması gerekiyor. Zannediyorum, 14 Ağustos günü toplansın diye bu duyuruyu bugünden itibaren yapacağız. Bizim yapacağımız iş belli bu konularda. Dediğim gibi geçmişte 30'dan fazla örneği var."

Haberin Tamamı İçin:

TBMM 14 Ağustos'ta Toplanıyor

TBMM 14 Ağustos'ta Toplanıyor

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP'nin, Meclis'in olağanüstü toplanmasına ilişkin başvurusu üzerine, TBMM Genel Kurulu'nun, 14 Ağustos Salı günü saat 15.00'de toplanması için çağrıda bulundu.

Çiçek, parti gruplarına gönderdiği “Olağanüstü toplantı çağrısı” yazısında, şu ifadelere yer verdi:

Haberin Tamamı İçin:

Meclis Toplanabilecek Mi?

Meclis Toplanabilecek Mi?

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, CHP'nin başvurusu üzerine Meclis Genel Kurulu'nun 14 Ağustos salı günü toplanması için çağrıda bulundu. Ama CHP'nin girişimi hem iktidar partisi hem de MHP ile arasının daha da açılmasına neden oldu. Şimdi merak edilen 14 Ağustos günü o toplantının başlaması için yeterli sayının bulunup bulunamayacağı.

AK Parti gelmem diyor, CHP geri adım atmıyor. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, CHP'nin başvurusu üzerine meclisi 14 Ağustos salı günü saat 15:00'te olağanüstü toplantıya çağırdı. Çağırdı ama tartışma bitmedi.
Çağrı sadece hükümet ile değil; MHPp ile de karşı karşıya getirdi CHP'yi.
Şimdi merak konusu 14 Ağustos günü o toplantının yapılıp yapılamayacağı. Çünkü toplantının başlaması için 184 milletvekilinin genel ku...

Haberin Tamamı İçin:

CHP’nin olağanüstü toplantı çağrısı yaptığı TBMM ‘aç-kapa’ yapacak

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP’nin terör ve Suriye konulu genel görüşme yapılması için Meclis’in olağanüstü toplanması yönündeki başvurusu üzerine parti gruplarına 14 Ağustos’ta toplantı çağrısı yaptı

Çiçek’in gönderdiği çağrıya göre Meclis Genel Kurulu 14 Ağustos Salı günü saat 15.00’te toplanacak. Ancak AK Parti ve MHP destek vermediği için CHP ve BDP’nin milletvekili sayısı 184 olan toplantı yeter sayısı için yetmiyor. Bu nedenle Meclis’in aç- kapa yapması bekleniyor. Çağrı, CHP ile MHP’yi karşı karşıya getirdi. Meclis İçtüzüğü’ne göre, toplantı yeter sayısı için 184 milletvekilinin Genel Kurul’da bulunması gerekiyor. Aksi halde çağrı düşecek yani Meclis Genel Kurulu toplantıya geçemeyecek. AK Parti ve MHP destek vermediği için CHP ve BDP’nin milletvekili sayısı toplantı yeter sayısı için yetmiyor. CHP’nin 2 tutuklu milletvekili hariç 133, BDP’nin 5 tutuklu milletvekili hariç 24 milletvekili bulunuyor. KADEP’in 1, bağımsızların sayısı ise 7 sandalyesi var. Ancak bunların tamamı toplandığında 165 milletvekili yapıyor. 184 sayısına ulaşılamayacağı için bu aritmetik tablo içinde Meclis’in görüşmeye geçemeden aç- kapa yaparak, yeniden tatile girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Haberin Tamamı İçin:

