Çelik: 'Asgari Ücretten Vergi Alınmaması Gündemimizde Yok'

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Çelik: Asgari Ücretten Vergi Alınmaması Gündemimizde Yok

Çelik: Asgari Ücretten Vergi Alınmaması Gündemimizde Yok

Kurban Bayramı namazını Yıldırım Beyazıt Camisi'nde kılan Bakan Faruk Çelik, asgari ücretlileri ilgilendiren açıklama yaptı.

Yıllardır tartışılan “asgari ücretten vergi alınmaması” konusunda AK Parti ve muhalefet partilerinin uzlaşmasıyla konunun gündeme getirildiğini hatırlatan Bakan Çelik, "Asgari ücretten verginin kaldırılması için anayasa değişikliği gerekiyor. Bu konu TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda gündeme geldi ve 4 parti anlaştı. Ancak yasa olarak yapılan bir düzenleme yok. Şu anda asgari ücretten vergi alınmaması ilgili bir düzenleme yok. Böyle bir şey meclisin gündeminde değil. Bizim gündemimiz de şu anda yok. Konu Anayasaya girerse yasaya yansıyacak demektir. Bu konu, Anayasaya girmeli mi, girmemeli mi tartışılabilir. Böyle bir karar almış 4 siyasi parti. Biz o çerçevede karara saygı duyarız. Böyle bir şey gerçekleşirse yasalara, uygulamalara yansıması olacaktır. Anayasa değişikliği gelir mi? Biz istiyoruz ki; milli iradenin tecelligahı olan yüce mecliste yepyeni anayasa yapalım. İhtilal ürünü Anayasayı Türkiye'den kurtulalım diye çaba gösteriyoruz. O çerçevede bir uzlaşma olur da Anayasa değişirse o zaman bunların hepsi gündeme gelirse Anayasa uyum çerçevesinde birçok düzenleme yapmanız gerekir. Ama konunun asgari ücretin görüşüldüğü yer TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu"dedi.

VERGİ KONUSU MALİYEYİ DE ÇOK İLGİLENDİRİYOR

Tartışmaları oldu bitti" diye lanse etmenin doğru olmadığını kaydeden Bakan Çelik, "Asgari ücretin artırılması için çaba gösteriyoruz, enflasyonun çok çok üzerinde artışlar sağlıyoruz. Bunlar doğru ama asgari ücretteki vergi konusu bir anlamda maliyeyi de çok ilgilendiriyor. Bir yandan vermeniz gerekiyor, talep doğru taleptir, meşru taleptir, olabilir ama bunun karşılığını dengeleyerek bunları yapmak gerekiyor . Hesapsızlık dönemi bizde kapandı. Bizim iktidar döneminde veriyoruz, ama karşılığını bularak veriyoruz, geleceği karatmıyoruz, geleceği aydınlatıyoruz. Milletimizin geleceğini mali açıdan aydınlatacak programları uygulamak gerekiyor” diye konuştu.

“OLUMSUZLUKLARIN CEREYAN ETTİĞİ YERLERDE ÇÖZÜME DÖNÜK ADIMLAR ATILSIN”

Namazdan çıktıktan sonra cami cemaatiyle bayramlaşan Çelik, anne ve babasının bayramını kutlamak için Yıldırım’daki evine geçti. Bayramın huzur içinde geçmesini temenni eden Çelik, “Huzursuzlukların olumsuzlukların yaşandığı süreçte bayram idrak ediyoruz. Bayramlar kardeşlik dostluk günleri. Kurban Bayramı vesilesiyle olumsuzlukların cereyan ettiği coğrafyalarda kalpler yumuşuyor ve çözüme dönük adımlar atılır. Suriye’de oluk oluk kan akıyor. Bayram dolayısıyla barıştan bahsediliyor umarım ve bu kalıcı barışa dönüşür. Suriye'deki olumsuzluklar bir dur denilir” dedi.

EDİP TEKİN-SÜLEYMAN AYDIN/BURSA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBursaKurban BayramıSuriyeTürkiye Büyük Millet Meclisivergi
Görüş Bildir