CFO, CIO, CCO ve Daha Nicesi: 28 Maddeyle Bunca 'C Seviye' Yönetici Kimdir, Ne İş Yapar?

263PAYLAŞIM

Herkesin müdür olduğu bir garip dünyanın kapılarını sizler için araladık.

Etrafımız birbirinden süslü kartvizitlerle kuşatılmış durumda. Bizim muhasebe müdürü dediğimize önümüzdeki kartvizit CFO diyor; tedarikçi dediğimize CSCO. Peki etrafta alabildiğine havalı "C" ünvanlarıyla gezinen bu insanlar kim? Buyrun okuyalım:

1. CAO – Chief Administrative Officer / İdari işler

Kendisi şirketin işletme ve yönetiminde söz sahibi olan kimse. Her şeye bir kulp takıp müdahale edebilir; hiçbir şey diyemezsiniz; boyunlar kıldan ince.

2. CAO – Chief Analytics Officer / Veri analizi

Bilhassa web analytics’in öneminin arttığı bu dönemde yönetim kurulu toplantılarında veri yönetimi ve analizlerin raporlarına dair açıklamalar kendisinden beklenir.

CDO – Chief Data Officer da benzer bir görevi yürütür.

3. CBO – Chief Brand Officer / Marka yönetimi

Marka ve ticaretin söz konusu olduğu tüm iş kollarında, marka yönetiminden sorumlu olacak ve markanın değerini yükseltmekle görevli kişidir. Pazarlama, reklamcılık, tasarım, müşteri ilişkileri ve müşteri hizmetleri ekipleri ekipleriyle koordineli çalışır; hatta yönetebilir.

4. CBDO – Chief Business Development Officer / İş Geliştirme

İş geliştirme hakkında hesap sorulacak kimse CBO'dur. Satış, pazarlama, teknoloji; hangi alanda faaliyet gösteriyor olursanız olun; piyasa araştırmaları ve yeniliklerini denetleyip yönetecek bir CBO lazım olacaktır.

5. CCO – Chief Commercial Officer / Ticari faaliyetler

İç ve dış ticaret faaliyetlerinde, e-ticaret faaliyetlerinde piyasa ve şirket içerisindeki pazar payları ile, yeni pazarlar konusunda yönetim yetkisi ve yönetim kuruluna karşı sorumluluk CCO'ya aittir. Satış, lojistik, üretim ve operasyon gibi pek çok departmanla koordineli çalışır.

6. CCO – Chief Communications Officer / İletişim

Her şirketin hatta kurumların olmazsa olmazı, iletişim. Gerek müşteriler, gerek diğer tüm muhataplarla gerçekleşecek iletişim süreci yönetecek kişi CCO'dur.

7. CCO – Chief Content Officer / İçerik yönetimi

Bir içerik ve haber platformu yönetmekteyseniz, içerik ekibinin sorumlusu, girişlerinin konulara ve gündeme göre dağıtıcısı, frekans belirleyicisi ve yöneticisi CCO'dur.

8. CCO – Chief Creative Officer / Tasarım, yaratıcılık

Özellikle de reklam ajanslarında veya moda / mobilya / aksesuar gibi yaratıcı tasarım gerektiren alanlarda kreatif ekibi yöneten, hem tasarımcının hem de müşterinin dilinden anlayan, trendleri bilen bir CCO kurtarıcınız olabilir.

Chief Design Officer (CDO) benzer göreve sahip bir başka ünvan.

9. CCO – Chief Customer Officer / Müşteri ilişkileri

Özellikle müşteri ilişkileri ekibi geniş olan şirket ve kurumlarda, müşteri geri bildirimleri, şikayet, memnuniyet ve yardım talepleri hakkındaki tüm süreci CCO koordine eder ve CEO'ya raporlar.

10. CDO – Chief Digital Officer / Dijital faaliyetler

Hangi sektörde faaliyet gösteriliyor olursanız olun, internet tüm şirketlerin içine işleyen bir kanal. Dijital alanda faaliyet göstermeyen bir şirket günümüze ayak uyduramıyor demektir. Dijital faaliyetleri tek bir çatı altında toplamaya karar verdiyseniz CDO'yu yönetiminize dahil edebilirsiniz.

11. CFO – Chief Finance Officer / Finans yönetimi

Her türden para mevzusuna günün sonunda CFO birey bakar. Finans ve muhasebe departmanınızda çokça insan çalışmaktaysa, yönetim kurulunuza bir adet CFO eklemenizde fayda var.

12. CHRO – Chief Human Resources Officer / İnsan kaynakları

Personel ile iletişim, eğitim, performans ve işe alım süreçlerini İK departmanı, İK departmanını ise CHRO yönetir. Çalışan sayınızdaki her 50 kişilik artış, İK
departmanındaki sayının da artması gerektiği anlamına gelir. İşte tüm bu ekibin yönetiminden CHRO sorumludur.

13. CIO – Chief Information Officer / Bilgi ve haber alıp verme

Şirketinizin faaliyet alanı ne olursa olsun, sektör yenilikleri, teknolojik her türlü gelişme ve şirketin buna adaptasyonu konularıyla CIO ilgilenir. CIO kimi zaman COO'ya, kimi zamansa direkt CEO'ya raporlama yapabilir.

14. CIO – Chief Investment Officer / Yatırım

Her türden yatırımcı ilişkileri, yatırım kararları, yeni alınacak (veya yapılacak) yatırımlar, bunlarla ilgili yapılacak görüşmeler ve bunların süreçlerini CIO çekip çevirir. CFO ile koordineli çalışır.

