Çavuşoğlu, AGİT'e Çattı: Mektubumu Sızdırmışlar!

-

AKP hükümetiyle AB arasında 14 Aralık operasyonuna ilişkin tepkiler nedeniyle gerginlik devam ederken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nı (AGİT) ise kendisine yazdıkları mektubu basına sızdırmakla suçladı.

Türkiye’nin de üyesi olduğu AGİT'in Medya Özgürlüğü Yüksek Temsilcisi Dunja Mijatovic dün kurumun internet sitesinden '14 Aralık operasyonu' ile ilgili bir açıklama yayımlamıştı. Açıklamada, Mijatovic’in Çavuşoğlu’na yazdığı mektupta gazetecilerin derhal serbest bırakılmasını talep ettiği bilgisine yer verilmişti.

Mijatovic, "Gözaltılar, Türkiye’de gazetecilerin hapse atılmasına imkan sağlayan yasaların revizyon ihtiyacı ortaya koymaktadır. Yasalar toplumdaki muhalif fikirleri frenlemek için kullanılmamalıdır" demişti.

'HEM BAĞIMSIZLIK DİYECEKSİN, HEM SERBEST BIRAK TALİMATI VERECEKSİN'

Norveçli mevkidaşı Borge Brende ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, AB’den gelen açıklamaların samimi olmadığını vurguladı. Çavuşoğlu, “Türkiye’de yürüyen bir yargı süreci var. Gözaltına alınan insanlar arasında gazeteciler de var. Gazetecilerin içeride olmasını, tutuklanmasını biz de arzu etmeyiz. Fakat açıklamalara baktığınız zaman, bana yazılan mektubu da basına sızdırmışlar bu gazetecilerin ‘Derhal serbest bırakılması’ diye AGİT Temsilcisinden geliyor. Hem güçler ayrılığından, hem yargının bağımsızlığından bahsedeceğiz hem de yürütmeye ‘Bunları derhal bırakacaksın’ diye talimat göndereceğiz. Biz buna karşıyız” dedi.

'GAZETECİLİK FAALİYETİNDEN ALINMADILAR'

Hükümetin diğer yetkililerinin yaptığı gibi ‘gazetecilik faaliyeti’ ayrımını hatırlatan Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı; “İsteriz ki hiçbir gazeteci hapiste olmasın. Hele hele gazetecilik faaliyetinden dolayı içerideyse bir tane gazetecinin içeride olması bile çok fazladır. ‘Gazeteciler hiç suç işlemez o yüzden gazeteciler gözaltına alınmamalıdır yaklaşımını da’ doğru bulmuyoruz. Siyasetçiler de suç işliyor, çok sevdiğimiz bir sanatçı da suç işliyor hapse giriyor. İşte Türkiye’de görüyoruz. Neticede gazeteciler suç işliyorsa dokunulmaz olmamalı. Başsavcının açıklamasına göre bu insanlar gazetecilik faaliyetinden değil, silahlı suç örgütü oluşturmaktan gözaltına alındılar ve soruşturma sürüyor.”

Kaynak: Birgün

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir