Cep Telefonu, İnternet ve Doğalgaza 'Belediye Vergisi' mi Geliyor?

 > 
34PAYLAŞIM

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kaynak sıkıntısı yaşayan belediyelerin ‘gelir’ problemini çözmek üzere bir yasa taslağı hazırladığı ve cep telefonu, internet ve doğalgaza yüzde 1 ek belediye vergisi alınacağı yönünde bilgiler basına yansımıştı. Bakanlıktan "belediye vergisi" haberlerine yalanlama geldi. Yapılan açıklamada "Vatandaşlarımıza ek yük getirecek bir çalışma ve düzenlememiz söz konusu değil" denildi.

Bu sabah basına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, belediyelerin gelir sıkıntılarına çözümü ek vergide bulduğu yönünde haberler yansıdı. Bakanlığın hazırladığı yasa değişikliği taslağının  "Mali Yapı ve Gelirler" başlıklı bölümünde yerel yönetimlerin "öz gelirlerini arttırmak" için cep telefonu, internet, doğalgaz faturası üzerinden yüzde 1 ek "belediye vergisi" alınması  öngörüldüğü aktarıldı.

Bakanlık: "Belediyelerin taleplerinden ibaret"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, cep telefonu, internet ve doğalgazdan belediyelerce yüzde 1 ek vergi alınacağı yönündeki haberlere ilişkin, "Vatandaşlarımıza ek yük getirecek bir çalışma ve düzenlememiz söz konusu değil." açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, medyada yer alan "Belediye Vergisine Hazır Olun", "40 Milyarlık Ek Vergi Önerisi" başlıklı haberler hakkında bilgi verme zaruretinin doğduğu belirtildi.

Açıklamada, "Cep telefonu, internet ve doğalgazdan belediyelerce yüzde 1 ek vergi alınacağı yönündeki haber, belediyelerin taleplerinden ibaret olup, bakanlığımızca vatandaşlarımıza ek yük getirecek bir çalışma ve düzenleme söz konusu değil."ifadeleri kullanıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir