Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Can Sıkıntısı İnsana Neler Yaptırır?

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Can Sıkıntısı İnsana Neler Yaptırır?

Can Sıkıntısı İnsana Neler Yaptırır?

Can sıkıntısı denen acayip şey, nedenleri belirsiz ama sonuçları hayli belirgin olan bir ruh hali.. (Galiba. Hem de böyle bir havada, sorgusuz sualsiz kabulüm olsun.)

Bedenin herhangi bir şeyden sıkılıp da dert edineceğini sanmıyorum. Misal kalp, vazifesinden sıkıldığında mevzuyu sorgulamaz. Hakikaten çok çok sıkılmışsa çeker gider. Bütün organların, sıvıların, bezlerin, kemiklerin ve bi ton ıvır zıvırın, ve bunları örten toparlayan tenin toplamına, her bir saç teline, tırnağa ya da bir çift ela göze beden diyorsak, neden bu sıkılma faslında bunu külliyen es geçip can'dan dem vuruyoruz ki? Neden ruh sıkıntısı dememişiz acep?

Can sıkıntısı bence deneysel bir hal.. ya da deneylere açık bir hal demeliyim. O sıkıntıyla insan her şeyi deneyebiliyor. En azından bunu istiyor, çabalıyor. Misal balkondaki saksı medeniyetiyle iletişim kurmayı deniyor bir kez daha. Sıradan bir evin, sıradan balkonunda, gayet sıradan bir eski saksının içinde kendilerine bir gelecek yaratmaya çalışan biraz sıradışı canlıların kurmuş olduğu medeniyetten söz ediyorum. Bu medeniyet belki benim balkonumdaki saksının içinde serpilip gelişmiş olmayabilir. Yani belki bunlar başka bir yerlerden geldiler, başka bir alemden geldiler. Nereden bileyim değil mi?

Hatta belki bunlar benim eski sardunya saksıma gelmeden önce, şu galaksinin en parlak medeniyetlerinden biriydiler.. ama sonra vahim bir felaketle yok oldular. Kalan bir avuç canlı (ki, burada kullanılan "avuç" ölçü birimi, gezegen Dünya'nın marifeti olan insan canlısının avucu kadardır, çünkü söz konusu canlılar endam itibariyle bizim buralarda ancak bitlerle boy ölçüşebilir.) İşte bu geriye kalan canlılar kendilerine yeni bir ev bulmak için yola çıkıyorlar ve bula bula benim balkonu buluyorlar. Balkonun tamamı olsa yine iyi, ama sonuçta bunların alayı gelip o eski, kenarı kırık mavi saksının içine yerleşince bi garip oluyor her şey.

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir