Darbe Girişiminin Ardından: 16 Temmuz'da Neler Yaşandı?

 > 
4.4bPAYLAŞIM

Türkiye 15 Temmuz günü bir darbe girişime tanık oldu ve karanlık bir gece yaşadı. TSK'ya bağlı bir grup asker, yönetime el konulduğunu açıkladı. Ülkenin Genelkurmay Başkanı rehin alındı. Başkentin kalbi, TBMM binası bombalandı. Savaş uçakları Ankara ve İstanbul'da korku saldı. Köprüler kapandı, televizyonlar basıldı, ve ekranlar karardı. Bunların hepsi 15 Temmuz gecesinde yaşandı. 

Acı bilanço ise 16 Temmuz sabahı, gün aydınlanınca ortaya çıktı. Basın açıklaması yapan Başbakan Binali Yıldırım "Toplam 161 şehidimiz, bin 440 yaralımız vardır. 2 bin 839 asker gözaltına alınmıştır" dedi.

Öğle saatlerinde ise 8 kişiyi taşıyan bir Türk helikopterinin Yunanistan'ın Dedeağaç kentine indiği bilgisi ajanslara düştü. Helikopterdekilerin Yunan yetkililere siyasi iltica talebinde bulundukları belirtilirken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, kaçan sekiz askerin derhal iadesini istediklerini açıkladı.   

'15 Temmuz Darbe Girişimi'nin ertesi gününde yaşananları bu başlıkta derledik...

15 Temmuz gecesi yaşananlar için bu başlığa bakabilirsiniz 👇

Tüm Gelişmeler ile Bir Darbe Girişimi ve Türkiye'nin En Uzun Gecesi - onedio.com
Tüm Gelişmeler ile Bir Darbe Girişimi ve Türkiye'nin En Uzun Gecesi - onedio.com

Vatandaşlar protesto için sokağa döküldü

23:38 - Çipras: Yunanistan'a kaçan 8 askerin iadesi için gereken yapılacak

Erdoğan, muhalefet liderlerinin ardından Yunanistan Başbakanı Çipras ile görüştü. 

Çipras, Türkiye'de seçilmiş hükümetin yanında yer aldıklarını ifade ederek, Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askerin iadesi için gerekenin yapılacağını ifade etti.

23:05 - Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye teşekkür telefonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi telefonla arayarak darbe girişimine prim vermedikleri için teşekkür etti.

Erdoğan'ın Meclis Başkanı Kahraman'ı da aradığı bildirildi.

22:00 - Akıncı 4.Ana Jet Üssü'ndeki operasyonda gözaltı sayısı 72'ye yükseldi

Ankara Akıncı 4.Ana Jet Üssü'nde yürütülen FETÖ darbesine yönelik operasyonda gözaltına alınanların sayısı 72'ye yükseldi.

21:30 - 2 bin 745 hakim ve savcı için gözaltı kararı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2 bin 745 hakim ve savcının gözaltına alınmasını istedi.

20:50 - AYM üyesi Erdal Tercan da gözaltına alındı

Anayasa Mahkemesi üyelerinden Alparsan Altan'dan sonra Anayasa Mahkemesi üyesi Erdal Tercan da polis tarafından gözaltına alındı.

20:30 - Erdoğan: ABD'ye sesleniyorum. Persilvanya'daki bu zatı artık Türkiye'ye teslim edin

İstanbul'da halka seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'ye çağrı yaptı ve şöyle konuştu: 

"Sayın Başkana, Amerika'ya sesleniyorum. Pensilvanya'daki bu zatı artık Türkiye'ye teslim edin. Siz bizden hangi teröristi istediyseniz teslim ettik. Artık bu zatı da bize teslim edin. Ortaksak, ortağınızın talebini yerine getirin diyorum. Bu olaylar silahlı kuvvetlerimizin içinde bir azınlığın yapmış olduğu bir eylemdir.

Gördüğünüz gibi görevden alınan albaylar var. Oyuna gelmeyelim. Türk Silahlı Kuvvetleriyle milletimizi karşı karşıya getirmek isteyen dış güçler olabilir. Silahlı kuvvetler bizimdir."

20:11 - Akıncı 4. Ana Jet Üssü'ndeki operasyon sona erdi, 67 kişi teslim oldu

Akıncı 4. Ana Jet Üssü'ndeki operasyon sona erdi. Operasyonda 67 kişilik grup teslim oldu.

Operasyonda Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi de kurtarıldı.

19:57 - 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Erdal Öztürk gözaltında

3. Kolordu Komutanı Korgeneral Erdal Öztürk, Bursa İnegöl'de gözaltına alındı.

19:20 - Milli Savunma Bakanı Işık: Kontrolümüz dışında hiçbir yer yok ama tehlike geçti demek için erken

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Şu anda kontrolümüz dışında hiçbir yer yok, darbe engellendiYeni bir deneme olabilir. Tehlike geçti demek için erken. Darbe tehdidi tamamen geçinceye kadar sokaklarda, caddelerde buluşmaya devam edelim" dedi.

19:04 - AYM üyesi Altan gözaltında

Anayasa Mahkemesi üyesi Alparslan Altan gözaltına alındı.

18:19 - Çavuşoğlu: Yunanistan Dışişleri Bakanı 8 hainin en kısa sürede Türkiye'ye iade edileceğini söyledi

Helikopterle Yunanistan'a inen 8 askerle ilgili son duruma ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Telefonda konuştuğum Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Koçias Yunanistan'a kaçan 8 hainin en kısa sürede Türkiye'ye iade edileğini söyledi" ifadelerini kullandı.

18:15 - 2. Ordu Komutanı Org. Huduti gözaltına alındı

Malatya’da darbe kalkışması kapsamında yürütülen soruşturmada 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti gözaltına alındı. Huduti, darbeden dolayı gözaltına alınmış olan en üst rütbeli muvazzaf asker oldu. 

Huduti, dün yaptığı açıklamada "Bu faaliyetlere katılan personelin derhal komutanlarının emrine girmelerini ikazen hatırlatıyorum" ifadelerini kullanmıştı.

2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ile birlikte 2. Ordu kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun ve 2 Tuğgeneral ile birlikte 160 asker gözaltına alındı.

Gözaltına Alınanlar Arasındaki En Yüksek Rütbeli İsim: 2. Ordu Komutanı Huduti - onedio.com
Gözaltına Alınanlar Arasındaki En Yüksek Rütbeli İsim: 2. Ordu Komutanı Huduti - onedio.com

17:00 - TBMM Genel Kurulu olağanüstü toplandı

Meclis Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında olağanüstü toplanan Genel Kurul, İstiklal Marşı okunarak açıldı.

Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Bahçeli de Genel Kurulu'a geldi. Genel başkanlar konuşma yaptı. HDP adına ise Demirtaş'ın Diyarbakır'da olması ve katılamayacağını bildirmesinden dolayı Grup Başkanvekili Baluken konuştu.

Haberin detayları için 👇

Canlı | Meclis Olağanüstü Toplandı - onedio.com
Canlı | Meclis Olağanüstü Toplandı - onedio.com

16:50 - İçişleri Bakanı: Ülkede sistem sorunu var

Bakanlık çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Efkan Ala,"İnsiyatif şu anda hiç tereddütsüz güvenlik güçlerimizde, devlette. Ama vatandaşlarımızın şu an meclis önünde olduğu gibi, bu akşam da meydanlarda olmalıyız. Meclis bombalandı. Yunan bile bunu yapmadı. Tetikte olmak lazım" dedi. 

Ala, 'İstihbarat zaafiyeti var mı?' sorusuna ise başkanlık sistemine vurgu yaparak "Sistem sorunu var. Sistem bu marazi durumları üretiyor. Hazır tüm partiler bu işe karşıyken inşallah bunu kurumsallaştıracak karar alınır" yanıtını verdi.

14:20 CNN International: İncirlik Üssü'ne giriş çıkışlar kapatıldı

ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği, İncirlik üssünden yapılan uçuşların tamamen durdurulduğunu duyurdu ve üste elektriklerin de kesildiğini açıkladı.