Millilik Dersi CHP'nin Boyunu Aşar

MHP Lideri Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na bu sözlerle yüklendi...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis'in olağanüstü toplantıya çağrılmasıyla ilgili, ''CHP'nin teklifi çözüm merkezli olmayıp, terörle mücadeleyi sulandıracak ve savsaklayacak niteliklerle maluldür'' görüşünü bildirdi.
Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli, İzmir Foça'da, PKK'lı teröristlerin mayınlı tuzak kurarak askeri araca saldırması ve sonrasında ateş açarak çatışamaya girmesi için, 'Gün konuşma günü değildir. Meclis hemen toplanmalı' açıklamasında bulundu.
"CHP LİDERİ BOYUNU AŞIYOR"
Öte yandan Bahçeli, Muhalefet ve Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu için, 'CHP Liderinin millilik dersi vermesi boyunu aşıyor' dedi.
CHP'YE OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI RESTİ

CHP'nin olağanüstü toplantı teklifini Oslo görüşmeleri bu defa da CHP eliyle ve daha sinsice ve değişik bir yöntemle hayata geçirilmeye çalışılmaktadır şeklinde yorumlayan MHP lideri Devlet Bahçeli, "CHP’nin teklifi çözüm merkezli olmayıp, terörle mücadeleyi sulandıracak ve savsaklayacak niteliklerle maluldür. İçinden geçtiğimiz zaman diliminde terörle mücadele görevi tam anlamıyla hükümetin ve güvenlik güçlerinin yetkisi altındadır. Türkiye’nin üniter yapısının korunması, milli güvenliğinin sağlam esaslara bağlanması, yakın veya uzak tehdit ve saldırılara karşı emniyetin tesis edilmesi öncelikle hükümetin yasa ve anayasayla belirlenmiş görevleri arasındadır.
Bu itibarla TBMM’nin bu şartlar altında toplanıp herhangi bir konuyu görüşmesine gerek ve ihtiyaç bulunmamaktadır. CHP’nin, bölücülüğün siyaset kontenjanı olan BDP’nin önerisine çivileme dalarak sahiplenmesi, PKK’nın Şemdinli’den açmaya çalıştığı hıyanet istikametini Meclis’e çevirmeye çalışması asla kabul edilemeyecektir. Kaldı ki anamuhalefet partisi tarafından Meclis’e sunulan genel görüşme önergesinin gerekçesinde; sorunların çözümü paralelinde daha önce yapılan önerilerin geçerliliğini koruduğu belirtilmektedir. Bu bile başlı başına CHP’nin sözde Kürt sorunu çerçevesinde seslendirdiği ipe sapa gelmez kabullerinin hala arkasında durduğunu ve Meclis’i PKK’ya muhatap yapmaya çalıştığını göstermektedir. Oslo görüşmeleri bu defa da CHP eliyle ve daha sinsice ve değişik bir yöntemle hayata geçirilmeye çalışılmaktadır.
CHP’nin BDP’yi de yanına alarak Meclis’te bulunması ve ikisinin barış masası kurulması gibi PKK tezlerini toplantı yeter sayısını bulmaları halinde konuşmaları kendi bilecekleri bir iştir. Ne var ki Milliyetçi Hareket Partisi’nin, CHP’nin, dolayısıyla BDP ve PKK’nın kurnazca taktik ve adımlarına itibar etmesi, bu kapsamda Meclis’te genel görüşme yapılmasına sıcak bakması hiçbir şart altında düşünülemeyecektir." dedi.
İşte MHP lideri Devlet Bahçeli'nin yaptığı açıklamanın satırbaşları:

Bahçeli, bölücü terör örgütü PKK’nın ardı ardına düzenlediği kanlı ve alçak eylemlerin, bugünkü zaman diliminde ülkenin en önemli sorunu haline geldiğini vurgulayarak, "Bu itibarla Türkiye yakın tarihinin en büyük risk ve tehlikesiyle yüz yüzedir. İnsanlık kasapları en ufak acıma ve insaf duygusu göstermeksizin seri cinayetlerini sürdürmektedir. Türk milleti her gün acı bir kaybıyla sarsılmakta ve yüreği dağlanmaktadır. ‘Analar ağlamasın, silahlar sussun, barışın dili hakim olsun, tetikten eller çekilsin, kan dursun’ dedikçe terör şımarmış ve saldırılarını her gün artırmıştır. Ülkemiz bölücülük tuzağına basiretsiz ve millet gerçeğini idrak edemeyenler tarafından göz göre göre sürüklenmiştir" dedi.
VATANIN HER KÖŞESİ TERÖRÜN HAİN VE MELUN TECAVÜZLERİNE AÇIK

