China Today, Turkuvaz Dergi Grubu Yayını Olarak Türkiye'de

-
3 dakikada okuyabilirsiniz

China Today, Turkuvaz Dergi Grubu Yayını Olarak Türkiye'de

China Today, Turkuvaz Dergi Grubu Yayını Olarak Türkiye'de

China Today, ekonomi, kültür, iş dünyası, turizm bölümleri, özel dosya ve röportajlarıyla 60 yıldır Çin’i tanıtıyor. China Today Türkiye Dergisi’nin ilk sayısında yer alan Çinli zengin turistlerin seyahat alışkanlıklarına yönelik haberin özeti şöyle:

Çin Turizm Araştırmaları Enstitüsü (COTRI) ile Asya Pasifik Acenteleri Birliği’nin (PATA) Çin’de turizmin temel eğilimlerini belirlemeye yönelik olarak hazırladığı rapor açıklandı. “Çin de 2012′nin Temel Turizm Eğilimleri” adıyla yayınlanan rapora göre, net gelirleri yükselen Çin’in varlıklı kesiminin seyahat talebi artıyor.

Rapor, konuyla ilgili yapılan bir anketin sonuçlarına da yer veriyor. Buna göre anket, malvarlığı en az 10 milyon RMB olan 401 milyonerle yüz yüze görüşülerek yapıldı. Çin’de kişisel varlığı 10 milyon RMB (yaklaşık 1,5 milyon dolar) ya da üzeri olan herkes milyoner sayılıyor.

Görüşme yapılan kişilerin 45′i en az 100 milyon RMB’lik malvarlığına sahip. Anket bu kesimin, Business Class uçma, alışveriş ve ünlü otel zincirlerinde kal-maya para saçmaya çok hevesli olduğunu ortaya koydu.

Tatile daha fazla zaman ayıracaklar

Anket, varlıklı kesimin yılda ortalama olarak üç kez yurtdışına, bunların yüzde 20′sinin de yılda beşten fazla yurtdışına çıktığına dikkat çekiyor. Milyonerlerin yıllık ortalama 15 günlük tatilleri oluyor. Üçte biri 10-20 gün, diğerleri ise 20 günü aşkın tatil yapıyor. 2010′da milyonerlerin yüzde 90′ı ortalama 2,3 kez yurtdışı seya¬hati yaptı. Bunlar ortalama 8 gün kaldı, üçte ikisi ise tatilde bir haftadan az kaldı. Son iki yılda denizaşırı ülkelere seyahat-lerin sayısı yüzde 10 arttı.

Lüks tatile düşkün Avrupa ve Amerikalı turistlerin yaşı ile Çinli turistlerin yaşı karşılaştırıldığında, lüks düşkünü Çinlilerin 15 yaş daha genç olduğu görü-lüyor. Kadınlar, varlıklı Çinlilerin büyük bir bölümünü oluşturuyor ve erkeklere oranla daha fazla tatile çıkıyorlar.

İlk yolculukta Ekonomi Sınıfı seçiliyor

Çinli milyonerlerin büyük bir kısmı, şaşırtıcı bir şekilde ilk yolculuklarında Economy Class uçuyor. Sonraki yolculuklarında ise uçağın ön taraflarına doğru geçme yüzdesi artarak devam ediyor. Nitekim 2010′daki uçuşların yaklaşık yüzde 60′nı Business Class oluşturdu.

Anket ayrıca, zengin tatilcilerin yüzde 60′ının seyahat rezervasyonlarını kendisinin yaptığını, yüzde 26′sının sekreterlerine yaptırdığını ve yüzde 23′ünün de aile fertleri tarafından yapıldığını gösteriyor. Otel ve uçuş rezervasyonlarının da profesyonel web siteleri, aracılar, otel üyelik hizmetleri ve havayolu şirketleri¬nin resmi web sitelerinden yapıldığı belirtiliyor.

Lüks düşkünü Çinli turistlerin yüzde 40′ı aşkın kesimi, resmi tatillerde seyahat etmeyi tercih etmiyor. Yüzde 80′lik bölümü ise bir gezi grubu ile yolculuk etmeyi tercih etmiyor. Ortalama sayısı dört kişi ve üstü olanların yarıdan fazlası ailecek seyahat ediyor.

En gözde destinasyonlar

Çinli zengin turistlerin ilk yurtdışı gezilerinde ABD, Avustralya, Japonya ve Tayland ilk sırayı alıyor. ikinci gezide ise Singapur ve Avrupa destinasyonları öne çıkıyor. İlk yolculuğun süresi bir haftayı bulurken, ikinci yolculuğun ortalama süresi bir haftadan az oluyor.

Fransa ve Japonya gözde destinasyon olmaya doğru giderken, Hawaii’ye olan ilgi giderek azalıyor. 50 milyon RMB’den fazla malvarlığı olanlar Maca-u’yu tercih ederken, Sanya, Hong Kong ve Yunnan’ın popülerliği de artıyor.

Eğitimli ikinci kuşak, denizaşırı ülkelere seyahat etmek istiyor. Onların bu talebi ebeveynlerinin çok üstünde. Lüks seyahatte de ABD tercihi ilk sırada yer alıyor. ABD’yi ingiltere ve Kanada izliyor. Eğitimli kesimin yarıdan fazlası ingilizce konuşulan ülkeleri tercih ediyor. Aileler zenginleştikçe, çocuklarının genç yaş¬ta yurtdışına tatile çıkma oranı artıyor.

Bu kesimin yarıdan fazlası, denizaşırı seyahatlerinde üst-sınıf otel zincirlerini, üçte biri butik otelleri tercih ediyor. Konaklama seçiminde marka belirleyici faktör olarak ilk sırada yer alırken, hizmet, sunulan imkanlar ve lokasyon diğer sıraları izliyor. (Kaynak: China Today Türkiye)

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriÇinFransaHong KongİngiltereJaponyaTercihkadınlartatilweb
Görüş Bildir