Türkiye bölgede hava sahasının kapatıldığını açıklamıştı. 

Adana yakınlarındaki İncirlik üssünü kullanan ABD hava kuvvetlerinin de Türkiye'nin hava sahasının kapatılması kararına uyduğu belirtildi.

15:40 Genelkurmay'daki operasyon tamamlandı

Genelkurmay Başkanlığı'nda darbe girişiminde bulunan askerlere yönelik gözaltı operasyonunun tamamlandığı, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin karargahta detaylı arama yapacağı bildirildi.

Sivil kıyafetle ve elleri kelepçeli olarak çıkarılan askerler 3 otobüsle Başkent Spor Salonu'na götürüldü.

Gözaltına alınanlar arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görevli 13 rütbeli askerin de bulunduğu öğrenildi.

15:30 Kerry: Türkiye Gülen’in iadesi için talepte bulunmadı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, darbe girişimiyle ilgili soruşturmada Türkiye'ye yardım edeceğini açıklarken Ankara'yı Fethullah Gülen'in darbeyle bağlantısı olduğunda dair kanıtları kendilerine ulaştırması çağrısı yaptı.

Lüksemburg'da açıklama yapan Kerry, Türkiye'den henüz resmi bir iade talebi almadıklarını söylerken, "Tahminimiz Sayın Gülen ilgili bazı sorular gündeme gelecektir" dedi. 

Başbakan Binali Yıldırım başarısız darbe girişimi sonrası Fethullah Gülen'i işaret ederek "Yaşanan olaydan sonra çete liderinin arkasında duracak ülke göremiyorum" demişti.

15:20 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Toptaş, 17 belediye çalışanının hayatını kaybettiğini açıkladı

15:10 Çeşitli illerde operasyonlar devam ediyor

15:10 Kılıçdaroğlu: Keşke Türkiye böyle bir travmayı yaşamasaydı

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "Keşke Türkiye böyle bir travmayı yaşamasaydı" dedi. Son derece üzgün olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu, "Türkiye büyük bir devlettir. Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir cumhuriyettir. Bütün bu sorunları aşabilecek gücümüz, potansiyelimiz vardır. Bütün vatandaşlarımın sükunet içinde gelişmeleri takip etmesini arzu ederim. Zaten biraz sonra Genel Kurulda görüşlerimizi ayrıntılarıyla anlatacağız." diye konuştu.

"Genelkurmay Başkanı ile görüştünüz mü?" sorusuna da Kılıçdaroğlu, "Hayır" karşılığını verdi.

15:00 HSYK, Yargıtay ve Danıştay'da büyük operasyon

Anadolu Ajansı, HSYK 2. Dairesi'nin 541’i ilk derece idari yargıda, 2204’ü ilk derece adli yargıda olmak üzere toplam 2745 hakimin açığa alındığını duyurdu. HSYK Genel Kurulu da, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının gözaltı kararı doğrultusunda 5 HSYK üyesinin üyeliğinin düşürülmesine karar verdi.

Ajans, Danıştay Başkanlığındaki 10 Danıştay üyesinin gözaltına alındığını, 140 Yargıtay üyesi hakkında da yakalama kararı çıkartıldığını duyurdu.

HSYK, Yargıtay ve Danıştay'da Büyük Operasyon - onedio.com
HSYK, Yargıtay ve Danıştay'da Büyük Operasyon - onedio.com

14:20 Meclis Genel Kurulu'ndaki olağanüstü toplantısı saat 17.00'ye ertelendi

TBMM Genel Kurulu'nun TSİ 15.00 yerine 17.00'de olağanüstü toplanacağı açıklandı.

Grup başkanvekillerinin saat 15.30'da ortak deklarasyon için buluşacakları belirtildi.

13:50 THY uçuşların normale döndüğünü duyurdu

THY’nin internet sitesinden yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Değerli Yolcularımız,
Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki operasyonumuz normale dönmustur. Türk Hava Yolları uçuş operasyonuna dair güncel bilgilendirmeleri iletişim kanallarımız üzerinden takip edebilirsiniz.
Değerli yolcularımıza ve aziz milletimize saygı ile duyurulur.”