Bahçeli, artık vatanın her köşesi terörün hain ve melun tecavüzlerine açık ve müsait hale geldiğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

"Bugün İzmir’in Foça ilçesinde, bir askeri aracın geçişi esnasında, PKK militanlarının yola tuzakladıkları patlayıcıları infilak ettirmeleri ve açtıkları ateş sonucunda bir askerimiz şehit, çok sayıda askerimiz de yaralanmıştır. Dün Şırnak Kato Dağı’nda yapılan operasyonlar sırasında mayın patlaması neticesinde de bir uzman çavuşumuz şehit, ikisi de yaralanmıştır. Şehitlerimize bu vesileyle Cenab-ı Allah’tan rahmet; kederli ailelerine, sevdiklerine, silah arkadaşlarına ve aziz milletimize sabır ve başsağlığı diliyor, yaralılara ise acil şifalar temenni ediyorum. Özellikle İzmir’deki vahim ve ibretlik hadise bölücü terörün ülkemizin her tarafında ölüm tezgâhını kurduğunu ve korkuya kapılmaksızın varlığımıza musallat olduğunu göstermiştir. Maalesef Türk vatanı PKK kuşatması altına alınmış ve soluk alamaz hale getirilmiştir. Bu rezalet ve ihanet adım adım bu aşamaya ulaşmış ve terör namlusu Türk milletine yerli ve küresel işbirlikçiler eliyle çevrilmiştir. AKP hükümeti, bölücülüğün önünü açan ve rotasını çizen yaklaşım ve tercihleriyle içinde bulunduğumuz hazin ve hüsran dolu olayların meydana gelmesinde başlıca müsebbipler arasında yer almıştır. İktidarın takip ettiği yanlış ve hezeyan dolu politikalar terör illetinin şımarmasında ve amaçlarına ulaşması hususunda ümit ve heyecan kaynağı olmuştur. Bölücülük AKP’yle dirilmiş, terör AKP’yle cesaret kazanmıştır.
AKP MAĞLUBİYET VE ACZİYET PSİKOLOJİSİNİ PEŞİNEN KABUL ETTİ

Suriye’nin kuzeyinde bulunan Kobani ve Afrin’de, kontrolün PKK tarafından ele geçirildiğinin Dışişleri Bakanı tarafından itiraf edilmesi de, AKP’nin mağlubiyet ve acziyet psikolojisini peşinen kabul ettiğinin en açık kanıtıdır.PKK etrafımızı sarmakta, Türk vatanını içten ve dıştan en üst düzeyde taciz etmektedir. Elbette bunların hesabı ve vebali muhataplarından mutlaka sorulacak, yapılanlar kimsenin yanına bırakılmayacaktır. Türk milleti olan biten her şeyin şuurunda ve farkındadır. Şemdinli’den büyükşehirlere kadar uzanan terör kuşağının, acımasız ve vicdansız emellerin tayin ettiği hedeflere ulaşamayacağını herkes anlayacak ve eninde sonunda şahit olacaktır."

TEMEL VE HAYATİ KONULARIN MECLİS ÇATISI ALTINDA KONUŞULARAK ÇÖZÜLMESİ BİZİM DE SAVUNDUĞUMUZ BİR PRENSİPTİR

Bahçeli, bu ortam karşısında CHP'nin, Anayasa’nın 93. ve Meclis İçtüzüğü’nün 7. maddesi kapsamında genel görüşme önergesi vererek TBMM’yi 14 Ağustos 2012 tarihinde toplantıya çağrılması konusunda harekete geçtiğini belirterek şöyle devam etti:

