Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ÇHD'li Avukatlara Ziyaretçi Yok!

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

ÇHD'li Avukatlara Ziyaretçi Yok!

ÇHD'li Avukatlara Ziyaretçi Yok!

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) yöneticisi ve üyesi avukatlara, üst aramasına yaptıkları itiraz nedeniyle ziyaretçi yasağı getirildi.

Radikal.com.tr - Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi'nde tutulan ÇHD'li avukatlar Cezaevi Disiplin Kurulu Başkanlığı'nca hapishaneye geldikleri 23 Ocak'ta yapılan "üst aramasına pasif şekilde direnmek ve slogan atmaktan" suçlu buldu.

Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, dört avukata, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun'un 43/2-b. Maddesi uyarınca bir ay ziyaretçi yasağı cezası verildi. Avukat Süleyman Gökten, karara İnfaz Hakimliği'nde itirazda bulunacaklarını açıkladı.

KARARDA, 'SOL ÖRGÜT MENSUPLARI' DENİLDİ

Bu arada verilen cezaya ilişkin kararda tutuklu avukatlardan, "sol örgüt mensupları" olarak söz edilerek 'aramaya direnerek, cezaevini yıpratmaya çalıştıkları" ifadesi yer aldı.

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, ÇHD İstanbul Şube Başkanı Taylan Tanay, ÇHD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Güçlü Sevimli, ÇHD Üyesi Naciye Demir, ÇHD üyesi ve Halkın Hukuk Bürosu avukatları Barkın Timtik, Ebru Timtik, Şükriye Erden, Günay Dağ ile ÇHD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu'ndan Betül Vangölü Kozağaçlı, Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (DHKP-C) üyesi oldukları öne sürülerek 21 Ocak'ta tutuklanmıştı.

Kadın avukatlar Bakırköy Cezaevi'ne gönderilirken, Kozağaçlı, Tanay, Dağ ve Sevimli 21 Ocak'ta Metris Cezaevi'ne, 23 Ocak'ta da Kandıra'daki Kocaeli 1 Nolu F Tipi Cezaevi'ne sevk edildi.

Cezaevi personelinin tutanağına göre, dört avukat ile birlikte aynı gün cezaevine girişi yapılan Tahsin Sağaltıcı, Ulaş Doğan, Beşir Özdemir ve Hasan Farsak "kendilerine üst aramasının kanun gereği olduğu" anlatılmasına rağmen böyle bir aramayı kabul etmediklerini belirttiler.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Ankaraİstanbul
Görüş Bildir