Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Charlie Vampirlere Yenildi

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Charlie Vampirlere Yenildi

Charlie Vampirlere Yenildi

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre çocuklar artık TV ve sinema uyarlamalarına aşina oldukları vampir ve büyücülü dizi kitapları tercih ediyor.

Çocuklara ve genç erişkinlere yönelik fantastik dizi kitap ve film uyarlamaları çocuk klasiklerinin sonunu mu hazırlıyor? İngiltere’de gerçekleştirilen geniş çaplı bir araştırma ünlü çocuk kitapları yazarı Roald Dahl’ın hâlâ çocukların en çok okuduğu yazar olmasına karşın kitaplarından hiçbirinin çocukların en sevdiği ilk on kitap arasında yer almadığını ortaya koydu.

Amerikalı eğitim şirketi Renaissance Learning’in 8-16 yaş arası 300 bin öğrenci arasında gerçekleştirdiği araştırma, Roald Dahl’ın kitaplarının sahip olduğu popülaritenin vampir ve büyücülerin yer aldığı gerilim ve macera romanları karşısında gerilediğini gösterdi.

“Çocuklar Ne Okuyor” başlıklı araştırmanın sonuçlarına gore en çok sevilen 10 kitabın tümü de bir diziye ait. 10 kitabın yarısı ise popülaritesini film uyarlamalarına bağlı olarak kazanmış.

Ulusal Çocuk Edebiyatı Araştırmaları Merkezi’nin direktörü Dr. Lisa Sainsbury, “Artık en popüler kitaplar çocuklara, öğretmenler ya da kütüphaneciler tarafından değil bu kitaplara muazzam miktarlar yatıran stüdyo ve yayınevlerinin pazarlama yöneticilerince öneriliyor,” dedi.

Renaissance Learning’in Başkanı Dick Foch da, “Belli ki Roald Dahl klasikleri gibi kitaplar okullarda hâlâ çok yaygın olmasına karşın çocukların okuma tercihleri değişti, şimdi moda olan TV, film ve vampirler” diye konuştu.

Roald Dahl’ın kara mizahı ve hikâye örgüsüne eksantrik yaklaşımı Charlie’nin Çikolata Fabrikası (Charlie and the Chocolate Factory) , Cadılar (The Witches) ve Matilda gibi kitaplarla milyonlarca çocuk ve yetişkinin hayal dünyasını yakalayan kitaplar yarattı. 1990 yılında hayatını kaybeden ünlü yazar 30 yıllık verimli yazarlık kariyerinde çok sayıda çocuk kitabı, yetişkinlere yönelik şiir ve kısa hikayelerin yanı sıra Tek Başına (Boy and Going Solo) gibi otobiyografiler de üretmişti.

“Çocuklar Ne Okuyor” araştırmasına göre çocukların en sevdiği kitaplar şöyle sıralanıyor:

1. “Cam Ev: Morganville Vampirleri” (Glass Houses: The Morganville Vampires) , Rachel Caine

2.Harry Potter ve Azkaban Tutsağı” (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) , J.K. Rowling

3. “Alacakaranlık” (Twilight) , Stephenie Meyer

4. “Crocodile Tears”, Anthony Horowitz

5. “Ölü Kızın Dansı” (The Dead Girls’ Dance) , Rachel Caine

6. “Diary of a Wimpy Kid: The Ugly Truth”, Jeff Kinney

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriÇikolataHarry PotterİngiltereJ. K. RowlingKitapÖğretmenSinemaTercihdizi
Görüş Bildir