Çaycuma Köprüsü Neden Yıkıldı?

-
2 dakikada okuyabilirsiniz

Çaycuma Köprüsü Neden Yıkıldı?

Çaycuma Köprüsü Neden Yıkıldı?

CNN Türk'ün verdiği bilgiye göre Aydın Üniversitesi Afet Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kubilay Kaptan cumartesi günü olay yerinde inceleme yapmış ve köprünün çökme nedenlerinin değerlendirdiği bir rapor hazırlamış. Kaptan'ın raporuna göre olayın başlıca sorumlusu, köprüye bakım yapmayan Karayolları. İşte Kaptan'ın raporunda yer alan çökme nedenleri ve sonuçlarla ilgili önemli ayrıntıları:
Köprünün üstünde ki yoğun ve ağır trafik yıllardır devam etmiş, köprü taşıyıcı sistemini oluşturan malzemelerin yorulmasına neden olmuştur.
Kış aylarını takiben gelen sıcak havalar nedeniyle eriyen kar sularının ayakları daha da fazla aşındırmış olması çökmeyi tetiklemiştir.
61 yıldır kullanımda olan köprünün düzgün aralıklarla ve standartlara uygun bir şekilde bakımı yapılmadığından kullanım ömrü tamamlanmıştır.
Konuyla ilgili olarak yapılan raporlar, haberlerler yetkililerce dikkate alınmamıştır.
* Yeni bir köprü yapılmış olmasına rağmen eski köprü kapatılmamış, onarı...

Haberin Tamamı İçin:

Çaycuma Köprüsü'nde 7 Ölümcül İhmal

Vatan Gazetesi ise haberinde olay hakkında uzmanların görüşlerini almış. İTÜ Hidroloji ve Su Kaynakları Uzmanı İlhan Avcı, Çaycuma köprüsünün yıkılmasının en önemli sebebinin köprünün temelindeki oyulma olduğunu söylüyor: “Hangi köprü yapılırsa yapılsın, suyun mevcut akım koşullarına dayanması gerekir. Hem dinamik kuvvetlere karşı hem de suya karşı dayanıklı olması gerekir. Ancak her köprünün zayıf tarafı temelinin su tarafından oyulma ihtimalidir. Bu yüzden inşaat sırasında tabal oyulmalarına karşı önlemler alınır. Temelin suyun debisi yüzünden oyulmasını engellemek için derine yapılır. Böylece altının oyulması engellenir. Çünkü derenin bir oyma gücü vardır. Bu tespit edilir ki buna tabanın kararlı hale gelmesi denir. Tabanın kararlı hale geldiği yerin de altına doğru temel yapılır. Çaycuma Köprüsü’nde de topuk oyulmasının olduğunu görüyoruz.” Köprünün yıkılmasında HES'lerin etkisine değinilen haberde uzmanlar 7 ölümcül ihmal hakkında şu açıklamaları yapmışlar:
1- 61 yılda ayakları yıpranması rağmen devamlı bakıma muhtaç köprü için etkili bir bakım yapılmadı.
2- Üzerinden geçen ağır yükler beton ve demiri yıprattı, köprü dayanıklığını yitirdi.
3- Nehrin içindeki granür denilen çakıl taşları ve kum devamlı ayaklara çarptığı için yıpranmayı arttırdı.
4- 50 kilometre yukarıda bulunan Karabük Hidroelektrik Santrali barajının kapakların açıldığı dönemlerde debisi artan su ise köprü ayaklarını korumak için yapılan setleri söküp götürdü.
5- HES ve diğer inşaatlar için Filyos deresinden gözle görülür şekilde kum, çakıl, gibi malzemeler alınması derenin debisini değiştirdi.
6- HES inşaatları nehrin akış yönünü değiştirdi.
7- HES’ler derenin kum ve çakıl taşımasını engelleyip duru su akmasına dolayısıyla köprüye gelen ve giden kum ile dengesinin bozulmasına neden oldu....

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Aydınolay
Görüş Bildir