CHP'den İstifa Çağrısı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

CHP'den İstifa Çağrısı

CHP MYK, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, MYK toplantısı devam ettiği sırada basın toplantısı düzenledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü yolsuzluk ve rüşvet soruşturması ile ilgili açıklamalarda bulunan Koç, "Yolsuzluğun ve rüşvetin hükümetin ana damarlarında nasıl elini ve kolunu sallayarak dolaştığının belgeleri yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Bunlar muhalefet tarafından hep dile getiriliyordu.

Fakat ilk kez uzun süreli bir takip sonucunda belgeli ve kayıtlı rüşvet ve yolsuzluk iddiaları ortaya saçılmaya başladı. AKP’nin ’Allah’a iman’ ortak paydası altında milyonlarca insanımızın inanç dünyalarına haince tecavüz ederek ve tek dertlerinin şu dünyada maddi menfaatleri olduğunu kanıtladıkları bir olay ile karşı karşıyayız.

AKP iktidarı ile ilgili muhalefetin yıllar içinde ortaya koyduğu şimdilik doldurulmuş gözüken ve üzerine gidilmeyen iddiaları da düşünecek olursanız ’turpun büyüğü heybede’ diye bir deyim vardır halk arasında... Bu deyim gerçeklik kazanacak gibi" diye konuştu.

''ELEKTRİKLER KESİLDİ' DİYE BAKANLAR İSTİFA ETME İHTİYACI DUYUYOR''

Koç, "Başbakan her yerde ’3 çocuk’ diyordu. 3 çocuğun kerameti çıktı. Bundan sonraki batında kaç doğacak onu bilmiyoruz. Ama 3 bakanın oğlunun, bir kamu bankası genel müdürünün, İstanbul’da görevde olan bir ilçe belediye başkanının konu edildiği soruşturma AKP’nin kirli çamaşırlarının artık ortaya dökülme mevsiminin geldiğini gösteriyor.

Sağlıklı bir demokraside 3 bakanın oğullarının etrafında dönen rüşvet iddiaları, rüşvet alırken görüntüsü olduğu ileri sürülen diğer bir bakanın görevlerine 1 dakika bile devam etmemeleri gerekiyor. Dünden beri bekliyoruz. Dünyanın başka ülkelerinde ’Elektrikler kesildi, tren devrildi’ diye sorumlu bakanlar istifa etme ihtiyacı duyuyor.

Türkiye’de kendi oğullarının etrafında rüşvet ve yolsuzluk iddiaları varken hükümetin ’gıkı’ çıkmıyor. Böyle bir demokrasi olabilir mi ? İstifa bir erdem müessesidir. Bugün istifa etmeyeceksiniz, ne zaman bu müesseseyi kullanacaksınız" dedi.

"GÖREVDE KALDIĞI HER DAKİKA DEMOKRASİYİ KANATMAKTADIR"

Koç, "Soruşturmanın gölgesiz ve baskısız yürüyebilmesi, üzerinin örtülmemesi ve selameti açısından İçişleri Bakanı’nın en başta istifa etmesi gerekir. Görevde kaldığı her dakika demokrasiyi kanatmaktadır. Hukuku tartışılır hale getirmektedir" dedi.

DHA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBaşbakanCumhuriyet Halk PartisiİstanbulKemal KılıçdaroğluRüşvetTecavüzolay
Görüş Bildir