15. CLO - Chief Legal Officer / Hukuk

Şirkette hukuki müdahale içeren her türlü konuyla ilgili CLO'dan bilgi alabilirsiniz. Telif hakları, patent hakları, basın - yayın tekzipleri ve işten ayrılan çalışanlarla ilgili konular da dahil, kendisi faydanıza olacaktır.

16. Şiştiniz mi? Biz de şiştik ama daha M harfindeyiz. CMO – Chief Marketing Officer / Pazarlama

Pazarlama departmanı olmazsa olmaz departmanlardan biri. Ürününüz ve hizmetiniz ne olursa olsun offline ve online tüm pazarlama kararları pazarlama departmanında hayat bulur. İşte bu departmanın yönetimini CMO’ya devredebilirsiniz.

17. CMO – Chief Media Officer / Medya yönetimi

Reklam ve pazarlama ajansları, içerik portalları, televizyon ve haber kanalları gibi, çok yoğun medya iletişimi gerektiren şirketiniz için bir CMO yerleştirmeye bakın.

18. CNO – Chief Networking Officer / Sosyal organizasyonlar

Şirketin sosyal etkinlik ve organizasyonlarının, pazar araştırması ile birlikte yapılacak çalışmaların, şirket ile ortaklar arasındaki ilişkilerin yönetimini bir departmanda toplayabilirsiniz. Şu durumda bir CNO’ya ihtiyacınız olabilir.

19. COO – Chief Operations Officer / Operasyonel yönetim

Burda bir duralım: Faaliyet alanınız her ne olursa olsun, a'dan z'ye tüm kararları ve bunların yönetimini COO’ya bağlayabilirsiniz. Tüm departmanlardan rapor isteyebilir; genellikle çoğu firmada CEO'nun hemen ardından gelen kişidir.

20. CPO – Chief Product Officer / Ürün yönetimi

Üretim, yazılım, pazarlama gibi alanlarda bir ürün yönetimi departmanı yaratabilir, bu departmanınızın yönetim kurulunda neler yaptığını CPO’dan öğrenebilirsiniz. İnovasyon projeleri, proje yönetimlerini bu kişi ile gerçekleştirebilirsiniz.

21. CRO – Chief Research Officer / Ar-Ge

Marka araştırması, pazarlama ve iş geliştirme faaliyetlerinde araştırma ve pazarlama ekibini bir araya getirecek CRO ile yönetimini gerçekleştirebilirsiniz.

22. CRO – Chief Risk Officer / Risk yönetimi

Banka ve kurumsal şirketlerin risk araştırmalarını ve analizleri gerçekleştirildiği departmanlar biraraya getirilerek CRO yönetiminde yapılandırabilirsiniz.

23. CSO – Chief Sales Officer / Satış

Belki de en olmazsa olmaz birim: Satış. Yoğun satış operasyonları, saha satışı ve tele satış ekibiniz şirketiniz için kritik önemde. Bu ekibin başına getireceğiniz CSO, tüm satıştan sorumlu olacaktır.

24. CSCO – Chief Supply Chain Officer / Tedarik

Tedarik ve satın alma ekibinin kontrolü, geliştirilmesi ve yönetilmesinden CSCO’u sorumlu tutabilirsiniz.

25. CSO – Chief Security Officer / Güvenlik

Ödeme sistemleri, teknoloji, telekominikasyon, network ve sistem alanlarında bilgi güvenliği ve test süreçlerinin oluşturulacağı departmanın başına bir CSO getirebilirsiniz.

26. CTO – Chief Technology Officer / Teknoloji

Her şekilde sektörünüz ve sektörünüzün yan kollarıyla ilgili bilimsel ve teknolojik ilerlemeleri, haberleri takip etmek; kendinizi mevcuttaki imkanlarla bunlara uydurabilmek durumundasınız: Bir CTO konumlandırın.

27. CWO – Chief Web Officer / Web ve internet

Şirketiniz özellikle internet sektöründe ise, web alanındaki teknolojik gelişmeleri, iyileştirme ve geliştirmeleri web departmanında birleştirebilir. Bu departmanın raporlarını yönetim kurulu toplantılarında gündeme getirecek kişi CWO'dur.

28. CXO – Chief Experience Officer / Kullanıcı deneyimi

Gitgide daha çok önem kazanmakta olan kullanıcı deneyimi, tasarım, arayüz ve
yazılım konularından, bunların geliştirilip iyileştirilmelerinden ise, CXO sorumludur.

BONUS: CEO - Chief Executive Officer

Görüldüğü gibi pek çok üst düzey unvanı organizasyonunuza dahil edebiliyorsunuz. Bitti mi? Bitmedi. Bu listeyi farklı görev dağılımı ve pozisyonlara göre uzatmak mümkün. Ancak gerçekten şiştik. 

Toparlayalım; yukarıda gördüğünüz her bir birimin hesap vericisi, yöneticilerin yöneticisi kişiler ise, CEO'lardır. Tabii şunu da unutmayalım; işinizi doğru gerçekleştiremediğiniz müddetçe bu ünvanların tümü, bugün vardır; yarın yoktur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
elder41

Bu ingilizce olmasaydı insanlar kendilerini nasıl cool yapacaktı acaba, Chief Human Resources Officer / İnsan kaynakları Ulen altı üstü insan kaynaklarında çalışıyon...

iancurtis

atma onedio atma. cmo'daki "m" medya değil marketing.

onediobusiness

#16 :)

baheleee

"Koordinatör, genel koordinatör.. müdür, genel müdür.. CEO, semiallahü limen hamideh..

engin-emin-turk

KOMIK AMA İŞLER BÜYÜYÜNCE VE ÇALISANLAR GEREGINDEN FAZLA PROFESYONELLEŞİNCE BUNLAR ELZEM OLABILIYOR FAKAT İŞ ÇIKARABİLİYORLAR MU TARTISILIR :)

Görüş Bildir