Cezaevinde İntihar Eden Yarbayın İfadesi: 'Haberim Yoktu, Niyetlerini Öğrenince Döndük'

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

15 Temmuz darbe girişimine katıldığı gerekçesiyle tutuklanan ve cezaevinde intihar eden Yarbay İsmail Çakmak'ın cenazesi bugün sessiz sedasız toprağa verildi. Çakmak'ın verdiği ifadede 'toplumsal olay var' denilerek göreve çağrıldığını, darbe girişiminden haberi olmadığını söylediği öğrenildi. 

Çakmak, ifadesinde ayrıca kendisini görevlendiren alay komutanına, ’Ben bu işte yokum. Böyle bir emri kabul etmiyorum" diyerek birliklerine kışlaya 'geri dön emri' verdiğini de söylemiş.

Darbe girişimine katıldığı iddiasıyla tutuklanan ve konulduğu Silivri Cezaevi’nde intihar eden Yarbay İsmail Çakmak’ın cenazesi, memleketi Rize’nin İyidere ilçesinde sessiz sedasız defnedildi.

Darbe Girişiminin Ardından Tutuklanan Yarbay Cezaevinde İntihar Etti - onedio.com
Darbe Girişiminin Ardından Tutuklanan Yarbay Cezaevinde İntihar Etti - onedio.com

İkindi vakti defnedileceği duyurulan Yarbay İsmail Çakmak’ın cenazesi, tepkiler olabileceğini düşünen ailesince, Adatepe Camisi’nde ezan beklenmeden kılınan cenaze namazı sonrası toprağa verildi. Cenaze namazına aile yakınları dışında katılan olmadı. Evli olan Yarbay İsmail Çakmak’ın çocuğunun bulunmadığı belirtildi.

Yakınları Yarbay'ın ifadesi basınla paylaştı

Yakınları, Yarbay İsmail Çakmak’ın gözaltına alındığı gece polise verdiği ifadenin tutanaklarını basınla paylaştı. 

23’üncü Motorlu Piyade Alayı’nda Tabur Komutanı olarak görev yapan Yarbay İsmail Çakmak’ın, 15 Temmuz gecesi Alay Komutanı Albay Ömer Faruk Köse’nin emri ile, ’toplumsal olay var’ denilerek birliği ile Kartal Köprüsü’ne gönderildiğini belirtiği tutanakta yer alan ifadesi şöyle:

"Böyle bir emri kabul etmiyorum"

"Kartal köprüsüne geldiğimizde vatandaş birikmesi yoktu. Gelen vatandaşlara da ’olay ihbarı var’ dedik. Sonrasında Alay Komutanı yanında 4 yüzbaşı ve 1 binbaşı ile geldi. Bana, ’İhtilal oluyor arkadaşlar. Seni bilgilendirecekler. Talimatlara uyalım’ emri verdi. 

Birliklerini kışlaya geri göndermiş

Ben de Alay Komutanı’na, ’Ben bu işte yokum. Böyle bir emri kabul etmiyorum. Bu işe girişmem’ diyerek birliklerime ’geri dön emri’ verdim. Ancak yol kesilmesinden dolayı kışlaya intikal edemeyen birliğimin bir kısmı Maltepe askeri lojmanlarına, bir kısmı da Tuzla’ya gitti. Ben sivil bir araçla kışlaya döndüm. 

'Emre itaat etmeyeceğim' dedim

Biz Kartal köprüsüne giderken silahlarımızla değil kalkan ve coplarımızla gittik. Kesinlikle ihtilal gibi bir olaydan haberim yoktu. İhtilal lafını ilk defa Alay Komutanı Kartal Köprüsü'nde bana ve vatandaşlara söyledi. Ben Alay Komutanına 'emre itaat etmeyeceğim' dedim. 

"Niyetlerini öğrenince geri döndük"

Sonrasında kendi yanındaki subayları ve vatandaşlar da beni destekleyince Alay Komutanı oradan ayrıldı. Suçlamaları asla kabul etmiyorum. ’Olay var, müdahale edin’ dediler. Niyetlerini öğrenince geri döndük. Serbest bırakılmak istiyorum."

DHA

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Başlıklar

15 TemmuzDarbeİntiharolay
Görüş Bildir