"Gerekçe olarak da, tırmanan terör ile Suriye ve Irak’la ilişkiler bağlamında ülkemizin karşı karşıya olduğu iç ve dış tehditler gösterilmiştir. Şüphesiz TBMM, millet iradesinin tecelli ettiği ve somutlaştığı mehabet dolu bir kurum olarak hiçbir şeyle kıyas kabul etmeyecek demokrasi eseridir. Türk milletinin temel ve hayati konularının Meclis çatısı altında konuşularak çözüme kavuşturulması bizim de savunduğumuz ve üzerinde kararlılıkla durduğumuz vazgeçilmez bir prensiptir.
CHP'NİN TEKLİFİ ÇÖZÜM MERKEZLİ DEĞİL
Ancak CHP’nin teklifi çözüm merkezli olmayıp, terörle mücadeleyi sulandıracak ve savsaklayacak niteliklerle maluldür. İçinden geçtiğimiz zaman diliminde terörle mücadele görevi tam anlamıyla hükümetin ve güvenlik güçlerinin yetkisi altındadır. Türkiye’nin üniter yapısının korunması, milli güvenliğinin sağlam esaslara bağlanması, yakın veya uzak tehdit ve saldırılara karşı emniyetin tesis edilmesi öncelikle hükümetin yasa ve anayasayla belirlenmiş görevleri arasındadır.
Bu itibarla TBMM’nin bu şartlar altında toplanıp herhangi bir konuyu görüşmesine gerek ve ihtiyaç bulunmamaktadır. CHP’nin, bölücülüğün siyaset kontenjanı olan BDP’nin önerisine çivileme dalarak sahiplenmesi, PKK’nın Şemdinli’den açmaya çalıştığı hıyanet istikametini Meclis’e çevirmeye çalışması asla kabul edilemeyecektir. Kaldı ki anamuhalefet partisi tarafından Meclis’e sunulan genel görüşme önergesinin gerekçesinde; sorunların çözümü paralelinde daha önce yapılan önerilerin geçerliliğini koruduğu belirtilmektedir. Bu bile başlı başına CHP’nin sözde Kürt sorunu çerçevesinde seslendirdiği ipe sapa gelmez kabullerinin hala arkasında durduğunu ve Meclis’i PKK’ya muhatap yapmaya çalıştığını göstermektedir. Oslo görüşmeleri bu defa da CHP eliyle ve daha sinsice ve değişik bir yöntemle hayata geçirilmeye çalışılmaktadır. CHP’nin BDP’yi de yanına alarak Meclis’te bulunması ve ikisinin barış masası kurulması gibi PKK tezlerini toplantı yeter sayısını bulmaları halinde konuşmaları kendi bilecekleri bir iştir. Ne var ki Milliyetçi Hareket Partisi’nin, CHP’nin, dolayısıyla BDP ve PKK’nın kurnazca taktik ve adımlarına itibar etmesi, bu kapsamda Meclis’te genel görüşme yapılmasına sıcak bakması hiçbir şart altında düşünülemeyecektir.
5 SAAT GÖRÜŞME YAPILACAĞINA BÖLÜCÜ TERÖRLE 5 SAAT DAHA FAZLA MÜCADELE EDİLMELİ

TBMM’nde 5 saat görüşme yapılacağına, bölücü teröre karşı 5 saat daha fazla mücadele edilmesi daha faydalı ve hayırlı gelişmelere kapı aralayacaktır. Ayrıca CHP’nin bazı temsilcilerinin partimizi tariz ve tezyif edici çirkin benzetme ve üslupları asla benimseyeceğimiz ve hoş göreceğimiz bir durum da olmayacaktır. Şayet Meclis’teki görüşme çağrısını AKP yapmış olsaydı, Milliyetçi Hareket Partisi’nin tıpış tıpış katılacağını dillendirenler evvela şunu bilmelidirler ki, kendilerinin düşünce ve eğilimleri PKK’nın davetine koşa koşa giden pespayelikle aynı çizgi ve noktadadır. BDP ve PKK’nın kılavuzluğuna gönül rızasıyla dahil olan ve sözde Kürt sorunu doğrultusunda AKP’yle kardeş hale gelen CHP’nin, MHP’ye söz söyleyebilmesi için kırk fırın ekmek yemesi bile kafi gelmeyecektir. Bununla birlikte CHP genel başkanının, dış politika ekseninde partimize millilik dersi vermeye yeltenmesi de boyunu ve haddini aşan bir konu olacaktır."
MHP KENDİNDEN EMİN VE İRADELİ

