Nasir el-Ani: 'Talabani Ölmedi'

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Celal Talabani Hastaneye Kaldırıldı

Celal Talabani Hastaneye Kaldırıldı

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin dün akşam acilen hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Irak Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, ülkede uzlaşı ve istikrarın sağlanması için son günlerde çok çaba sarf eden Cumhurbaşkanı Talabani'nin yorgunluktan kaynaklanan sağlık sıkıntısı sebebiyle dün akşam Bağdat'ta bir hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Talabani'nin sağlık durumuyla ilgili bilginin daha sonra verileceği ifade edildi.

Haberin Tamamı İçin:

'Talabani Beyin Kanaması Geçirdi'

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin beyin kanaması geçirdiği ve durumunun kontrol altında tutulmaya çalışıldığı bildirildi.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin beyin kanaması geçirdiği öne sürüldü.

Irak'ın yarı resmi El-Irakiye televizyonunun iddiasına göre, Cumhurbaşkanı Talabani beyin kanaması geçirmesi dolayısıyla doktorları tarafından sağlığındaki istikrar sağlanmaya ve kontrol altında tutulmaya çalışılıyor.

Talabani'nin tedavisinin, Sağlık Bakanlığı'ndaki sağlık merkezinde sürdüğü belirtildi.
Bu arada, Cumhurbaşkanlığı'ndan bu sabah yapılan yazılı açıklamada, bitkinlik ve yorgunluktan kaynaklanan sağlık sıkıntısı sebebiyle Talabani'nin dün akşam Bağdat'ta bir hastaneye nakledildiği ve uzman doktorlardan oluşan bir sağlık heyetinin Talabani'yle ilgilendiği ifade edildi.

Haberin Tamamı İçin:

Talabani'nin Sağlık Durumuyla İlgili Şok İddia

Hastaneye kaldırılan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin beyin kanaması geçirdiği ortaya çıktı. Bazı yayın organları, Talabani'nin hayatını kaybettiğini öne sürdü. Ancak bu iddia Irak Dışişleri Bakanı tarafından yalanlandı. Uzmanlar, Kürt siyasetçinin ölümünün Irak'taki hassas dengeleri değiştirebileceğini belirtiyor.

Beyin kanaması geçirdiği belirtilen 79 yaşındaki Talabani'nin sağlık durumuyla ilgili çeşitli iddialar ortaya atılıyor.

Yakın çevresinden gelen bilgilere göre, Irak Cumhurbaşkanı Talabani’nin geçirdiği beyin kanamasından sonra girdiği ağır koma süreci devam ediyor.

Dün geceden beri bilincinin kapalı olduğu belirtilen Talabani’nin sağlığında bir düzelme olması halinde kapsamlı tedavi için Almanya’ya gönderilmesi yönünde hazırlık yapıldığı öğrenildi.

Irak Cumhurbaşkanlığı basın bürosundan yapılan son açıklamada ise, “Sayın Cumhurbaşkanı'nın sağlık durumu istikrarını koruyor. Cumhurbaşkanı'na yapılan tıbbi tahlil ve diğer kontroller, Cumhurbaşkanı'nın aniden rahatsızlanmasının ve bayılmasının damarlarındaki sertleşmeden kaynaklandığını gösterdi. Kontroller ve tahliller sonucunda vücudun, vazifesini normal şekilde sürdürdüğü tespit edilmiştir” denildi.

Reuters'a konuşan üç ayrı hükümet kaynağı da Talabani'nin durumunun kritik ancak stabil olduğunu ifade etti.

ÖLDÜ İDDİALARI

Ancak bu açıklamalara rağmen Press TV ve Lübnan televizyonu El Mayadin, Talabani'nin hayatını kaybettiğini iddia etti.

Irak Dışişleri Bakanı ise El Arabiya'ya konuşarak iddiaları yalanladı.

REAGAN’I KURTARAN DOKTOR

Talabani’nin sağlığı ile yakından ilgilenen isimlerin başında kendi partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne mensup bir politikacı var: Kerkük Valisi Necmettin Kerim. Yıllar önce ABD eski Başkanı Ronald Reagan’ı kurtaran doktor olarak nam salan Kerim, başarılı bir nöroşirürji uzmanı.

ABD’de George Washington Üniversitesi’nde tıp eğitimi alan Kerim, Molla Mustafa Barzani’nin de kişisel doktorluğunu yapmıştı.

Washington Kürt Enstitüsü'nün kurucusu ve başkanı olan, Paris Kürt Enstitüsü’nde de yönetim kurulu üyeliği yapan Kerim, Mayıs 2011’de Kerkük Valisi seçildi.

KÜRT KAYNAKLARINDA FARKLI AÇIKLAMALAR

Üç dilde yayın yapan Rudaw haber sitesi de Talabani’nin durumunun iyiye gittiğini duyurdu. Rudaw’ın haberine göre, hastane kaynakları Talabani’nin sağlık durumu ile ilgili bir sorun olmadığını bildirdi. Bazı Kürt ve Arap kurumları ise Talabani’nin kalp krizi geçirdiğini iddia etti. Ancak hastane kaynakları bu iddiayı reddederken, Talabani’nin damar tıkanıklığı yaşadığını açıkladı.

Haberin Tamamı İçin:

Talabani hastaneye kaldırıldı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Talabani Ölmedi

Irak Cumhurbaşkanı Talabani'nin öldüğüne dair iddialar yalanlandı.

BAĞDAT

Irak Cumhurbaşkanlığı Divanı Başkanı Nasir el-Ani, Sağlık Bakanı Yardımcısı Dr. İsam Namık Abdullah ve Talabani'nin tedavi gördüğü Tıp Merkezi Genel Müdürü Dr. Hani El-İkabi ile yaptığı basın açıklamasında Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin öldüğüne dair basında çıkan haberlerin asılsız olduğunu bildirdi.

El-Ani Cumhurbaşkanı Talabani'nin yoğun bakımda olduğunu, sağlık durumunun istikrarını koruduğunu ve Iraklı uzman doktorlardan oluşan ekibin kendisiyle en iyi şekilde ilgilendiklerini söyledi.

Irak Sağlık Bakanı Yardımcısı Dr. İsam Namık Abdullah da Talabani'nin dün akşam yerel saatle 11.00'de sağlık sorunu yaşadığını ve acil olarak tıp merkezine getirildiğini ve özel tedavi dairesinde tedavisine başlandığını belirtti.

Abdullah, ''Tıp Merkezi Genel Müdürü ile yapılan istişareler sonucunda uzmanlardan oluşan bir ekip hazırlandı. Cumhurbaşkanı yoğun bakıma alındı, tedavisi için gerekli her şey yapıldı. Cumhurbaşkanımızın sağlık durumu istikrarlı durumda'' dedi.

Bu arada Talabani'nin tedavi gördüğü Yoğun Bakım Servisi Müdürü Dr. Iyad Abbas, Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin sağlık durumunun uzman sağlık ekibi tarafından takip edildiğini ve hayati fonksiyonlarının daimi bir şekilde müşahede altında tutulduğunu söyledi. Abbas, Talabani'nin sağlık durumunda dün akşamdan beri herhangi olumsuz bir gelişme olmadığını, önümüzdeki saatlerde olumlu gelişmeler ümit ettiklerini bildirdi.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAmerika Birleşik DevletleriIrakLübnan
Görüş Bildir