Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çanakkale Savaşı: 'Churchill'in Bozgunu, Mustafa Kemal'in Zaferi'

Anasayfa > Gündem

Guardian gazetesinin internet sitesinde Çanakkale Savaşı'nın irdelendiği bir haber yer alıyor.

Jon Henley imzalı, 'Çanakkale'yi hatırlamak: kanlı kıyımın ortasında yiğitliği onurlandırmak' başlıklı haberde Churchill önderliğindeki Gelibolu çıkarması için 'Birinci Dünya Savaşı'nın en kötü tasarlanmış, en zayıf yönetilmiş ve en anlamsız çıkarması' ifadeleri kullanılmış.

İstanbul ve Çanakkale'de İngiltere Prensi Charles ve Prens Harry'nin de katılımıyla anma etkinlikleri düzenleneceği ve çok sayıda liderin Türkiye'de bulunacağını hatırlatan Guardian'ın haberinde yer alan bölümlerden bazıları şöyle:

'Dokuz ay kanlı kıyımın yaşandığı, Gelibolu Yarımadası'nı almak için düzenlenen talihsiz operasyonda, 29 bin İngiliz ve İrlandalı ile 11 bin Avustralyalı ve Yeni Zelandalı asker dâhil yaklaşık 58 bin asker hayatını kaybetti. Dahası, kendi anavatanlarını çetince savunan 87 bin Osmanlı askeri de yaşamını yitirdi, her iki taraftan en az 300 bin asker de ağır yaralandı.'

'Erdoğan'ın uzlaşı sözleri Ermenistan'in suçlamalarıyla gölgelendi'

'Erdoğan'ın uzlaşı sözleri Ermenistan'in suçlamalarıyla gölgelendi'

'Avustralya Başbakanı Abbott, Çanakkale için 'bir bakıma bizim ulusal kimliğimizin yaratıldığı bir kaptı, fakat çok korkunç yaralar bıraktı. Eleştirel olarak da, ulusumuzun ilk kötü deneyimiydi - 8 bin Avustralyalı geri gelmedi' dedi.'

'(…) Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, uzlaşının altını çizmek istedi ve 'Çanakkale'de savaşın tarafları olarak karşı karşıya gelen vatanın evlatları 23-24 Nisan'da aynı çatı altında buluşacak ve dünyaya barış mesajı verecekler' dedi.''

Gazete, Erdoğan'ın bu sözlerinin ise Ermenistan'ın 1915 olaylarına denk gelen anmaların zamanlamasıyla ilgili Ankara'ya yaptığı suçlamaların gölgesinde kaldığını yazdı:

'Fakat Erdoğan'ın bu sözleri, Ermenistan'ın Ankara'ya, 'Osmanlı'nın 1 milyon, 1.5 milyon arasında Ermeni'yi katlettiği ve Türkiye'nin soykırım olarak tanımayı reddettiği 24 Nisan'ın 100. yıldönümünden uzaklaştırmak için Çanakkale Savaşı anmalarını bilerek öne çektiği' yönündeki suçlamalarının gölgesinde kaldı.'

Winston Churchill'nin öncülüğünde yapılan çıkarmayı 'kötü planlanmış ve berbat bir şekilde uygulanmış' sözleriyle niteleyen yazar, Çanakkale Savaşı'nın ayrıntılı tarihini ve taraflar arasında izlenen askeri stratejileri aktarıyor.

Guardian Çanakkale Savaşı'nı 'Churchill'in kariyerinde uzun yıllar kötü bir iz bırakan büyük bir askeri bozgun' olarak tanımlarken Türkiye için de, 'Ben size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum' diyen Mustafa Kemal Atatürk'ün zaferi' diye niteliyor.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Narki

GUARDIAN bile anlamış ama bazı KÖPEKLER anlamıyorlar Çanakkale Zaferinin nasıl gerçekleştiğini. Anlamasınlar da zaten, her ülkede vardır böyle kanı bozuk Şer... Devamını Gör

1Sosyolog

Mustafa Kemal'in başarıları sayesinde hala buralardayız.

1Sosyolog

Espri yapmış olsam gülerdim sanırım. Gayette net Mustafa Kemal'in başarıları sayesinde buralardayız. Hala Türk'üz diyebiliyorsak onun sayesindedir.

Monser

Kimsenin yazıp çizmesine gerek yok biz biliyoruz yeter.önemli olan içimizdeki hain şerefiz soysuzlardan arınmak eee onunda zamanı gelecektir elbet.

Narki

O gün için mücadeleye devam!.