Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çayı Don Vurdu!

33PAYLAŞIM

Çayı Don Vurdu!

Çayı Don Vurdu!

Doğu Karadeniz'de mart ayının son günlerinde etkili olar kar yağışı ve dondan çay bahçelerinin de olumsuz etkilendiği bildirildi.

Artvin, Rize Trabzon, Giresun ve Ordu illerinde yaklaşık 850 bin dekar alanda 204 bin üretici çay tarımı ile uğraşıyor. Son yıllarda yaş çay üretimi yılda 1 milyon ile 1 milyon 200 bin ton arasında değişiyor. Bundan da 200-220 bin ton civarında kuru çay elde ediliyor. Bölgede 29-30 Mart tarihlerinde özellikle Rize ve Trabzon'da etkili olan kar yağışı ve don nedeniyle çay bahçeleri de etkilendi.

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan yaptığı açıklamada, son kar yağışı ve oluşan soğukla çay tarlalarında yeni filizlenen çay tepe noktalarında yanma meydana geldiğini belirtti.

Kar yağışı nedeniyle yaş çayın büyük oranda zarar gördüğünü ifade eden Erdoğan, "Yaş çayda birinci sürgünde yüzde 25-30 civarında bir ürün kaybı bekliyoruz. Bu, kalitede de azalmayı beraberinde getirecek. Bunun her türlü değerlendirmesi yapılmalıdır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının gerek fındıkta, gerekse kayısıda yaptığı incelemeleri çayda da yapması gerekir. Biz bu konuda girişimlerimizi yaptık. Bu yıl Rize çayına gerekli hassasiyetin gösterilmesini bekliyoruz" dedi.

Erdoğan, geçen yıl yaş çay rekoltesinin bir milyon 172 bin ton olduğunu hatırlatarak, "Bu yıl bu rakama ulaşmamız çok zor görünüyor. Soğukla yaş çay yapraklarında yaşanan yanmaya bağlı olarak mayıs ayında 50 bin tonluk bir ürün kaybı bekliyoruz. İkinci ve üçüncü sürgünde yaşanacak iklim şartları kaybın artmasına veya biraz azalmasına neden olabilir ama ilk etapta üreticinin çok ciddi kaybı var. Üreticinin yanı sıra sanayici de bundan büyük yara alacaktır. Bunun önüne geçilmesi için yetkililer bir an önce tedbir almalıdır" diye konuştu.

Rekolte kaybının ürünün fiyatını, üreticinin gelir düzeyini etkileyeceğini kaydeden Erdoğan, "Doğu Karadeniz'de ....

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir