Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

CHP'den 'Miras' Açıklaması

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

CHP'den 'Atatürk'ün Mirasçıları' Açıklaması

CHP'den 'Atatürk'ün Mirasçıları' Açıklaması

Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe'nin mirasçıları ile ilgili olarak bugün basında yer alan haberler üzerine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran yazılı açıklama yaptı.

Umut Oran'ın açıklaması şöyle:

"Sayın Ülkü Adatepe bizim için Atatürk’ün manevi kızı olmasının ötesinde, gerçek bir Atatürkçü olarak da her zaman kalbimizde yer bulan bir insandır. Kendisini bir kere daha rahmet ve sevgiyle anıyorum. Yakınlarına ve sevenlerine bir kere daha başsağlığı ve sabır diliyorum.

Bilindiği gibi Atatürk’ün vasiyetine göre Atatürk’ün sahip olduğu “nukut ve hisse senetleri, şimdiki gibi, İş Bankası tarafından” nemalandırılmaktadır.

Atatürk vasiyetinde “her seneki gibi nemadan nispetleri şerefi mahfuz kaldıkça, yaşadıkları müddetçe, Makbule’ye ayda bin, Afet’e 800, Sabiha Gökçen’e 600, Ülkü’ye 200 Lira ve Rukiye ile Nebile’ye şimdiki yüzer lira verilecektir” emrini vermiştir. Kalan miktarın ise Türk Tarih ve Dil Kurumlarına tahsis edileceğini buyurmuştur.

Büyük Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği tarihten itibaren CHP bu görevini eksiksiz olarak sürdürmektedir. Nitekim Sayın Ülkü Adatepe yaşadığı müddetçe kendisiyle de istişare halinde olunmuş, ne kadarlık bir meblağ istediği kendisine sorulmuş ve bu meblağ oranında ödemelerin yapılması sağlanmıştır. Bu itibarla kendisine herhangi bir borcumuz bulunmamaktadır.

Kamuoyunda yer alan yanlış kanıların aksine de Atatürk’ün miras bıraktığı İş Bankası’na ait hisse senetlerinin nemalarından CHP bir kuruş dahi almamakta, bu hisse senetleri Atatürk’ün vasiyeti doğrultusunda değerlendirilmektedir.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk Partisiİş BankasıUmut Oran
Görüş Bildir