Öte yandan THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, tüm seferlerin THY güvencesi altında olduğunu belirterek yolcuların biletlerini kayıtsız şartsız değiştireceklerini söyledi.

13:40 Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele firkateyn ile üsse döndü

DHA'nın haberine göre Donanma Komutanlığı'nda darbe girişimini planlayan kişiler tarafından gemiyle kaçırıldığı iddia edilen Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele'nin, bulunduğu firkateyn ile üsse geri döndüğü öğrenildi.

Polis, Donanma Komutanlığı'na girerek bazı subay ve astsubayları gözaltına aldı.

13:30 MİT Müsteşarı Hakan Fidan: Operasyonlar 1 saate biter

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, darbe girişimcilerine yönelik operasyonların 1 saate kadar biteceğini söyledi. 

Habertürk'e konuşan Fidan, "Sistematik operasyonlar bitti. Bundan sonra nokta atış yapılacak gözaltılar var. Akıncılar ve kara havacılıktaki operasyon da 1 saate kadar biter" dedi.

13:30 AA: Genelkurmay Karargahını işgal edenler teslim oluyor

Anadolu Ajansı Genelkurmay Karargahını işgal eden askerlerin teslim olmaya başladığını duyurdu. 

AA'nın aktardığına göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda görevli 3 Cumhuriyet savcısı, sanıkları teslim almak için Genelkurmay Başkanlığı nizamiyesine geldi.

12:50 Reuters: Yunanistan'da Dedeağaç'a inen bir Türk helikopterindeki 8 kişi sığınma talep etti

Yunanistan İçişleri Bakanlığı, Türkiye'ye ait bir polis helikopterinin içindeki sekiz kişiyle birlikte Dedeağaç Havaalanı'na indiğini açıkladı. 

Reuters Haber Ajansı, helikopterdeki sekiz kişinin gözaltına alındığını ve siyasi sığınma talebinde bulunduklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Helikopterle Yunanistan’a kaçan 8 hain askerin derhal teslim edilmesini istedik.” dedi.

Yunan Genelkurmay Başkanlığı da "Kara Şahin tipi Türk askeri helikopterinin ivedilikle Türkiye'ye iade edilmesi planlanmaktadır" açıklaması yaptı

12:20 Başbakan Yıldırım: 161 şehidimiz, 1440 yaralımız vardır. 2839 asker gözaltına alınmıştır

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamaları şöyle:

 • 15 Temmuz Cuma gecesi Türk demokrasisi için kara bir lekedir.

 • Bu alçakca girişime prim vermeyen değerli subaylarımızı tebrik ediyorum.

 • Paralel çete mensupları artık yüce Türk adaletinin elindedir her türlü cezayı görecekler.

 • Toplam 161 şehidimiz, bin 440 yaralımız vardır. 2 bin 839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır.

 • Komutanlarımızla ilgili endişe edilecek herhangi bir durum yok, kısa süre içerisinde normal sürece geçecekler.

 • Durum tamamen kontrol altına alındı, komutanlar görevinin başındadır.

 • Darbecilerden 20 civarında ölen, 30'a yakın yaralı var.

 • Fethullah Gülen'in arkasında duracak ülke dostumuz değildir.

Yıldırım: '15 Temmuz Demokrasi Bayramımız Ülkemize Hayırlı Olsun' - onedio.com
Yıldırım: '15 Temmuz Demokrasi Bayramımız Ülkemize Hayırlı Olsun' - onedio.com

Darbecilere yönelik operasyon sürüyor: Gözaltındaki bazı askerler

 • Sivas'ta 5. Piyade Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır

 • Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde bulunan Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer

 • Balıkesir Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek

 • Şırnak'ta Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan ile 2'si binbaşı 3'ü yüzbaşı 309 asker

 • Sivas'ta, hâkim ve savcı oldukları öğrenilen 6 üsteğmen ve bir teğmen

 • Manisa Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yavuz Ekrem Arslan ile Merkez Komutanı Albay Murat Yıldız

