Cemaat Okulunda 200 Metrelik Gizemli Tünel!

 > 
122PAYLAŞIM

Darbe girişiminin ardından FETÖ ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle kapatılan Yamanlar Özel Fen ve Anadolu Lisesi'nin yer aldığı yerleşkede, cami ile yemekhane arasında 200 metrelik bir tünelin olduğu ortaya çıktı.

İzmir'in Bayraklı ilçesindeki yerleşkede, camide namaz kılan okulun eski mezunlarından birisi cami ile yemekhane arasında gizli bir geçit olduğunu söyledi. 

Bunun üzerine polis ekiplerine de haber verilerek bölgede arama yapıldı.

Yemekhanenin bulunduğu binanın alt katında, kalorifer kazanlarının olduğu bölümde tünel bulundu. Aydınlatma lambaları da olan tünelin, yaklaşık 2 metre yüksekliğinde ve 1 metre genişliğinde olduğu görüldü.

Tünelin çıkışındaki tahta kapak halıyla gizlenmiş

Tünelin çıkışındaki tahta kapak halıyla gizlenmiş
Tünelin çıkışındaki tahta kapak halıyla gizlenmiş

Tünelde ilerleyen ekipler, caminin alt katındaki bir odaya ulaştı. Tünelin bu çıkışının tahta bir kapakla kapatıldığı, üzerinin halıyla gizlendiği belirlendi. 

Hangi amaçla yapıldığı araştırılan tünelin toplam uzunluğunun 200 metreden fazla olduğu ifade edildi.

Özel asansörlü kat

Öte yandan, okul binasında özel asansörle çıkılabilen 5 ve 6'ncı katta özel toplantı salonları, otel odaları gibi kapılarında numaraların bulunduğu odalar ve mutfağın yer aldığı görüldü. Asansörün sadece bu katlara çıktığı, başka katlarda ise asansörün kapı yerlerinin boy aynalarıyla kapatıldığı kaydedildi.

Yamanlar Koleji'ndeki özel odalarda Gülen'e 'bağlılık yemini'

FETÖ'nün darbe girişimi sonrası kapatılan Yamanlar Eğitim Kurumlarının örgütte önemli yeri bulunduğu, FETÖ'ye bağlı ilk eğitim kurumu olduğu kaydedilmiş, Yamanlar Kolejinde yetişen "seçilmiş öğrencilerin" özellikle askeri liselere yerleştirildiği, örgütle bağlarını gizli tutan bu öğrencilerin harp okullarından mezun olmalarının ardından kolejdeki özel odada Fethullah Gülen'e "bağlılık yemini" ettiği ve "himmet sözü" verdiği bildirilmişti.

İlhan Varank'ın adı verilmişti

Kapatılan Yamanlar Özel Fen ve Anadolu Lisesinin adı da değiştirilmiş, İstanbul'da, FETÖ'nün darbe girişimini protesto ettiği sırada yaşamını yitiren Prof. Dr. İlhan Varank'ın adı bu okula verilmişti.

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Görüş Bildir