Can Dündar ve Erdem Gül İçin Çifte Müebbet Talebi

 > -

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilci Erdem Gül hakkındaki iddianame tamamlandı. MİT tırlarına ilişkin görüntüleri yayınladıkları için tutuklanan Dündar ve Gül hakkında bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 30 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianamede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarlığı şikayetçi olarak yer aldı. 

Hatay ve Adana'da durdurulan MİT TIR'larına ilişkin görüntüleri yayınladıkları için tutuklanan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilci Erdem Gül hakkındaki soruşturma tamamlandı. Dündar ve Gül hakkında iddianame hazırlandı.

Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'ndan sorumlu Başsavcıvekili İrfan Fidan'ın hazırladığı iddianameyi başsavcılık onadı.

İddianamede iki isme casusluk, hükümeti ortadan kaldırma veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs, silahlı terör örgütüne yardım etmek gibi suçlamalar yöneltiliyor.

İddianameyi hazırlayan savcının Dündar ve Gül'e yönelttiği suçlamalar şöyle:

  • Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme,

  • Devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama,

  • Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen yada tamamen engellemeye teşebbüs etmek, 

  • Silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek isteyerek yardım etme 

Savcı bu suçlamalardan Dündar ve Gül için ayrı ayrı bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 30 yıla kadar hapis cezası istedi.

Ayrıca davanın Gülen'in de sanık olduğu "Selam Tevhid'de kumpas" davası ile birleştirilmesi ve 'kapalı oturumda' yapılması talep edildi. Eğer bu talep kabul edilirse davayı avukat ve sanıklar dışında kimse izleyemeyecek.

Dündar: İddianame değil takdirname

İddianamede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MİT Müsteşarlığı şikayetçi olarak yer aldı.

Başsavcılık iddianameyi örgütlü suçlara ilişkin davalara bakan 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AdanaAnkaraHatayRecep Tayyip ErdoğanTerör
Görüş Bildir