Çarşı Üyesi 2 Kişi Tutuklandı

 > -
2 dakikada okuyabilirsiniz

Çarşı'dan 5 Kişiye Tutuklama Talebi

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

Çarşı Grubuna 2 Tutuklama

Gezi Parkı olayları nedeniyle 3 gün önce gözaltına alınan Çarşı grubu üyelerinden Halil İbrahim Erol ve İbrahim Halilullah Turan 'silah ve mermi bulundurmak' suçlamasıyla tutuklandı. Adliye'ye sevkedilen diğer 3 grup üyesi ise kefaletle serbest bırakıldı. Grup üyelerine örgüt suçlaması yöneltilmedi.

Gezi Parkı olayları nedeniyle 3 gün önce gözaltına alınan Çarşı grubu üyelerinden 20’si suç örgütü kurmak ve üyesi olmak, izinsiz gösteri, kanunlara uymamaya tahrik ve polise direnmekten adliyeye sevk edildi. İçlerinde bir de grupla ilgisi olmayan Fenerbahçe taraftarının olduğu şüphelilerin olaylar başladığında telefonlarının dinlemeye alındığı ortaya çıktı. Gaz maskesini lojistik araç olarak gören polis, Çarşıyı Başbakanlık ofisini basmakla suçladı. Bir iş makinesi ile TOMA’nınn kovalanmasını da suçlar arasında sayan polisin, sosyal medyada ‘ÇARŞI TOMA’yı kaçırdı şeklindeki bilgiye bozulduğu ve bunu sorguya taşıdığı ortaya çıktı. Çarşı ile ilgili soruşturmanın 2012 yılında tribün olayları nedeniyle başladığı ve soruşturmanın, bir grubun tribünden uzaklaştırmaya yönelik olarak yürütüldüğü belirtildi. Gezi olaylarının ardından yapılan son operasyonun da bu soruşturma kapsamında yapıldığı ifade edildi. Çarşı Grubuna yönelik yapılan telefon dinlemelerinin ise 2012 yılında başladığı öğrenildi.

Çarşı grubuna yönelik aralarında topluluğun lideri Erol Özbil ve Cem Yakışkan’ın da olduğu 20 kişi bugün İstanbul Organize Şube Müdürlüğü’nden Çağlayan Adliyesi’nde bulunan Terörle Mücadele Kanunu 10. madde ile görevli savcılığa getirildi.

5 KİŞİYE TUTUKLAMA TALEBİ

Çarşı grubu liderlerinin de aralarında bulunduğu 5 kişi tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedildi. 15 kişi ise serbest bırakıldı. Çarşı Grubu üyelerini suç örgütü kurmak ve üyesi olmak, 2911 sayılı toplantı ve gösteri kanununa muhalefet, kanunlara uymamaya tahrik, görevini yaptırmamak için direnme suçlamaları yöneltildi. Aralarında bir de Çarşı grubuyla bağı olmayıp Fenerbahçe’yi tutan bir eylemcinin de olduğu 19 kişinin Gezi olayları başladıktan sonra telefonlarının dinlemeye alındığı ortaya çıktı.

Haberin Tamamı İçin:

Çarşı Üyesi 2 Kişi Tutuklandı

Haber detayları için lütfen kaynak adresine tıklayınız.

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

FenerbahçeFenerbahçe Spor KulübüGezi ParkıİstanbulPolis
Görüş Bildir