CHP'den Cizre Raporu: 'Afet Bölgesi Kapsamına Alınmalı'

6PAYLAŞIM

Cizre'de inceleme yapan CHP heyeti rapor hazırladı. Raporda, "Cizre hızla afet bölgesi kapsamına alınmalı ve çatışma alanları aynı kapsamda değerlendirilmeli" denildi. İhtiyaçların karşılanmadığı belirtilen raporda, evlerini terk etmek zorunda kalanlara gıda, ilaç ve barınma yardımı önerisi yapıldı.

CHP, 11 Şubat'ta terör operasyonlarının tamamlandığı Şırnak'ın Cizre ilçesine bir heyet göndererek rapor hazırladı.

Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok başkanlığındaki heyette İstanbul Milletvekilleri İlhan Cihaner, Sezgin Tanrıkulu ve Ali Şeker, Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ile Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan yer aldı.

Raporda neler var?

Cudi, Sur, Nur ve Yafes mahallelerinde, sivil vatandaşların yaşam alanlarının tahrip edildiği belirtilen raporda, eşyalarını almadan göç eden birçok ailenin, ilçeye döndüklerinde barınma sorunu yaşadığı vurgulandı.

Raporda, ilçedeki halkın elektrik, su gibi temel ihtiyaçlarının karşılanamadığına, okulların yıkılması nedeniyle eğitim ve öğretim hizmetlerinin durduğuna dikkat çekilerek, hayatını kaybedenlerin sayısı ve kimlik tespitiyle ilgili sorunların yaşandığı ifade edildi.

"Afet bölgesi kapsamına alınmalı, ilaç ve gıda yardımları yapılmalı"

59 Günlük Operasyonların Ardından Fotoğraflarla Cizre - onedio.com
59 Günlük Operasyonların Ardından Fotoğraflarla Cizre - onedio.com

Cizre'deki sıkıntıların ortadan kaldırılmasına yönelik önerilerin yer aldığı raporda, "Cizre hızla afet bölgesi kapsamına alınmalı ve bölgedeki tüm çatışma alanları da aynı kapsamda değerlendirilmeli. Cizre'de yaşamını sürdürmeye çalışan veya oluşan şartlar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan yurttaşların, yaşam koşullarını kolaylaştırmak için yiyecek, ilaç, giyecek, barınma gibi her türlü yardım yapılmalı, aşevleri ve ihtiyaç merkezleri kurulmalı" denildi.

"Çocuklar için psikolojik danışmanlık gerekli"

Halen tamamlanmamış DNA tespitlerinin bir an önce yapılması, belirsizliğin giderilmesi, sağlıklı bilgi akışı için bağımsız insan hakları izleme heyetleri ve basına olanak sağlanması gerektiğine değinilen raporda, şunlar ifade edildi:

"Vatandaşların ve özellikle çocukların içinde bulunduğu duygusal travma göz önünde bulundurularak bölgeye psikolojik danışmanlık hizmetleri verecek uzman heyetler gönderilmeli. Vatandaşların içinde bulunduğu kopuş ve yokluk duygusunun giderilmesi için kamu çalışanları ve güvenlik güçlerinin özel eğitim ve tutum içinde olmaları sağlanmalıdır. Bölgede terörle mücadele gerekçesiyle insan hakları ihlâllerinde bulunan, hukuk dışına çıkan güvenlik görevlileri varsa bu konuda gerekli idari ve hukuki soruşturmalar derhâl açılmalı, gerekli işlemler yapılmalı. Cizre'de yaşananlarla ilgili olarak kamuoyuna bilgi aktarılırken iç politikaya yönelik propaganda anlayışı terk edilmelidir. Objektif bilgi akışı sağlanarak, bölge halkının toplumsal düzeyde ayrımcılığa uğramasına neden olan, diğer bölgelerimizde yaşayan yurttaşlarımızın bölge insanına karşı ön yargı geliştirmesi sonucunu doğurabilecek propaganda amaçlı yayınlara son verilmelidir."

"Meclis Araştırma Komisyonu kurulmalı"

TBMM çatısı altında, bölgedeki vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de görüşleri alınarak Meclis Araştırma Komisyonu kurulması, sağlık, eğitim, insan hakları ihlâlleri, yeniden imar gibi konularda sistemli bir çalışma yürütülmesi önerisinin yer aldığı raporda, bölge insanına nefes alanı açacak önlemler ve olanaklar sağlanması, yardım ve teşvik paketlerinin uygulanması istendi.

Raporun tamamına buradan erişebilirsiniz...

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir