Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

CHP'den Hükümete Şok Eden PKK Soruları

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

CHP'den Hükümete Şok Eden PKK Soruları

CHP'den Hükümete Şok Eden PKK Soruları

CHP'li Umut Oran, Türk medyası tarafından görmezden gelinen önemli bir konunun peşini bırakmıyor. Oran, PKK ile girişilen silahlı çatışmalar sonrasında yapılan arazi taramalarında ele geçirilen ABD yapımı FGM-148 roketatarlarının da bulunduğu ve Türk subaylarının ABD'li subaylarca sorgulandığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oran, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

1. PKK ile girişilen silahlı çatışmalar sonrasında yapılan arazi taramalarında ele geçirilen silah ve mühimmatlar arasında ABD yapımı FGM-148 roketatarlarının da bulunduğu doğru mudur?

2. Şırnak Ilıca'da 21 Aralık 2012 tarihinde arazi taramasına çıkan Meteler Jandarma Özel Harekat timlerinin çatışmaya girerek 2 PKK'lıyı öldürmesinin ardından yapılan aramada yine teröristlerin üzerinden ABD ordusunun kullandığı FGM-148 roketatarı ve mermisinin çıktığı duyumu doğru mudur?

3. Bu olayla ilgili olarak Meteler tim komutanı üsteğmenin, ABD'li subaylarca sorgulandığı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa bir ABD'li subay, TSK mensubu bir üsteğmeni hangi hak ve yetkiyle sorgulayabilmektedir?

4. Yine 2012 yılı Eylül-Ekim aylarında Kato dağındaki operasyonlarda da PKK'lıların barındığı mağaralarda FGM-148 roketatarlarından bulunduğu bilgisinin gerçeklik payı nedir?

5. FGM-148 roketlerinin, tanksavarlardan farklı olarak karadan havaya güdümlü olarak kullanılabilmesi ve hedefe kilitlenmesi nedeniyle 5 kilometre menzilindeki Türk uçak ve helikopterleri için ölümcül tehlike yarattığı bilgisi doğru mudur?

6. Omuzdan rahatlıkla atılabilen söz konusu FGM-148 roketatarları PKK'lıların eline ne zaman ve nasıl geçmiştir?

7. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde FGM-148 roketatarları bulunmakta mıdır? Bu roketleri tüm dünyada sadece ABD ordusu mu kullanmaktadır?

8. Roketatarların geliş yolu ve yönteminin saptanması amacıyla ABD makamlarıyla temasa geçtiniz mi, geçtinizse sonucu ne oldu?

Davutoğlu'na da sordu

CHP'li Oran, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'ndan yanıtını istediği soru önergesi ise şöyle:

"Son aylarda PKK ile girişilen silahlı çatışmalar sonrasında yapılan arazi taramalarında ele geçirilen silah ve mühimmatlar arasında ABD yapımı FGM-148 roketatarlarının da bulunduğu bilgisi kamuoyuna yansımaktadır. Bu roketatarların sadece ABD ordusunda kullanıldığı belirtilmektedir.

Bu kapsamda;

1. Roketatarların Türkiye geliş yolu ve yönteminin saptanması amacıyla ABD makamlarıyla temasa geçtiniz mi, geçtinizse sonucu ne oldu? Bu durumdan kim sorumludur?"

**Yakınplan.com der ki:

Sayın Oran'a Türk medyasının görmediği, kimsenin üzerinde durmadığı bu iddiaların peşini bırakmadığı için teşekkür etmek gerek. Çünkü bu iddialar doğruysa eğer, hükümetin bunlara nasıl bir karşılık verdiğini öğrenmek herkesin hakkı. Suskun kalınmışsa da hükümetten hesap sorulmalıdır.**

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ahmet DavutoğluAmerika Birleşik DevletleriCumhuriyet Halk PartisiŞırnakTürk Silahlı KuvvetleriTürkiye Büyük Millet MeclisiUmut Oran
Görüş Bildir