Bahçeli, Milliyetçi Hareket Partisi'nin; sağduyulu, uzlaşmaya açık, hoşgörülü, sorumlu, duyarlı ve meselelere başkent Ankara ölçeğinden bakan duruşuyla Türk milletinden başka hiçbir makam veya kesime hesap vermeyecek kadar kendinden emin ve iradeli olduğunu ifade ederek, "Muhalefet etmenin eleştiri kadar, milli konularda gerektiği ve lazım geldiği zaman siyasi iktidara destek verilmesi olduğu tartışmasızdır. Bu nedenle CHP’nin hem nalına, hem mıhına vuran çelişkili ve oynak politikalarıyla bize durum ve görev hatırlatma yapması hem boşuna hem de beyhudedir. Milliyetçi Hareket Partisi’nin kimseden, hele hele Cumhuriyet’in kurucu felsefesiyle yollarını ayırarak, BOP’un bahçesine kundakta düşen CHP’den öğreneceği ve alacağı bir şey olmayacaktır. Bugün bölücü terörle mücadele AKP hükümetinin görev ve sorumluluğu altındadır.
VATANIMIZIN VE MİLLETİMİZİN GELECEĞİ AÇISINDAN MECBURİYETTİR
Türkiye’nin varlığı, Türk milletinin devletiyle birlikte bekası küresel planların tetikçisi bölücü örgütün tasfiyesiyle bire bir ilişkilidir. Bu yüzden terörle mücadele veren kahramanların daha fazla desteklenmesi, hükümetin doğru yola girmesi için teşvik edilmesi vatanımızın ve milletimizin geleceği açısından mecburiyettir. Bundan böyle AKP’nin uygulayacağı politikalar, alacağı kararlar ülkemizin akıbetini yakından etkileyecektir. Milliyetçi Hareket Partisi bu konuda AKP’nin terörle mücadele politikalarını hassasiyetle izlemekte, atacağı milli ve tavizsiz adımların yanında olup süreci titizlikle takip etmektedir. Nitekim, hükümeti yanlıştan çevirmek ve milli niteliği olduktan sonra vereceği mücadeleyi desteklemek Milliyetçi Hareket Partisi’nin ısrarla takip edeceği bir yöntem olmayı sürdürecektir. Bu kapsamda gün konuşma değil, terörün belini kırma ve bölücülüğün kökünü kazıma günüdür.
AKP HÜKÜMETİ SİYASETEN MİLLETİN GÖNLÜNDEN SİLİNEBİLİR

Bunun için yapılacaklar belli ve ortadadır. AKP hükümetinin elini çabuk tutması ve millet görevini lekeletmeden şerefle taşıması siyasi namus ve haysiyet meselesi olacaktır. Nitekim Kandil’e Türk bayrağını çekmek ve Türk jeopolitiğinin icaplarını yerine getirmek ihmal edilemeyecek bir vazife olarak AKP’nin önündedir. Unutulmamalıdır ki, eğer şu anki atalet ve teslimiyet devam ederse AKP hükümeti; siyasetten ve milletimizin gönlünden silinecek ve Türk tarihine teröre teslim olan çürümüş bir zihniyet olarak kara harflerle geçecektir" dedi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

14 AğustosAdalet ve Kalkınma PartisiAnkaraBarış ve Demokrasi PartisiBaşbakanCemil ÇiçekCumhuriyet Halk PartisiHadiseHakkariHüseyin ÇelikIrakİzmirKemal KılıçdaroğluMilliyetçi Hareket PartisiŞehitŞırnakSuriyeTerörTürkiye Büyük Millet Meclisi
Görüş Bildir