 • Bitlis'in Tatvan ilçesinde bir Tuğgeneral ile bir yarbay; Van, Hakkâri ve Muş'ta 4 albay

 • 57'nci Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Mehmed Nuri Başol

 • Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu

 • Konya Bölge Jandarma Komutanı Kurmay Albay Mustafa Sakaoğlu'nun da olduğu 2'si polis 7 kişi

 • Amasya'da 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz

 • Yalova Hava Meydan Komutanı Kurmay Albay Metin Yıldırım

 • Mardin 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Kırhan

 • Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Namık Alper

 • Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde bulunan Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer

 • Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız

 • Iğdır İl Jandarma Alay Komutanı Albay Mustafa Ulus

 • Tümgeneral Özkan Aydoğdu

 • 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Doğan ile 130 kişi

12:10 Donanma Komutanı Veysel Kösele'nin kurtarıldığı belirtiliyor

Genelkurmay Başkanvekili Orgeneral Dündar'ın "Temas kuramadığımız komutanlar içinde" dediği Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele'nin kurtarıldığı öne sürüldü. 

CNN Türk muhabiri, Kösele'nin bir gemide rehin tutulduğunu, sağlık durumunun iyi olduğunu ve geminin de karargaha geri döndüğünü açıkladı.

11:40 Genelkurmay'daki askerlerden müzakere talebi

Anadolu Ajansı, Genelkurmay Başkanlığı Karargahında bulunan darbeci askerlerin, teslim olmak için müzakere talebinde bulundukları belirtildi.

11:40 Marmara hava sahası tüm uçuşlara kapatıldı

İstanbul'u da kapsayan Marmara Bölgesi üzerindeki hava sahası görerek uçuş yapan tüm sivil hava araçların uçuşlarına kapatıldı.

Notam olarak adlandırılan havacılara bilgi notunda yasağın devlet, ambulans ve yangın söndürme amaçlı kullanılan hava araçları hariç, uçuş yapamayacak.

İstanbul’un yanı sıra Bursa’dan Tekirdağ’a kadar olan bölgedeki kısıtlama, Türk havacılık tarihinin en büyük uçuşa kapatma alanı olduğu bildirildi. Notam TR’de yer alan bilgilere göre uçuş yasağı gece 21.05’e kadar devam edeceği ifade edildi.

11:30 Meclis Başkanı İsmail Kahraman Meclis'teki olağanüstü toplantının saat 15:00'da yapılacağını açıkladı

Meclis'te olağanüstü toplantının önce saat 14:00'da yapılacağı duyuruldu. 

Ancak İsmail Kahraman daha sonra yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'dan Yalova'ya feribotla geçtiğini, saat 14:50 sıralarında Ankara'da olmasını beklediklerini söyledi. 

Bu durumda Meclis'teki olağanüstü toplantı 15'te başlayacak. Sonrasında da ortak deklarasyon yayınlanacak.

11:20 İstanbul Emniyeti'nden askerleri ihbar edin çağrısı

Emniyet yetkilileri sokaklarda üniformalı ve silahlı kişileri gören vatandaşların 155 Polis İmdat hattına ihbarda bulunmasını istedi.

11:10 Darbeye teşebbüs eden askerlerin WhatsApp görüşmeleri yayınlandı

Anadolu Ajansı'nın paylaştığı bu görüntülerin gözaltına alınan bir subayın telefonundan kaydedildiği belirtiliyor.

Üst düzey komutanların yer aldığı Whatsapp grubunda darbecilerin önemli gelişmeleri buradan paylaşacakları belirtiliyor.

11:00 Genelkurmay Başkanvekili Org. Dündar: 104 asker ölü ele geçirildi

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın rehin alınmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı'na vekâleten getirilen 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar bir basın açıklaması yaparak 'Ordu milletin emrindedir' dedi ve şu ifadeleri kullandı:

"41'i polis, 2'si asker, 47'si sivil olmak üzere 90 şehidimiz var. Ankara'da Tuğgeneral Sadık Köroğlu başta olmak üzere toplam bin 563 asker tutuklandı. 104 kişi çatışmalarda ölü olarak ele geçirildi. Türkiye demokrasiye bağlı olduğunu tüm dünyaya göstermiştir. Paralel devlet yapılanmasını ordumuzdan temizleme kararlılığımıza devam edeceğiz. TSK, milletinin emrinde bir kurum olarak çalışmaya devam edecektir. Tüm siyasi partilere de teşekkür ederiz."

