Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

13 Maddede Chiptune (Çip Müzik)

-

Chiptune (Çip Müzik) Hakkında Birkaç Ufak Bilgi

Chiptune (Çip Müzik) Hakkında Birkaç Ufak Bilgi

Chiptune(Çip Müzik) diğer adıyla "8bit müzik" (eski bilgisayar ve video oyun konsolları ses yongaları müzik türü).Çip Müziği olarak bilinen chiptune günümüze göre basit ve çözünürlük olarak düşük kalitede olan, çeşitli osilatör ve filtrelerle sentezlenmiş elektronik müzik türüdür.Biraz daha açmak gerekirse çip müziğini oluşturan yongalar veya yazılımlar sinüs dalgasi,kare dalga,testeredişi dalga ve üçgen dalga olmak üzere temel dalga çeşitleri ve genelde Whitenoise’un zarflarının (ADSR) değiştirilmesiyle ve örneklemelerle oluşturulur.Elektronik amfileme yöntemiyle de sinyalin gücü arttırılır.

1. Başlangıcı

Çip Müziği'nin başlangıcı erken bilgisayar müziği dönemine dayanır.1951'de CSIRAC ve Ferranti Mark 1 isimli bilgisayarlar ilk "Anlık Dijital Müzik Sentezleme" işlemini başarmış olanlardır.Resimde CSIRAC'ı görüyoruz.

2. Çip Müziğin Hayatımıza Girmesi - Gun Fight Video Oyunu (1975)

70'lere gelindiğinde  çip müziği video oyun müziklerinde boy göstermeye başlamıştır.Ses çiplerinin ürettiği sesin kullanıldığı ilk oyun Tomohiro Nishikado'nun Gun Fight (1975) adlı oyunudur.

3. İlk Arka Plan Müziği Olarak Çip müzik - Space Invaders Video Oyunu (1978)

Ses yongalarının ürettiği seslerin ilk arka plan müziği olarak  kullanıldığı oyun ise Tomohiro Nishikado'nun 1978 yılına ait "Space Invaders" oyunudur. Loop halinde 4 kromatik basit bas notasını kullanmıştır.

4. Çip Müziğin İlk Kez Döngüsel Arka Plan Müziği Olarak Kullanımı -RALLY X Video Oyunu(1980)

İlk devam eden arkaplan müziği olan oyun ise  Namco tarafından 1980 yılında yayınlanan Rally-X oyunudur. Basit bir ses oyunu oynarken sürekli tekrar etmektedir.Ayrıca bu oyun örneklenmiş sesler üretmek için dijitalden analoga dönüştürücü kullanan bilinen ilk oyundur

5. Yazıyı Sese Dönüştüme Yöntemini Kullanan İlk Oyun - Stratovox (1980)

Sunsoft'un "Shoot'em Up" tarzı  video oyunu "Stratovox", yazıyı sese dönüştürme yöntemini kullanan ilk oyundu.Ses çipine bir konuşma kaydı konulamadığı için günümüze göre daha az pratik olan bir yöntem tercih edildi ve harflere göre ses atanmasıyla sözcük oluşturuldu(Konuşma Sentezleyici).Ünlü bilim adamı Stephen William Hawking 1985 yılından bu yana sesini de yitirmiş olduğu için, koltuğuna yerleştirilmiş yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyor

6. Çip Müzik'te Dönüm Noktası

Çip müzigindeki en büyük gelişmelerden biri de Frekans Modülasyonu Sentezlemesidir (Frequency Modulation Synthesis (FM synthesis)).İlk ticarileştiren Yamaha'dır.Dijital sintisayzırları için ve kendi FM ses çipleri için kullanmışlardır.Oyunlarda kullanımı da çok sürmeden 1983'te, Konami'nin atari oyunu Gyruss'ta kullanıldı.Gyruss'ta digital- analog dönüşümü olan 5 sentezleyici ses çipi bulunuyordu., Bunlar  J. S. Bach'ın Toccata ve Fugue'in D Minor'ünü çalabilmek için kullanıldı. Diğer frekans modülasyonu yapan sentezleyici çip kullanan kompozitörlerin çıkması da çok sürmedi.

7. Çip Müziğin Müzik Dünyasına Girişi

1970’lerin sonlarında "Yellow Magic Orchestra"(YMO) isimli bir Japon synthpop, elektro-dance grubunun Space Inviders ve Gunfight'ın soundunu baz alarak çıkardığı demo albumuyle müziğe de girmiş oldu çip müzik.1978 tarihli kendi adlarını taşıyan albümlerinde 10 adet parça bulunmaktadır.

8. Çip Müziğin Gelişimi

1984'de ise YMO'nun bir üyesi olan Haruomi Hosono," Video Game Music" isimli ilk video oyunu müzik albümünü cıkardı.Namco'nun çip müzigi kompozitörleriyle çalıştı.

9. Çip Müziğin Crack,Keygen vb Yazılımlarda Kullanılması

1990'larda Chiptune aynı zamanda crack,warez dedigimiz korsan yazılımların çalışması için kullanılan küçük boyuttaki yazılımların da gözbebeği olmaya başlamıştır.Bunun başlıca sebebi bu crack takımlarının küçük boyuttaki tanıtım demoları için chiptune boyutunun çok uygun olmasıdır.90'ların başlarında dijital ses işlemenin hardware kısmının ilerlemiş olması ve yavaş yavaş DAW'ların piyasaya çıkmasıyla (96 cubase ,1993 Samplitude Studio) duraklama ve sadece nostaljik olma konumuna gelmiştir.

10. Film Müziklerinde Çip Müzik

Yakın tarihte "Scott Pilgrim vs. The World" isimli filmde, film müziği olarak "Treshold" isimli bir 8-bit  parça tekrar bize çip müziginin gelişen teknolojiye rağmen lezzetini ve kullanılabilirliğini koruduğunu göstermiştir.

11. Büyük Müzik Şirketlerinden Yayınlanan İlk Çip müzik Albümü

2007'de tamamen çip müzik albümü olan  "8-Bit Operators: The Music of Kraftwerk" büyük plak şirketlerinden biri olan Astralwerks/EMI Records tarafından piyasaya sürülmüştür.

12. Çip Müzik Hakkında Bir Belgesel !

Çip Müziği ile ilgili ilk belgesel 2008 yılında yapılmıştır."Reformat the Planet" isimli belgesel günümüz çip müziği hakkında ve bu ruhla yaşayan insanlar hakkında bilmedigimiz bir sürü şeyi gözler önüne seriyor.

13. Çip Müzik Festivali - Blip Festival

2006'dan beri her sene dünyanın çeşitli ülkelerinde "Blip Festival" isimli bir çip müzik festivali düzenlenmektedir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

BilimFestivalJaponyaTerciharka planmüzikoyun
Görüş Bildir