Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

CHP'den Kürtçe Kardeşlik Mesajı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

CHP'den Kürtçe Kardeşlik Mesajı

CHP'den Kürtçe Kardeşlik Mesajı

Ahmet YUKUŞ / AHT

Diyarbakır'da il yönetimi krizi yaşayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 14 ayda 6. il başkanını seçti. Kafeteryada yapılan olağanüstü kongrede oy kabini olarak tuvalet kullanıldı. Kongrede divan başkanlığını yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, Kürtçe olarak "Hepimiz kardeşiz" mesajını verdi. Blok listeyle yapılan seçimde daha önce mahkeme kararıyla görevden alınan Muzaffer Sayın seçildi.

CHP Diyarbakır eski İl Başkanı Muzaffer Değer, Dersim (Tunceli) olayları ile ilgili özür dilemesinin ardından parti yönetimi tarafından 25 Kasım 2011'de görevden alındı. Değer'in görevden alınmasının ardından Genel Merkez, il başkanlığına Muzaffer Sayın'ı atadı. Mahkeme, Değer'i haklı buldu; il yönetimine kayyum, başkanlığına da Medeni Seyrek'i atadı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2012 yılının Temmuz ayında yapılan kurultay öncesinde görevden aldığı isimlere zeytin dalı uzattı. Hemen il kongresinin toplanmasını, belirlenen delegelerin de kurultayda kendisini desteklemesini istedi. Buna karşılık eski yöneticilerin isteği doğrultusunda il başkanlığına Haşim Özkoyuncu seçildi. Ancak MYK sürpriz şekilde olağanüstü il kongresi toplanması için karar aldı. İl Başkanı Haşim Özkoyuncu da duruma tepki göstererek istifa etti. Diyarbakır il yönetimi, Özkoyuncu'nun istifası sonrasında parti tüzüğü doğrultusunda yeniden seçim yaptı ve il yönetim kurulunun 24 üyesinden 13'ünün oyunu alan Beşir İpekçi, il başkanlığına seçildi. İpekçi de 2 Ocak günü görevden alındı.

KAFEDE KONGRE

CHP, 14 aydan bu yana yaşanan yönetim krizini aşmak için olağanüstü kongreye gitti. Bağlar ilçesinde bulunan Leyla Kasım Kafeteryası'nda yapılan kongreye 110 delegenin 72'si katıldı. Divan başkanlığını CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı'nın yaptığı kongre, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Türbanlı delegelerin dikkat çektiği kongrede oy kullanma kabini olarak erkek tuvaleti kullanıldı. Blok listeyle yapılan seçimde daha önce mahkeme kararıyla görevden alınan Muzaffer Sayın seçildi.

AÇILIŞ KONUŞMASI KÜRTÇE YAPILDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, kongre açılış konuşmasına Kürtçe olarak "Hevalno Hun Bı Ğer Hatın" (Arkadaşlar hoşgeldiniz) diye başladı. AK Parti'nin Kürt sorununu çözemeyeceğini savunan Perihan Sarı, "1989'da Kürt raporu hazırlayarak, etnik kimliği bir şeref olarak biz niteledik" dedi.

AYMAN ELEŞTİRİLDİ

Konuşmasında isim vermeden "Türkler-Kürtler eşit olamaz" diyen parti mevkidaşı CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'i eleştiren Sarı, şunları söyledi: "Bizim görevimiz kutsal alana dokunmadan siyasetin tüketici ve yok edici alanına sokmadan, insanların şeref ve onur olarak gördükleri değerlere saygıyla yapmaktır. Biz kutsal alanı siyasetin dışında tutarak, birlikte yaşama irademizi güçlendirerek, birliktelik duygumuzu çoğaltacak ortak geleceğimizi ve kültür oluşumunu sağlamalıyız."

Kürtçe olarak ‘Em Tev Birane' (Hepimiz kardeşiz) mesajını veren Sarı, "Birinin diğerine üstünlük tasladığı, üstünlük kurmaya kalktığı yerde insan yoktur" diyerek sözlerini noktaladı.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiCumhuriyet Halk PartisiDiyarbakırİstiklal MarşıİzmirKemal KılıçdaroğluTunceli
Görüş Bildir