Genelkurmay Başkanvekili: 90 Şehit Var, 104 Darbeci Öldürüldü - onedio.com
Genelkurmay Başkanvekili: 90 Şehit Var, 104 Darbeci Öldürüldü - onedio.com

11:00 Malatya'da darbeye destek vermeyen askerler kırmızı beyaz flama takıyor

Malatya'da komutanlık çevresinde güvenlik önlemi alan polis ve askerlerin kollarına birbirlerini tanımak için kırmızı beyaz flamalar taktıkları görüldü. 

Çevreye rastgele ateş ederek, 2. Ordu Komutanlığına geçen tanktan ateş açan darbeci askerin, komutanlıkta çıkan çatışmada ağır yaralı ele geçirildiği belirtildi.

10:50 "Genelkurmay Başkanlığından çıkan 700'e yakın silahsız er ve erbaş polise teslim oldu"

Anadolu Ajansı, Genelkurmay Başkanlığı'ndan çıkan 700'e yakın silahsız er ve erbaş polise teslim olduğunu duyurdu.

Askerler: 'Biz tatbikat zannediyorduk'

Askerler, "tatbikat var" denilerek kandırılıp, Genelkurmay Başkanlığına getirildiklerini söyledi.

Doğan Haber Ajansı, Atatürk Havalimanı'nda da gözaltına alınan askerlerin 'Biz tatbikat zannediyorduk' dediklerini aktardı.

10:40 Cumhurbaşkanlığı: Bu akşam sokaklara sahip çıkmaya devam etmeliyiz. Zira her an yeni bir hareketlenme olabilir.

10:40 Darbecilerden kurtarılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, helikopterle Çankaya Köşkü'ne geldi

Dün gece rehin alınan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Akıncı'daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığı'na düzenlenen operasyonla buradan alınıp güvenli bölgeye götürüldü. 

Başbakanlığın Twitter hesabından Akarı'ın Çankaya'ya iniş görüntüleri paylaşıldı ve "Genelkurmay Başkanımız Hulusi Akar sağ salim kurtarıldı ve şu anda Çankaya'da kriz merkezinde görevinin başındadır" denildi.

10:20 FSM ve Boğaziçi Köprüsü her iki istikamete trafiğe açıldı

Gece boyunca tanklarla kapatılan Boğaziçi ve FSM köprüleri askerlerin teslim olmasının ardından her iki istikamete trafiğe açıldı.

Boğaziçi Köprüsü gişelerindeki askeri araçlar kaldırıldı, bazı tanklar ise hala köprü üzerinde duruyor.

10:00 Türkiye genelinde darbe girişiminde bulunan bin 374 kişi gözaltına alındı

09:30 Yıldırım: 'Gözaltılar devam ediyor. Vatandaşlarımızın meydanlara toplanmalarını istirham ediyorum'

09:30 Kızılay Genel Başkanı'nın aktardığı beyanat: "Komutanımız sivil halka ateş açmamızı emretti, reddedince bizi vurdu"

09:20 - Dün geceden bu yana 90 kişinin öldüğü, 1154 kişinin de yaralandığı açıklandı

Darbe girişimi sonrası yüzlerce kişinin gözaltına alındığı ve ülke genelinde 90 kişinin öldüğü, 1154 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Sabahın ilk saatlerinde Boğaziçi Köprüsü'ndeki askerler böyle teslim oldu

Gece boyunca Özel Harekât Daire Başkanlığı bombalandı: 42 polis şehit

Gölbaşı Başsavcılığı, Ankara Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı'na darbecilerin F-16 ile yaptığı bombardıman sonucu 42 polis şehit olduğunu açıkladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir